Evcil Hayvan Sahibi Olmanın 6 Yararı

3411

Ara ara düşünürüz hepimiz bir evcil hayvan alsam mı diye. Ama hep tereddüt ederiz. Belki de sorumluluk almaktan korkarız. Ama evcil hayvan sahibi olmak tahminlerinizden de öte güzel bir şey. Sizi koşulsuz şartsız seven bir varlık olması, eve geldiğinizde üstünüze atlayan bir arkadaşınız olması inanın çok güzel bir duygu. Bu yazı hala kararsız olanlara gelsin o zaman. Belki fikrinizi değiştirir 🙂

#1 Sakinleştirici Etkisi

smallest-dog-breeds

Yapılan araştırmalara göre evdeki evcil hayvan kan basıncınızı düşürerek stres seviyenizi azaltıyor. Bir evcil hayvan sizi eleştiremez, kıramaz hatta aksine hayatınızdaki en destekleyici varlık olabilir. Bunu bilmek, böyle bir varlığın yanında olmak sizi rahatlatır, sakinleştirir.

#2 Hastalık Dedektifi

Bilindiği gibi hayvanların koku alma duyusu bizden çok daha fazla gelişmiş. Sadece nefes kokunuzdan vücudunuzdaki değişikliği farkedip huzursuz olabilirler. Günümüzde sırf bunun için eğitilen köpekler var. Özellikle kanser teşhisi yapabilmek için eğitiliyorlar. Şu ana kadar diyabet, cilt kanseri, göğüs kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri ve yumurtalık kanseri gibi hastalıkları önceden sezebildiler.

#3 Alerji İyileştirici

Cat-and-Baby

Bazı insanlar hayvanların kendilerine alerji yapacağını düşünür. Araştırmalar gösteriyor ki çocukluğunuzdan itibaren evcil hayvanlara yakın olursanız ileride alerji ve astım gibi solunum yolları problemleri minimuma iniyor.

#4 Karın Yağlarına Elveda

article-2636146-1E1A832800000578-435_634x422

Evcil hayvanlar ve sahipleri arasında tıpkı anne ile çocuk arasındaki bağ gibi bir bağ oluşur. Evcil hayvanınızın gözlerine baktığınızda oksitosin hormonu salgılarsınız. Bu hormon insanlarda kan basıncını ve kortizol seviyesini düşürür. Böylece özellikle karın bölgesi yağlanmaları yok olur.

#5 Sağlıklı Yaşam

girl_leash_dog_walk_grass_park_80143_5616x3744

Köpek sahibi insanlar her gün köpekleriyle birlikte yürüyüşe çıkarlar. Bu egzersiz düzenli hale gelir. Böylece hareketsiz yaşam hastalıkları bir bir azalır. Kalp hastalığı, diyabet, hipertansiyon şikayetleri yok olur. Ayrıca güneş sayesinde sentezlediğiniz D vitamini de cabası.

#6 Yüksek Yaşam Kalitesi

couple-walking-dog-in-park11

Bir canlının sorumluluğu almak sizi bambaşka bir insan yapar. Hayata bakış açınız değiştirir, sizi daha yaratıcı bir insan yapar. Evde sizi beklediğini düşünmek hayatınızı düzene sokar. Ayrıca yürüyüşlere çıktığınızda başka insanlarla tanışıp sosyalleşmenizi sağlar.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir