Elon Musk, Mars Kolonileştirme Projesini Açıkladı

669

Elon Musk Mars gezegenini kolonileştirilecek

Dönüm dönüm Mars’ı satacak

Tesla ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Elon Musk’un milyonlarca kişilik Mars kolonisi projesinin ayrıntıları açığa çıktı. 2016 Eylül ayında Meksika’da düzenlenen bir konferansta Mars’ı kolonileştirmeye yönelik planlarının bulunduğunu duyuran Elon Musk‘un projesi ile ilgili ayrıntılar açığa çıktı. SpaceX şirketi insanlığın en büyük başarısına mimarlık yapmak üzere.

Çalışmanın yayınlandığı New Space dergisi editörü Scott Hubbard ise; bu çalışmanın kamuoyuna açıklanmasının sadece SpaceX’in vizyonunu görmemizi sağlamakla kalmadığını, aynı zamanda gelecekte yaşanacak başarılara ilişkin arşiv niteliğinde bir çalışma olduğu ifadesini kullandı.

Elon Musk’un projesi, Gezegenler Arası Taşımacılık Sistemi olarak isimlendirilirken, yeniden kullanılabilen roketlerle taşımacılık yapılan dev bir uzay kompleksi üzerinde odaklanıyor. Hem güçlendiricilerin ve hem de uzay gemilerinin inşasına devam edildiğini açıklayan SpaceX raporu, bugün için kullanımda olan Falcon 9 roketlerinden 3 kat daha güçlü sistemlerden bahsediyor. Bilindiği üzere uzay boşluğuna gönderilen bir roketin tekrar kullanılması imkânsızdı. SpaceX şirketi bir ilki başararak Uluslararası Uzay İstasyonu’na yaptığı ikmallerde bir roketi yeniden kullanmayı gerçekleştirdi. Bu denemelerle Mars planına yönelik adımlar atıldığı belirtiliyor.

Söz konusu projede ismi geçen 42 Raptor güçlendiricisi bugüne kadar inşa edilmiş olan en güçlü roket olacak. Elon Musk, 330 tonluk bir kütleyi Dünya’nın yakın yörüngesine, 600 tonluk başka bir roketi ise daha uzak yörüngelere ulaştırabileceklerini belirtiyor. Bugün içim kullanımda olan en ağır roket ise 150 tonluk Satürn V roketi.

İlk aşamada operasyonel bir görev yapılacak ve Dünya’nın yörüngesine yerleştirilen uzay gemisinin yakıt tankları doldurulacak. Bu etapta yeniden kullanılabilen ikmal roketleri büyük öneme sahip. Ayrıca her bir roket en az 1.000 sefer yapmaya uygun şekilde geri dönüşümlü olarak tasarlanacak. Daha sonra yörüngede bulunan uzay gemisi Dünya ve Mars en uygun hizaya geldiğinde sefere başlayacak. Planlamaya göre her 26 ayda bir Mars’a taşıma işlemleri yapılacak.

Elon Musk, projenin son aşamalarında her biri 100 ya da daha fazla insan taşıyan binden fazla roketin Mars’ın yüzeyine ulaştırılacağını söylüyor. Tüm bu çalışmalarla birlikte önümüzdeki 100 yıl içerisinde Mars’taki insan nüfusunun 1 milyon civarında olacağı ifade edildi. Uzay gemileri Mars’ta üretilen Raptor 9 motoruyla tekrar güçlendirilerek dünyaya geri dönecekler. Dünyanın yörüngesinde uzay gemilerine yakıt ikmali yapmak ve kızıl gezegende roketler inşa etmek gibi adımlar projenin maliyeti konusunda önemli kalemler arasında bulunuyor. Her şey yolunda giderse uzay gemilerinin bundan yaklaşık 10 yıl sonra Mars’a yolculuk için uçmaya başlayacağını belirten Elon Musk, böyle bir başarıya garanti gözüyle bakılmaması konusunda uyarıda bulunmayı da ihmal etmedi.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir