Erken hamilelik belirtileri nelerdir ?

4402

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Her kadın özeldir. Çünkü doğurganlık gibi bir kutsallığı taşır. Vücudun küçücük bir hücreyi 9 ay 10 gün sonra kucaklanacak bir cana dönüştürmesi aslında hayatın gözle görülebilecek en güzel mucizesidir. ‘Hamileyim’ derken duyulan şaşkınlıkla karışık mutlulukla; bebeğin ilk göz temasıyla, ilk kokusuyla duyulan hazla, doğum hikayelerinin başlangıcıdır hamilelik belirtileri… Herkesin hamilelik hikayesi farklı bedenlerde farklı belirtilerle başlar.
Kimi kadın yıllar sonra çocuğuna ‘sana gebe olduğumu süt görünce midemin bulanmasından anladım’ diye, kimisi de ‘sana hamileyken 9 ay boyunca kustum’ diye anlatır.

hamilelik belirtileri
Ya siz, ‘acaba hamile miyim?’ sorusu aklınızdan geçerken sevinçli bir umuda mı kapılıyorsunuz yoksa korkuyla karışık bir endişe mi duyuyorsunuz? ‘Hamilelik belirtileri nelerdir?’ sorusunu bilgisayar ekranına sabırsızlıkla yazıp ve tüm kaynakları tarayıp ‘tam da bu gibi işte!’ demek için sabırsızlanıyor musunuz?

erken hamilelik belirtileri
Erken Gebelik Evreleri

Erken hamilelik belirtileri nelerdir ?

Hamilelik belirtilerinin en belirgin olanı elbette adet döngüsünün gecikmesidir. Adet ile rahim içinden her siklus döneminde atılan dokular, eğer gebelik için gerekli olan döllenmiş yumurta rahim içine ulaşırsa artık atılmayacak ve döllenmiş yumurta veya zigot adını alan erken embriyo dokusu için tutunacak yatak ve beslenmesi için doku desteğini oluşturacaktır. Gebeliğinin 9. ayına kadar periyodunda kanama geçiren kadınlar olduğu gibi, iklimsel faktörler, stres veya hastalıklardan kaynaklanan adet gecikmeleri yaşayan kadınlarda vardır. Buna rağmen periyodu geciken kadınların ilk şüphesi her daim ‘hamilelik’ olmuştur. İlk hamileliğine hazırlanan kadınların ‘hamilelik belirtileri ne zaman başlar’ sorusuna ilk verilecek yanıt da adet gecikmesidir.
Hamileliğin en kesin teyidini elbette sağlık ocaklarında ve hastanelerde yapılan kan testleri sağlamaktadır. Eczanelerde çeşitli markalarla satılan ve evde idrarla yapılan hamilelik testleri de %99 oranında güvenilir yanıt vermektedir. En önemli belirti adet döngünüzün gecikmesi olsa da, bu döngü öncesi ve sonrasında her zaman hissetmediğiniz, kendinizi şaşırtan vücut sinyalleri de hamilelik işareti olabilir.

gebelik testi

Adetteki gecikme dışında hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesiyle ilk hamilelik belirtileri hissedilebileceği gibi, belirtiler 3-4 hafta sonra beklenen periyodun gecikmesiyle de başlayabilir. Hamilelik belirtileri ne zaman başlar sorusunun cevabı kişiden kişiye farklılıklar gösterse ve bazı sağlık sorunlarıyla karıştırılsa da, kadınlar bazen döllenmenin ardından ‘lekelenme’ diye tabir edilen küçük kanamalar yaşayabilir. Bu kanamalar periyodu olmayan adet dengesizliğine yorulsa da, 2 gün gibi kısa sürelerde sonlanan ve ağrısız gelişen belirtilerdir. Bu sürece eşlik eden diğer değişimler ise hamilelik şüphenizi pekiştirebilir.

Kendinizi çok yorgun ve bitkin hissediyorsanız;

Aşırı yorgunluk, erken hamilelik belirtileri arasında birçok kadının en sık yaşadığı değişimdir. Sabah yataktan kalkmaya, akşam erkenden uyumaya ve gün içindeki rutin temponuzdan daha fazla yorulmaya başladıysanız, adet gecikmesiyle birlikte ‘acaba hamile miyim’ şüphesi daha da güçlenecektir. Çünkü vücudunuz hem siz hem de bebeğiniz için daha hızlı çalışmaya başlamış, progesteron hormonunuz daha fazla salgılanarak sizi bitkin bırakmıştır. Bu tatlı yorgunluğun en tatlı ilacı kendinize zaman ayırıp bol bol dinlenmek, enerjinizi diri tutacak şekilde beslenmektir.

erken gebelik belirtileri nelerdir
Gebelik Belirtileri arasında yorgunluk önemli bir belirtidir

Toplum içinde ‘aşerme’ denilen mevsimsiz karpuza, eriğe duyulan istek gibi durumlar erken hamilelik belirtileri içinde görülmese de; zamansız acıkmalar ve mide bulantılarına yol açan tiksinmelerle karşılaşan anne adayları fazladır. ‘Birden canım tatlı çekti’ deyip gece yarısı mutfağa yollanmalar, masada duran yemeğe ‘görmeye bile dayanamıyorum’ diyerek kalkıp gitmeler hamilelik belirtileri olabilir.

Kokulara karşı duyarlılığınız arttıysa;

Hormonlarınızdaki ani değişimlerin ilk tepkisi kokulara karşı gelişir ve hemen hemen her kadın hamileliğinin ilk dönemlerinde kayıtsız olduğu her kokuya hassas bir hale gelir. Sigara içen kadınların sigarayı bırakması için bu durum aslında bir fırsata bile dönüştürülebilir. Bazı kadınlarda sigaralı ve bol parfüm kokan ortamlar mide bulantısı ve ardından kusmaya bile sebep olabilir. Koku duyarlılığı hamilelik belirtilerinden en baskın olan ve çevrenin bile dikkatini çekip ‘yoksa hamile misin?’ merakına maruz bırakan bir değişimdir.

Başınız dönüyorsa;

Erken hamilelik belirtileri arasında olan baş dönmesi aslında hem hormon, hem de büyüyen rahmin kan pompalama dengesindeki değişimlerinden kaynaklanır. Hamileliğin başlamasından takriben 48 saat sonra HCG denilen gebelik hormonunda artış başlar. Bu yükseliş hamileliğin 3. Ayına kadar devam eder. Bazen arkasından baygınlık bile gelebilir. Vertigo ve ani şeker artışlarıyla karıştırılsa da birçok kadın birden fazla baş dönmesiyle erken hamilelik dönemlerinde tanışmaktadır.

Göğüslerinizde gerginlik, dolgunluk ve aşırı hassasiyet varsa;

Göğüslerdeki hassasiyet adet döngüsüne yakın hissedilen bir durum olsa da hamilelik belirtileri içinde de hissedilmesi en kolay değişimlerden biridir. Rutin hayatınızda vücut ergonominize rahatsızlık veren bir kasılma, karıncalanma, kararan ve fırlayan göğüs uçlarınız ve kolunuzu kaldırırken ağır gelen göğüslerinizin hamilelik sinyali olma olasılığı geciken bir adetten sonra oldukça fazladır. Üstelik tıpkı adet öncesi gibi acımakta ve sızlamaktadır.

Sık sık idrara çıkıyorsanız ve idrarınızda farklı bir koku oluyorsa;

Ayaklarınızı üşütmekten ve sistit olmaktan kaynaklanan durumlar dışında olası bir hamilelikten şüpheleniyorsanız üzerinde durulması gereken hamilelik belirtilerinden biridir sık sık tuvalete gitmek!
Rahimdeki büyümenin idrar torbasına baskı yapması, sıkışmışlık hissiyle gece bile defalarca kalkıp tuvalete gitmenize yol açar. İdrarınızın kokusunu daha yoğun duymaya başlamanız hamilelik şüphenizi de pekiştiren bir durumdur.

Ruhsal gerginlikler ve ani duygu atakları yaşıyorsanız;

Hamilelik için can atıyor olsanız bile o neşeli halinizden sıyrılıp nasıl durgun bir insana dönüştüğünüzü, anlık sinir ataklarınızı, ağlama nöbetlerinizi anlayamazsınız siz bile! Aslında her şeyin sorumlusu hormonların bir hamileliğe alıştırma talimi gibidir ruhsal değişimler… Ardından gelen annelik sizi tekrar yumuşacık bir kadın yapacaktır. Unutmayın; bu haliniz gerçek haliniz değil, hormonların size biçtiği rolü oynuyorsunuz!

Diğer erken hamilelik belirtileri nelerdir;

Bu değişimler dışında hamilelik belirtileri nelerdir sorusuna birçok cevap eklenebilir.
Bazı hamileler ağızlarında metal tadı olduğunu, sık sık kuruduğunu ve geçmediğini ifade ederken, bazıları alt karın bölgesindeki ağrı ve kramplardan yakınırlar. ‘Tıpkı adet sancısı gibi’, ‘her an adet olacakmışım gibi’ diye tabir ettiği ağrılar yaşayan ve gayet sorunsuz hamilelikler yaşayanlar da vardır.
‘Midem yanıyor, kazınıyor’ gibi sitemler de ilk evrelerde sık sık duyulan hamilelik belirtileridir. Aralıklı giren gaz sancıları, bağırsak hareketleri, sindirimi etkileyen faktörler de bazen hamilelik belirtileri arasında yer alabilir.
Bazı kadınlar avuç içlerindeki terlemeyi ve göz bebeklerindeki büyümeyi de hamilelik belirtisi olarak yaşayabilirler. Yüzdeki ve dudaklardaki şişlik, gerginlikler ‘sana bir güzellik gelmiş, yüzün parlamış’ gibi yorumlarla karşılanırken aslında bir bebeğin ilk müjdesi de olabilir.
Çoğu kadın için bel ve sırt ağrısı adet dönemlerinde artan bir kabus olurken, hamileliğin ilk oluşumunda fazlasıyla kendini gösterip dinlenme ihtiyacı doğurabilir. Bel bölgesinde kalınlaşma da hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır. Vücutta duyulan ağrılar hormonlar sebebiyle dengelenmeye ve hamileliğe alışmaya çalışan vücudu daha da bitkin düşürebilir.
Tüm bu belirtiler hamile kadınların ilk evrede yaşadığı değişimler olup kadından kadına farklılıklar göstermekte, bazı kadınlar hamilelikleri boyunca hiçbir farklılık hissetmeden anne olabilmektedir.

hamilelik belirtileri
Bu belirtilerin birçoğunu yaşamak da hamilelik olmayabilir. Çok istenen ve umulan hamilelikler için tedavi gören veya aylık periyodunun gecikmesini bekleyen kadınlar için her değişim bir sinyal olabileceği gibi hiç istemediği bir hamilelik yaşayan kadınlar için kötü bir haber olabilir.
Tüm kadınların sağlıklı ve mutlu hamilelikler yaşaması dileğiyle…

Kaynaklar:

10 erken gebelik belirtisi
Hamilelik Belirtileri ne zaman başlar?
Gebelik
Gebelik Semptomları

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir