Dahi Girişimci Elon Musk’ın bilim dünyasına sunduğu yenilikler bitmek bilmiyor. Artık evimizin çatısında bulunan yüzlerce kiremit, aynı zamanda güneş enerjisi üreten panel görevi görecek, hatta daha da ileri gidelim, çatınızdan elde ettiğiniz elektrik enerjisiyle garajınızdaki elektrikli otomobilinizi şarj edebileceksiniz!

Güneş paneli işlevi gören solar çatı kiremitleri, TESLA’nın Ceo’su Elon Musk tarafından tanıtıldı. Cam malzemeden yapılan “solar kiremitler“, ev sahiplerine, şu anda kullanılmakta olan güneş enerjisi sistemlerine oranla daha cazip gelmesi ve daha estetik bir görünüm için üretildi.

tesla-solar-city-cati-kiremitleri-gunes-panelleri

TESLA‘nın patronu Elon Musk‘ın da büyük ortağı olduğu ve kuzeni Lyndon Rive’in ceosu olarak görev yaptığı bir güneş enerjisi sistemleri şirketi olan SOLAR CITY, sürekli yaptığı yenilikler ve güneş enerjisi kullanımını gittikçe daha ekonomik hale getirme çabalarıyla, bir gün güneş enerjisi sektörünü tamamen devralabilir görünüyor. Şirket kurulurken ana hedefi zaten, Amerika’daki her eve ekonomik fiyatlı güneş panelleri satmak ve kıtanın yenilenebilir enerjiye geçmesini sağlamaktı. Solar City bunu sağlayabilmek için evlere yönelik dahice bir plan uygulamaya koydu: güneş panellerini bedavaya monte etmek ve müşterinin kullandıkça belirlenen yıl planına göre geri ödeme yapması. Bu yöntemle, bir çok konut güneş enerjisine geçti ve geçmeye devam ediyor.

tesla-solar-city-cati-kitemitleri-gunes-panelleri-2

Solar kiremitlerin işleyişi ise şöyle; evin çatısına önce kiremitler yerleştiriliyor, daha sonra kiremitlerin üzerine, aynı ebatta özel olarak üretilmiş cam karolar şeklindeki mini güneş panelleri monte ediliyor. Üstelik bu “solar cam karolar”, çatıların estetik görünüşü düşünülerek farklı renklerde de üretilmiş, çatınız için istediğiniz renkte “solar karolar” kullanabiliyorsunuz.

TESLA ve Solar City‘nin birleşmesi için 2,8 milyar dolarlık bir satın alma teklifi yapan Elon MuskSolar City‘nin temiz enerji sistemlerini TESLA‘nın özellikle pil ihtiyaçlarında kullanmak istiyor. Lyndon Rive ve Elon Musk, şirketlerinin birleşmesini ne kadar isteseler de, bu teklifi önce iki şirketin hissedarlarının da onaylaması gerekiyor. Bu yüzden ikisi de, 17 Kasım’da gerçekleşecek olan hissedarlar toplantısında alınacak sonucu heyecanla bekliyorlar. Eğer bu birleşme gerçekleşirse, Elon Musk’ın Solar City’yi enerji alanında devleştireceği öngörülüyor.

Aşağıda, solar çatı kiremitleri ile ilgili orjinal videoyu izleyebilirsiniz:

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir