EURO 2016’da Günün 4 Maçına Göz Atalım

2971

EURO 2016’da grupların son maçları oynanmaya devam ediyor. Bugünün programında 4 önemli maç var ki biri de bizim Çek Cumhuriyeti’yle hayati derecede öneme sahip olan maç. C grubunda Kuzey İrlanda ile Almanya ve Ukrayna ile Polonya karşı karşıya gelirken, D grubunda Türkiye ile Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan ile de İspanya karşı karşıya geliyor. Bu maçlar öncesi son durumlara bakalım.

Kuzey İrlanda – Almanya

kirlandaalmanya

Kuzey İrlanda, ilk maçta Polonya’ya iyi dayanmasına rağmen 1-0 mağlup olmuştu ama ikinci maçta Ukrayna karşısında 2-0’lık sürpriz bir galibiyet elde ettiler ve grupta üçüncü sıraya yerleştiler. Almanya da tarihinde hep olduğu gibi çok iyi oynamayarak ama 4 puana ulaşarak liderlikteki yerini aldı. Ukrayna’yı 2-0 mağlup ettikten sonra Polonya ile 0-0 berabere kalmışlardı. Almanlar’ın maçlarındaki performansından ziyade Löw’ün orasını burasını karıştırması daha çok konuşuldu!

Maça dair bilgiler:

  • İki takım daha önce 14 kez karşılaştı. Almanlar 8 kez, Kuzey İrlandalılar 2 kez galip geldi, 4 maç berabere bitti.
  • Kuzey İrlanda, Almanya’yı son olarak 1983’te mağlup edebildi.
Ukrayna – Polonya

robert-lewandowski

Ukrayna ilk maçta Almanya’ya karşı oldukça zorluk çıkarmış ve çok iyi bir oyun ortaya koymuştu ama mağlup olmaktan kurtulamadı. Ardından Kuzey İrlanda’ya da yenilerek işlerini epey zora soktu. Aslında sağlam defansları ve iyi kontrataklarıyla bu grupta sürpriz yapma ihtimalleri yüksekti. Polonya ise Kuzey İrlanda’yı mağlup ettikten sonra Almanlar’la berabere kalarak 4 puana ulaştı ve grupta ikinciliğe oturdu. Hücum iştahları, mücadele güçleri üst düzeyde. Ukrayna karşısında galip gelebilirler.

Maça dair bilgiler:

  • İki takım daha önce 7 kez karşılaştı. Ukrayna’nın 3, Polonya’nın 2 galibiyeti var.
  • Ukrayna Polonya’ya karşı son 5 maçta kaybetmedi.
  • İki takım Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası tarihinde ilk kez karşı karşıya geliyor.
  • İki takımın son 5 maçının yalnızca bir tanesinde bir takım birden fazla gol atabildi.
Çek Cumhuriyeti – Türkiye

5031150

Evet, geldik günün bizim açımızdan en mühim maçına. Son durum şu: Çekler’i iki farklı mağlup edersek ve İsveç ile İrlanda puan kaybederse, son 16’ya çıkıyoruz ve çok yüksek ihtimalle İngiltere ile eşleşiyoruz. Tek farklı galibiyette işimiz neredeyse bitiyor, diğer seçeneklerde de evimize dönüyoruz. Yani ne yapıp edip Çekler’i iki farklı mağlup etmek zorundayız! Bu maça dair geniş analizi buradaki yazıdan okuyabilirsiniz.

Hırvatistan – İspanya

euro_2016da_d_grubu_hirvatistan_1465199543_529

Grubumuzun iki çetin takımı. İspanya Çekler’i ve bizi yenerek liderliğe oturdu. Hırvatlar da bizi yendiler, Çekler’le berabere kaldılar ve ikinci sıradalar. İki ekip de oldukça sıkı takımlar. İspanya oyun sistemini oturtmuş, son 4 büyük turnuvanın 3’ünü kazanmış! Hırvatlar da son yıllarda kendilerini epey geliştirmiş ve sert bir takım haline gelmiş. Hırvatlar en azından berabere kalmaya çalışacaklar zira Çekler’in bizi yenebileceği ihtimalini göz önünde bulunduracaklardır.

Maça dair bilgiler:

  • İki takım bugüne dek 5 kez karşı karşıya geldi. İspanyollar’ın 3, Hırvatlar’ın 1 galibiyeti var.
  • Hırvatistan, İspanya karşısında en son 1994’te galip gelebildi.
  • Hırvatistan Avrupa Şampiyonası’na dört kez katıldı ve bunların ikisinde gruptan çıktı, ayrıca bu turnuva tarihinde oynadığı son sekiz grup maçında yalnızca bir kez yenildi.

Tahminler:

Almanya, Polonya ve İspanya galip gelir, Hırvatistan’la beraber bu dört takım gruptan çıkar. Biz ise ne yapacağız, kimse bilemiyor!

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir