En Çok Kazanan 5 Elektronik Spor Oyuncusu

1569
E-Sports yani “electronic sports” kavramı ayak sesleri yaklaşık son on yıldır duyulmakta olan ve son 3 – 4 yıldır da neredeyse herkesin haberdar olduğu yeni bir spor dalı olarak kabul ediliyor. “Sporun elektroniği olur mu?” şeklinde çeşitli tartışmalar yapılmakta olsa da, e-sports teriminin geçerliliği ve bir aktivitenin spor sayılabilmesi için o aktivitenin illa ki bedensel efor gerektirmediği çoğu insan tarafından artık tamamen benimsenmiş durumda. Bu noktada anahtar kelimelerimiz “rekabet – rekabetçi” yani uluslararası alanda kullanıldığı üzere “competition – competitive”. Çoğumuzun sporla arası özellikle futbol odaklı olmak üzere çeşitli stadyum oyunlarıyla sınırlı olabilir fakat inanılmaz hızlı gelişmekte olan teknolojinin sunduğu akıl almaz olanaklar sayesinde artık rekabetçilik ve rekabetçiliğin uygulamaları elektronik ortama da sıçramış durumda. Bu durumun en güzel örneği ise bilgisayar oyunları. Özellikle son 3 – 4 yılda inanılmaz derecede yol kat eden bilgisayar oyunları turnuvaları günümüzde ciddi derecede paralar dağıtmakta ve milyonlarca oyunsever tarafından da takip edilmekte. Bu yazıda ise E-Sports arenasında en çok kazanç sağlamış oyunculardan bir derleme sunacağız ve oyuncuların dudak uçuklatan kazançlarının elektronik sporların ne denli ciddiye alınması gereken yeni bir spor dalı olduğunun altını çizmiş olacağız.
#1 PPD – Peter Dager – 2,164,376 USD

ppd

PPD Dota 2 takipçilerinin aşina olduğu bir isim ve EG (Evil Geniuses) takımının kaptanı ve aynı zamanda 5 numaralı support oyuncusu. Tüm elektronik spor organizasyonları arasında toplamda en çok kazanan PPD an itibariyle 24 yaşında. PPD’nin sadece 2016 yılında elde ettiği kazanç 104,000 USD.
#2 UNiVeRsE – Saahil Arora – 2,157,465 USD

universe-1022

UNiVeRsE ise yine EG takımının üç numaralı offlane oyuncusu ve PPD’nin takım arkadaşı. En son gelişmelere göre ise kendisini önümüzdeki günlerde Team Secret çatısı altında yine offlane pozisyonunda izleyeceğiz.
#3 Fear – Clinton Loomis – 1,929,410 USD

fearesl

Fear da yine EG’nin 4 numaralı support ve roamer oyuncusu, aynı zamanda da EG’nin Dota 2 takımının kurucularından.
#4 Aui_2000 – Kurtis Ling – 1,883,464 USD

Aui_2000-new-team-Digital-Chaos-770x470

Dördüncü sıra da yine bir başka Dota 2 oyuncusuna ait. Kendisi son The International organizasyonunda yine bir EG üyesiydi fakat TI 5’ın ardından sansasyonel bir şekilde takımdan kovularak yerine başka bir oyuncu alındı. Aui_2000 aynı zamanda elektronik spor alanında transfer politikalarının ve profesyonel tercihlerin ne denli acımasız olabileceğini de göstermekte.
#5 SumaiL – Sumail Hassan – 1,834,204 USD

SumaiL-Dota-2

Henüz 16 yaşında olan SumaiL geçen yıl PPD tarafından keşfedilerek, EG’yi terk edip Team Secret’a transfer olan Arteezy’nin yerine getirilen 2 numaralı mid oyuncusu.

İlk beş sıranın tamamını geçen yılın EG kadrosunun ele geçirmiş olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni de Valve adlı oyun şirketinin bizzat kendisinin düzenlediği The International adlı dünyanın en büyük elektronik spor organizasyonunun her geçen yıl daha yüksek bir ödül havuzuna sahip olması ve sonuncu yani 5. organizasyonda dağıtılan toplam 18,429,613 USD’nin (18 Milyon Dolar!) 6,634,661 USD kadarlık kısmını EG’nin birinci olarak evine götürmesi. Sıradaki, yani 6. The International ise önümüzdeki aylarda yine bizlerle olacak ve muhtemelen çok daha büyük bir ödül havuzu ile karşı karşıya kalacağız. Tüm bunlara bakınca elektronik sporların gelecek yıllarda belki de bir futbol kadar olmasa da giderek daha da popüler olacağını kestirebiliriz, zira şimdiden Çin ve Rusya televizyonları elektronik spor yayınları yapan kanallar açmış durumdalar.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir