Evde cilt bakımı nasıl yapılır?

2267
cilt bakımı nasıl yapılır
cilt bakımı nasıl yapılır

Cilt temizliği nasıl yapılır , Cilt bakımı için hangi ürünler kullanılmalıdır , Sivilcelerden nasıl kurtulurum , Siyah nokta nasıl azalır , Cilt lekeleri nasıl geçer , evde cilt bakımı nasıl yapılır 

Yorgunluk, stres, olumsuz hava koşulları, tükettiğimiz yiyecekler, kullanıyorsanız sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarınız, kullanmıyorsanız maruz kaldığınız sigara dumanı cildimizi olumsuz etkiler. Bu etkileri tamamen ortadan kaldıramadığımız için cildimize ekstra özen göstermeliyiz. Bunun yanında cilt problemleri yaşayanlar; sivilce, leke, siyah nokta gibi hepimizin zaman zaman korkulu rüyası haline gelen bu problemlerle baş etmenin bir çok yolu var. Bunlar için güzellik merkezlerine tonlarca para dökmenize gerek yok. Tabi ki ileri düzeyde olduğunda bir dermatoloğun yardımını almanız gerekiyor. Ama saydığım sebeplerden dolayı cilt problemleri yaşayanlar için evde çok kolay uygulayabilecekleri, bütçenizi zorlamayacak güzel yöntemler biliyorum. Hadi gelin biraz bunlardan bahsedeyim bu yazımda.

Öncelikle yapmanız gereken ilk şey cildinizi temiz tutmaktır. Özellikle yağlı yiyecekler ve kötü alışkanlıklar ne yazık ki cildin en büyük düşmanı. Uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Sadece cilt sağlığı için değil genel sağlığımızı da olumsuz etkiliyor bu tarz alışkanlıklar. Her gün mutlaka yüzünüzü yıkamalısınız ve nemlendirmelisiniz. Nemlendirici olarak büyük paralar ödeyeceğiniz kremlere ihtiyacınız yok. Normal düzeyde bir nemlendirici de cilt bakımınız için yeterli olacaktır.  Tabi ki cildinize uygun bir nemlendirici olmak şartıyla. Cildinize uygun olmayan nemlendiriciler cildinizde daha büyük problemler yaratabilir. Her gün cildinizi yıkayın ve nemlendirin. İster sabah uyanır uyanmaz ister gece yatmadan önce. Cildiniz için temizleme jelleri kullanabilirsiniz ama ben daha çok evde doğal yöntemlerle bu işi yapmanızı öneriyorum. En önemli temizleyici salatalıktır. Sabah kahvaltısı için hazırladığınız salatalıkların kabuklarını bir kenara ayırarak cildiniz için kullanabilirsiniz. Kabuğu cildinize yerleştirip 15 dakika beklemeniz ya da kabuğu cildinize sürmeniz yeterli olacaktır. İkinci olarak maden suyu cilt temizliğinde çok işe yarar. Cildinizi maden suyuyla yıkayabilir ya da bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayabilirsiniz. Yine bir pamuk yardımıyla cildinizi gül suyu ile temizlemeniz cildinizin daha temiz görünmesini sağlayacak ve yumuşaklık hissi verecektir. 10 dakika bekleyip yıkayabilirsiniz. Daha uzun bekleyebiliyorsanız etkisi artacaktır. Gül suyu özellikle siyah noktalarda çok işe yarayan bir yöntemdir ve sivilce oluşumunu da büyük ölçüde engeller. Papatya suyu da cilt temizliğinde önemli yeri olan bir ürün. Mümkünse papatya kurusu alıp kaynatın. Soğuduktan sonra bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. 10 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Papatya kurusunu aktarlarda bulabilirsiniz. Ya da kendiniz toplayıp kurutabilirsiniz. Cilt temizliği ve bakımı için sabun kullanabilirsiniz. Uzun süreli kullanımda cildinizi kurutabilir ama nemlendirici krem yardımıyla bunun önüne geçebilirsiniz. Özellikle çay ağacı sabunu, limon sabunu, aloe vera sabunu, yeşil çay sabunu, yeşil elma sabunu gibi doğal sabunlar kullanmalısınız. Kil maskesi de cildimizin temizliği için etkili bir yöntemdir. Siyah noktalarınız için siyah nokta bantlarını kullanmamanızı öneririm. Çünkü bu bantlar yüzde kıllanmaya sebep oluyor ve kalıcı çözümler sunmuyor. Cildinize ve kendinize iyi bakın. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir