Endonezya’daki Tana Toraja Kabilesinden İlginç Cenaze Adetleri

5006

İlginç cenaze adetleri

Ölülerini gömmeyen kabile

Endonezya Tana Toraja Yerlileri

Endonezya’da bulunan Sulawesi dağlık bölgesi, Tana Toraja adındaki bir kabileye ev sahipliği yapıyor. Kabile, animizm ya da canlandırıcılık diyebileceğimiz bir inanca mensup. Bu inanca göre her nesnenin bir ruhu var ve hayatla ilgili olaylar da bir ruh tarafından yönetilir. Bu kabile muhtemelen dünyadaki en ilginç cenaze ayinlerine sahip.

Birisi öldüğünde kültürlerinde bulunan cenaze törenini düzenleyebilmek için ciddi bir fona ihtiyaç duyarlar. Genelde o miktar ailede bulunmadığı için de tören hemen gerçekleşemez. Bazen bir hafta bazen bir ay bazen de daha fazla süre ölülerini tutmak zorunda kalırlar. Bunun için de mumyalama yoluna giderler.

tana-toraja-burials-1[5]

Yeterli para toplandığında tören başlar. Dans ve müzik eşiliğinde sığırlar ve domuzlar kesilir. Ölen kişi ne kadar güçlüyse kesilen sığır sayısı da o kadar artar. Onlarca sığır ve yüzlerce domuzdan bahsediyoruz yalnız. Etler cenazeye gelen misafirlere dağıtılır.

Tana-Toraja-Buffaloes-1

Kabile üyeleri nadiren gömülür. Ya mağaralara yerleştirilir ya da tabutla bir uçuruma asılır. Tabut da genellikle çok pahalı olur ve yapımı birkaç ay sürebilir.

tana-toraja-burials-5[2]tana-toraja-burials-11[2]

Bebeklerde ise apayrı bir uygulama var. Bir bebek diş çıkarmadan ölürse eğer ne gömülür ne asılır. Bir ağaç içine oyuk yapılarak oraya yerleştirilir. Oyuk sonra kapatılır ve bebeği kendi özüne alması beklenir. Bir ağaçta onlarca bebek mezarı görülebilir.

tana-toraja-burials-6[6]

Gariplikler bununla sınırlı kalmıyor. Bütün tören bittikten sonra birkaç yılda bir ağustos ayında Ma’Nene adında bir ritüel yapılır. Bu ritüelde mumya bulunduğu yerden çıkartılır, temizlenir ve güzel kıyafetler giydirilir. Sonra zombi gibi köyde dolaştırılır.

tana-toraja-burials-3[5]

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir