Enerji İhtiyacının %95’ini Yenilenebilir Enerjiden Karşılayan Ülke: Uruguay

1073

3.4 milyonluk nüfusuyla bizim gibi “gelişmekte olan” ülkelere her geçen gün başka bir ders veren Uruguay, küresel ısınmanın bu kadar ayyuka çıktığı şu günlerde enerji ihtiyacını temiz enerji kaynaklarından sağlayarak karbon ayak izini ve enerji masraflarını oldukça azaltıyor. Enerjide dışa bağımlılığının dış politikada eksi puan getirdiğini canlı canlı gözlemleyen bizler için de yenilenebilir enerjinin ne kadar mühim bir şey olduğu gözler önüne seriliyor. Unutmadan, Uruguay halkı bu iş için devlet desteği de almıyor…5315

10 sene öncesine kadar Uruguay’ın ithalatında petrol, önemli bir kalem oluşturuyordu. Şimdi ise rüzgar tirbünü, deyim yerindeyse kapış kapış ithal ediliyor. Güneş enerjisi ve bioyakıtın da günden günde yaygınlaştığı bu şirin ülkede, enerji kaynaklarında nükleer enerji ve HES’lerin olmaması bir rastlantı değil. Kamuda ve özel sektörde çevreye son derece saygılılar.

Uruguay Milli Enerji Müdürü Ramon Mendez olayı şöyle özetliyor: “Uruguay on yıldan az bir sürede karbon ayak izini hükûmetin devlet desteği olmadan ekonomik bir şekilde azalttı. Hâlihazırda ülke elektriğinin yüzde 94,5’i yenilenebilir enerjiden sağlanıyor ve ücretler enflasyon göz önüne alındığında geçmiş fiyatlardan daha düşük.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir