Eskişehir’de Mutlaka Gezmeniz Gereken 14 Yer

23963

Birçok kültürel mirasa sahip, kültür sanat faaliyetleriyle öne çıkan Eskişehir’e bir şekilde yolunuz düştüyse, Eskişehir’de yaşıyorsanız ama nereye gideceğinizi bilmiyorsanız veya Eskişehir’e gelmek gibi planlarınız varsa bu listeye bir göz atın deriz. Eskişehir’de en gezilesi yerleri sizler için listeledik.

Not: Liste  belli bir sıraya göre hazırlanmamıştır.

#1 Eti Sualtı Dünyası

Büyükşehir Belediyesi tarafından ETİ’nin desteğiyle 2014 yılında açılmıştır. İçerisinde 84 farklı türden 2150 adet balık vardır.

akvaryum

#2 Balmumu Heykeller Müzesi

2013 yılında açılmıştır. Balmumu heykellerinin Türkiye’de ki ilk örnekleri bu müzededir. Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılmıştır. Heykeller canlılığı ve gerçekçiliğiyle dikkat çekmektedir. Pek çok ünlü simanın balmumu heykeli vardır.

balmumu

#3 Vural Sokak namı diğer Barlar Sokağı

Sloganı “Sokakta hayat var!” olan barlar sokağında sağlı sollu barlar vardır. Kahvaltı yapmak, hoş vakit geçirmek, bir şeyler içmek için en uygun yerleri bu sokakta derli toplu halde bulabilirsiniz.

barlar

#4 Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

2007 yılında cam sanatçılarının eserlerini sergilemek üzere hizmete girmiştir. Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesidir. Bir camdan ne kadar güzel şeyler çıkabildiğini görmek için buraya uğramalısınız.

cammuze

#5 Doktorlar Caddesi( İsmet İnönü-1 Caddesi)

Tramvayların caddenin ortasında gitmesi sebebiyle İstanbul’da ki İstiklal caddesine benzemektedir. Aradığınız bir çok mağazayı bulabileceğiniz gibi havasıyla da güzel bir caddedir.

eskisehir-doktorlar-caddesi

#6 Haller Gençlik Merkezi

Eskiden sebze ve meyve hali olan binanın restore edilmesiyle gençlik merkezine dönüştürülmüş ambiyansıyla dikkat çeken bir yerdir. Ortada boylu boyunca uzanan masalarda bir şeyler yiyip içebilir kenarlarda bulunan butik dükkanlardan hediyelik eşya bakabilirsiniz.

haller

#7 Kentpark

Otogarın yanında bulunan kentparkta Türkiye’nin ilk yapay plajı vardır. Plaj haricinde yeşillik, oyun alanları, yürüyüş parkurları, restoran ve kafeler yer almaktadır.

kentpark-eskisehir

#8 Lületaşı Müzesi

60 sanatçıya ait 400 civarında eseri bünyesinde bulunduran müze 2008 yılında açılmıştır. Lületaşı Dünya üzerinde sadece Eskişehir’de çıkarıldığı için Eskişehir’in simgesi haline gelmiştir.

luletasi

#9 Tarihi Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in ilk yerleşim yerlerinden olan Odunpazarı semtinde bulunan Osmanlı Dönemi’nden kalma tarihi evler 2005 yılında restore edilmeye başlanmış ve çok güzel bir görünüm kazanmıştır. Tarihi havayı solumak için bu evleri mutlaka görmeli ara sokaklara dalıp yukarılara doğru çıkmalısınız.

odunpazari

#10 Adalar

Köprübaşı ile Atatürk Caddesi Köprüsü arasında kalan Porsuk Çayı kenarında ki bölgeye adalar ismi verilmiştir. Kenarında pek çok kafe ve restoran bulunur. Porsuk üzerinde gondollar ve gezi tekneleri ile güzel bir gezinti yapılabilir.

porsuk

#11 Sazova Parkı

Eskişehir’in en büyük parkıdır. İçerisinde masal köşkü, uzay evi, sualtı dünyası, amfi tiyatro, bilim deney merkezi, korsan gemisi, restoran, kahve evleri, büyük bir gezi alanı ve ortasında bir gölet vardır. Kesinlikle gezmeniz gereken bir yerdir.

sazova

#12 Şehr-i Aşk Adası

Porsuk Çayı üzerine kurulmuş yapay bir adadır. Her bir yanı kalp vb. aşk imgeleriyle donatılmıştır. Sadece çiftlerin girmesine olanak tanımaktadır

sehriask

#13 Şelale Park

Buraya çıkıp Eskişehir’in her tarafını görebilir manzarasını izlerken burada bulunan kafede çay kahve içebilirsiniz. Ayrıca burada çimlere basmak serbesttir istediğiniz gibi çimlere uzanıp manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

selale

#14 Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eski bir köşkü andıran Atlıhan’da avlunun ortasında Osmanlı mimarisini yegane parçalarından havuz ve fışkiye bulunur. El sanatlarının sergilendiği ve satışa sunulduğu dükkanlar vardır bu köşkün içerisinde.

atlihan1

2
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Anonim

Güzel yer Harika bir şehir çok beğendik