Elma Sirkesi Nasıl Yapılır? Elma sirkesinin Faydaları

8186

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır ?

Elma Sirkesinin Faydaları

Mutfağınızda olmazsa olmazların arasında zeytin yağı, tereyağ gibi demirbaşların yanında elma sirkesi de yerini hemen kapıyordur ve elma sirkesinin faydaları konusunda bilinçsiz de olsanız elma sirkesi bir çok hastalığa tedavi kapısı açıyor. Her yemeğine elma sirkesi damlatan ve yeşilliklerini muhakkak sirkeli suda mikroplarından arındıran annelerin ne kadar doğru bir yolda olduğunu bu yazıyı okuyunca belki daha iyi anlayabilirsiniz. Hatta halk arasında bir anlayışa göre biri size büyü yaptırdıysa elma sirkesi bulunan suda yıkanmak bu büyüyü bozuyormuş.

Elma sirkesinin faydaları nelerdir ?

elma-sirkesi

Elma sirkesi elmanın suyundan elde edilen ancak bekleme ile içerisindeki faydalı maddelerin arttığı ve bir çok hastalıkta kozmetikte kullanılabilen mucizevi bir gıdadır diyebiliriz. Öncelikle elma sirkesinin faydaları içerisinde altın öneme sahip kozmetik etkisinden söz etmek isteriz. Elma sirkesi, cildinde problem yaşayan ve bebek gibi bir cilde sahip olmak isteyen birinin kesinlikle evinde bulundurması gereken bir madde. Çünkü elma sirkesi yağlı ve sivilceli bir cilt tipine sahipseniz bunu kurutarak sivilcelerinizden ve akne gibi cilt problemlerinden kurtarıyor. Garip bir şekilde elma sirkesi, kuru cilt tipine sahip kişilerin de cildini nemlendirerek optimize ediyor. Evet aslında elma sirkesi için cildin yağ oranını optimize ediyor diyebiliriz ve böylece pürüzsüz ve genç bir cilde sahip olmanızı sağlıyor. Cilt problemleri sadece kozmetik alanla sınırlı değildir, elma sirkesi cildinizde meydana gelebilecek olan arı sokmaları, sinek ısırıkları, böcek ısırıkları, kadınların baş belası olan çatlaklar ve kaşıntı gibi cilt rahatsızlıklarına sürdüğünüzde elma sirkesi oldukça yarar sağlamaktadır. Ayrıca elma sirkesi ayaklarınızda çıkan ve ayakkabının içinde ayağınızı oldukça huzursuz eden nasırlara da oldukça faydalıdır. Çoğunuz biliyorsunuzdur belki bu yöntemi: Bayat ekmeği elma sirkesine batırıp nasırlı bölgenin üzerine koyuyor ve bir bez yardımıyla sarıyorsunuz sabah nasırın oldukça iyi duruma gittiğini göreceksiniz. Bunun dışında yine bayanların baş belası olan yıpranmış saçlarınıza elma sirkesi sürdüğünüz takdirde daha canlı ve parlak saçlara sahip oluyorsunuz. Ayrıca yine bir cilt problemi olan cilt lekeleri için de elma sirkesi oldukça yararlıdır. Çünkü elma sirkesi yapısı itibari ile renk açıcı özelliğe sahiptir ve cildinizde meydana gelen güneş lekeleri dahil akne ve siyah noktaya kadar hepsine çözüm olmaktadır.

elma-sirkesi-yapilisi

 

Elma sirkesinin faydaları sadece cilt üzerine değil vücudun en önemli organlarının işleyişi üzerine de etkilidir. Bunlardan biri kış aylarında peşimizi bırakmayan boğaz enfeksiyonlarıdır. Boğaz ağrılarında bir bardak suya bir tatlı kaşığı sirkeyi koyun ve saat başı gargara yapın. boğaz enfeksiyonunu rahatlatacaktır. Elma sirkesinin faydaları sayede gargara ve deri enfeksiyonları için topikal uygulanmakla sınırlı kalmıyor. Ayrıca elma sirkesi buharını soluyarak migren tipi baş ağrılarınızı tedavi edebilirsiniz. Şöyle ki: elma sirkesi ve suyu eşit miktarda birleştirip kaynatıyorsunuz ve buharına yüzünüzü 3 dk kadar tutarak soluyorsunuz. Sinüslerinizden teneffüs ettiğiniz buhar baş ağrılarınızı dinlendiriyor. Elma sirkesinin faydaları içinde yaşlıları ve bazı genç bayanları ilgilendiren varis problemine ışık yatıyor. Varislerinize elma sirkesine batırılmış bir bezi sarın, yarım saat süreyle ayaklarınızı havaya kaldırarak dinlendirin ve bunu sabah akşam olmak üzere iki seans tekrarlayın. Varislerin neden olduğu bacak ağrınıza oldukça iyi gelecektir. Elma sirkesi için her yemeğe ufak ufak ilave eden ev hanımlarından bahsetmiştik. Eğer yoğun iş temposuyla yorulan ve halsiz ama uykusuz tanıdıklarınız varsa şu tarifi onlara verin: 1 litre ılık içme suyuna iki yemek kaşığı elma sirkesi ile bir fincan bal ilave ederek içirin. Böylece hem boğazını yumuşatır hem de yorgunluk ve uykusuzluğuna çare bulur. Mide üşütmesin de ya da adet sancılarında karnınıza sıcak su torbasının iyi geldiğini bilirsiniz. Bir miktar sıcak ancak kaynar olmayan ılık suya elma sirkesi karıştırın ve bir bezi buna batırdıktan sonra karnınıza bağlayın; bez soğudukça tekrarlayın mide üşütmenizi hafifletecektir. İşten geldiğinizde yorgun ve enerjisiz kaldığınızı hissediyorsanız bir kovaya bir miktar ılık su doldurun ve içine göz kararı bir miktar elma sirkesi ilave edin ayaklarınızı içinde su soğuyana kadar içinde bekletin. Herkesin elma sirkesi hakkında en iyi bildiği ve denenmiş onaylanmış faydasını da ilave edelim. Sebzelerinizi içine elma sirkesi ilave ettiğiniz suda yıkarsanız içerisindeki gözle görülmeyen solucan yavrularını ve bu gibi vücudunuza rahatsızlık verebilecek mikropları öldürmüş olursunuz. Elma sirkesi içerdiği bileşikler sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklarla savaşmanızı sağlar. Ayrıca sindirim sisteminizi, mide barsak şikayetlerinizi ve gastro intestinal sistemde meydana gelen düzensizliklerin de giderilmesini sağlar.

Elma sirkesi nasıl yapılır ?

elma-sirkesinin-faydalari

Organik bir elma sirkesi yapımı için malzemeler:

Üç dört adet organik elma, altı tane nohut, 750 ml temiz içme suyu, bir tatlı kaşığı toz şeker, bir çay kaşığı tuz, en az bir litrelik cam bir kavanoz, yarım çay bardağı sirke.

Elma sirkesi nasıl yapılır, yapılışı:

Elma sirkesi için alınan organik ve taze elmalar güzelce yıkandıktan sonra iki elmanın da kabukları soyulmadan elmaları dörde bölerek çekirdekleri ile birlikte cam kavanoza atın. Daha sonra belirtilen miktar içme suyu, sirke, nohutlar, şeker ve tuz eklenir. Bu aşamadan sonra kavanozun kapağını kapatıp bir süre çalkalayınız ve tuz ile şekerin eridiğinden emin olunuz. Cam kavanozu kalın bir bez ile kapatıp etrafından lastik ile bağlayın. Ancak tamamen hava ile bağlantısını kesmeyin çünkü kavanoz içerisinde gerçekleşen fermantasyon sonucu çıkan havanın dışarı çıkması gerekir. Maserasyon dediğimiz karanlık ve yaklaşık 25 derece oda sıcaklığı olan bir yerde on beş, yirmi gün kadar bekletilir. Ancak iki günde bir kavanozu çalkalamalısınız. Yirmi gün sonunda kavanoz açılarak ince bir elek yardımıyla süzülür.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir