En çok yumurta veren tavuk cinsleri ve yıllık verimleri

3551

En çok yumurta verimi olan tavuk cinsleri hangileridir ?

Türkiye’de yumurta verimi için tavuk yetiştiriciliği hobi amaçlı veya doğal yaşamın gerekliliği olarak yapılmaktadır. Salma tavukçuluk şeklinde kırsal yerleşim bölgelerinde yaygın olarak uygulanan kendi başına tavukların otlar tarzda gezerek beslenmesi ile yapılmaktadır. Kırsal köy hayatı yanında, aynı zamanda hobi olarak yaygınlık kazanan geniş bahçeli evlerin bahçesinde veya hobi çiftliklerinde tavuk yetiştiriciliği, kümes tavukçuluğu, salma tavukçuluk, yarka tavukçuluğu gibi farklı amaçlar ile tavuk yetiştirmek isteyenlere yazımız yol gösterici olacaktır.

Bu yazı içinde en çok yumurta verimine sahip tavuk ırkları ve bunların yıllık yumurtlama sayıları, yumurtalarının büyüklükleri de incelenecektir. Tavuk Yetiştiriciliği işine  başlamadan önce başlangıçta seçilecek tavuk cinsleri yumurta yumurtlama verimine göre sınıflandırılacak olursa bu iyi bir proje için önceliktir. Aynı zamanda farklı tavuk çeşitleri için uygun beslenme ve hava koşulları sağlandığında ideal yumurta verimine ulaşılması, yılda ortalama 250-300 yumurta veriminin tek tavuktan dahi elde edilmesi mümkün olabilecektir.

Önceliğinizi tavuk yetiştirmeye başlamadan önce belirleyip hangi amaçla tavuk yetiştiriciliği yapacağınıza karar vermeniz gerekir. Yumurta veya et veya her ikisi bir tavuk yetiştiricisi için temel amaç olabilir.

O zaman :

Tavuk çeşitleri ve hangi tip tavuk yetiştiriciliğine uyumlu oldukları listesi :

  • Ligorin
  • Lohman Brown
  • AtakS
  • Brahma  gibi tavuk cinsleri ile yumurta verimi hedeflerinize ulaşabileceğiniz gibi,
  • Wyandotte
  • Orpington
  • Rhode island
  • Australorp
  • Susex gibi hem yumurta hem de et açısından tatmin edici verime sahip olan tavuk çeşitleri tercih edebilirsiniz.

Ligorin Tavuk Cinsi

Türkiye’de yumurta ırkı olarak en iyi bilinen Ligorin tavuk cinsi aslında ingilizce adı ile dünyada  Leghorn olarak bilinen çizgi tavuk kahramandan ismini almış bir yumurta tavuk cins ırkıdır. Bu tavuk ırkı yanlış olarak ülkemizde isminin yanlış telaffuzu Ligorin olarak bilinir olmuştur. Bu tavuk cinsi  için yılda 250 yumurta verimi olduğu söylenir ve bu özellik nedeni ile  öne çıkar ve tipik beyaz rengi ile utangaç sayılacak bir özgün karaktere sahiptir.

Güzel beyaz anaç Ligorin tavuk cinsi
Ligorin tavuk cinsi
Alımlı ve verimli Ligorin
tavuk cinsleri
Rhode island güzel bir yumurtacı tavuk cinsi

Sussex Rhode island tavuk cinsi

Sussex ve Rhode island kızılı hem et verimi, hemde yumurta verimi ile öne çıkar ve bu iki ırkta yılda 250 yumurta verimine asgari ulaşabilirler.

Yumurta tavuk cinsi
Yumurtacı anaç tavuk cinsi
sussex tavuğu
Sussex tavuk cinsi

Lohman brown tavuk cinsi

Lohman brown ve Nick brown tavuk cinsleri tavuklar yılda ortalama 270-290 adet yumurta yumurtlayabilir ve salma tavukçuluk, kümes tavukçuluğu için  mükemmel bire şeçim sayılacak tavuk cinsleri olarak kabul görmüştür.

wyandotte yumurtacı tavuk cinsi
Wyandotte Tavuk Cinsi

Australorp & Wyandotte tavuk cinsi

siyah renkli australorp tavuk
Australorp Tavuk Cinsi

Australorp ve Wyandotte ırkı tavuklar haftada ortalama 5 yumurta ile yumurta verimi olarak tatmin edici bir orana ulaşır ayrıca et verimi de yüksek olan bu iki tavuk çeşidi oldukça güzel, alımlı vücut formları ile hobi tavuk kümesleri ve tavuk yetiştiriciliği ile uğraşmak isteyenler için birer vazgeçilmez tavuk çeşididir.

AtakS tavuk cinsi

Bu tavuk ırkları yanında ülkemizde popüler olan Atak, AtakS tavuk ırkı veya Denizli ırkı salma tavuk çeşitleri ile yumurta verimi istenen en ideal seviyede elde edilir. Bu saydığımız yerli tavuk ırkları ile uyum sorunu olmaksızın ülkemizin farklı bölgelerinde hobi veya ticari amaçlı yumurta tavuk yetiştiriciliği yaygındır. Yumurta tavukları yetiştirilmesinde öncelik verilecek ön hazırlık ırk yanında yetiştirilmesi planlanan tavuk cinsinin ihtiyacı olan beslenme ve optimum hava şartlarının da sağlanması esastır.

tavuk cinsleri
Denizli horozu asil ve alımlı

İsa Brown, amerika kıtası menşeili sevimli bir tavuk cinsi olup yılda 300-350 adet yumurta verimi ile oldukça verimli, yumurtacı bir tavuk ırkıdır. 16 haftalık olduklarında hemen yumurtlamaya başlayan bu tavuklar 4,5-6 kg ağırlığa ulaşabilir ve et ırkı olarak da göz dolduran bir tavuk cinsidir. İklim koşullarına adaptasyon kabiliyetleri yüksek olup özel bakım şartları aramazlar.

isa_brown.JPG
İsa Brown ırkı etçil ve yumurtacı bir tavuk cinsidir

yumurta-tavuk-cinsleri.JPG

kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir