Ensar Vakfı’na Akp’den sonra RTÜK’ten de Destek Geldi

2540

 

Karaman’da erkek çocuklarının cinsel istismara uğraması olayında Ensar Vakfı’na sahip çıkanlara hükümet yetkilileri ve vakıf yöneticilerinden sonra RTÜK de eklendi.

Cumhuriyet’in haberine göre, Karaman’da 10 erkek çocuğun cinsel istismara uğrama skandalından sonra Ensar Vakfı’na RTÜK de sahip çıktı.

RTÜK’ün cinsel istismar skandalıyla anılan Ensar Vakfı’nın “Türkiye Değer Ödülleri” adıyla hazırladığı ödül töreni reklam filmini “kamu yararı var” gerekçesiyle TV’lerde ücretsiz yayınlama kararı aldığı ortaya çıktı.

Tanıtım filminin ücretsiz yayınlanmasına ilişkin açıklama yapan RTÜK uzmanları, “Kurumun kendi duyurusu, kamu yararı yoktur. Kamu spotu sayılamaz” dedi.

5 AKP’li üye onay verdi

Raporda, “Üst Kurul tarafından yayınlanmasında kamu yararı olduğuna karar verilen bilgilendirici ve eğitici nitelikte film ve sesler ile alt bantları hükmüne aykırılık teşkil etmiştir” ifadesi yer aldı ve takdir Üst Kurul’a bırakıldı. Vakfa ait filmin yayınlatılması uygun bulunmamasına rağmen 5 AKP’li olumlu yönde oy verdi. RTÜK’ün AKP’li üyeleri, Ensar’ın ödül töreniyle ilgili hazırladığı 45 saniyelik filmi yayınlamayı kararlaştırdı. Spotta, törenin yapılacağı adres ve saatinin yanı sıra MEB’in logosuna da yer verildi. Ödül törenine Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş katılmıştı.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir