Elon Musk Silikon Vadisinde bir skandala adı karıştı

427

Emily Chang Vanity Fair dergisi editörü olarak yüz yüze görüşme yaptğı yüzlerce Silikon Vadisi girişimcisinden edindiği Silikon vadisinin diğer yüzü olan yani uyuşturucu partileri, toplu seks partiler ve adı burada anılmayan daha pek çok ahlaksızlığın ipliğinin pazara çıktığı Brotopia isimli kitabında bazı dahi çocukların geceleri sarhoş kadınların bol olduğu kokain ve crack gibi uyuşturucuların masa üstünde ikram olarak tutulduğu partilerin müdavimi olduğunu açıklayıverdi. Toplum gözünde üstün girişimcilik özellikleri ve ülkemizi de ziyaret ederek bazı projelerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tanıtma fırsatı bulan Elon Musk adı bu kitap da geçince kitap ile ilgili merak had safhaya çıktı.
elon-musk.JPG

Elon Musk sözcüsü ile hemen aslında bu partinin bir maskeli balo olduğunu  düşünerek gittiğini söyleterek sözcü aracılığı  savunmaya geçse dahi partinin ilerleyen saatlerinde kariyerini geliştirmek isteyenlere fırsatın bol bol tanındığı bir  ortamın oluştuğuna dair görgü tanıklarının ifadeleri olduğu için bu gibi partilerin  ‘Eyes Wide Shut’ türü bir organizasyon olduğu hızla teyit edildi. Yaşlı ve muktedir silikon vadisi zenginleri için organize edilen bu partilerin müdavimlerinin pek çoğu toplum nazarında itibarlı kişiler olması önemli bir toplumsal etik skandal oluşturuyor.

silikon-vadisi-partileri.jpg

Bilindiği üzere Silikon Vadisi dünyanın daha iyi bir yer olması için çalışan girişimciler ve yükünü tutmuş filantropistlerinn kol gezdiği ütopya bir yer olarak pompalandığı için birden gerçek bu kadar çıplak bir şekilde Hollywood vari kariyer için ahlaksız partilere çağrılan ve katılmak zorunda bırakılan, kadınların mal gibi pazarlandığı, uyuşturucu ve seks temalı partilerin ağızdan ağıza söylence şeklinde yayıldığı  kurtlar, çakallar vadisi olduğu anlaşılınca Elon Musk sözcüsü ile yaptığı savunma ile kendini ne kadar aklayabilir bu bilinmez. Ancak paranın ve medyanın her pisliği örttüğü bir dünya için bu yayılan pisliğin de unutturulması çok zor olmayacaktır.

 

Bu partilere katılan bazı girişimci genç kadınların isimlerini açıklamaksızın verdikleri mülakatlardan Emily Chang şu tespiti yapıyor. Bu tip organizasyonlara katılmayanların kariyer veya yatırım almak noktasında zorluk yaşaması yanında, aynı şekilde bu partilere katılarak kendinden faydalanılmasına göz yumanların da herhangi bir şekilde destek görmesi mümkün değilmiş diyerek ortadaki tezata kitabında dikkat çekiyor. Ve sonuç olarak kısıtlı grupların bildiği bu durumun Silikon vadisi gibi ütopik bir ortamda bile aslında hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını gözler önüne seriyor.

Brotopia

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir