Eli Kanlı Diktatör Mussolini’nin Kısaca Hayatı

1721

 

Benito Amilcare Andrea Mussolini ismindeki bu şahsiyet, 29 Haziran 1883 yılında Romanya’daki Dovia di Predappio isimli küçük bir köyde Dünya’ya gelmiş olup, 9 Kasım 1921 tarihinde Ulusal Faşist Parti’yi kurmuştur. Babası Alessandro Mussolini sosyalisttir ve evine ekmeğini demircilik yaparak götürmektedir. Annesi ise Rosa Mussolini dinine sadık, inancı güçlü bir Katolik okul öğretmenidir. İtalyan politikacı, gazeteci ve Ulusal Faşist Parti’nin lideri olan Mussolini, 1922 yılında Başbakan olup görevini 1943 senesine kadar idame ettirmiştir. Faşizmin kurucusu olan Mussolini, 1925 yılına kadar anayasal düzeni uyguladıktan sonra kendi diktatörlüğünü kurmuştur.

mussolinihitler-1456707861

 

“Lider” lakabını kullanan Musollini’ye, ilkokul yıllarında uymadığı kurallardan dolayı okuduğu okul tarafından 2 kez uzaklaştırma cezası verildi. Üniversite eğitiminin ardından öğretmenlik yapmaya başladı fakat İtalya’nın anayasası gereği askerlik zamanı geldi ve askere gitmek istemeyen Andrea 1902 yılında İsviçre’ye gidip yaklaşık 2 sene orada ikamet etti. 1904 senesinde İtalya’ya geri gelen Andrea Mussolini İtalyan Sosyalist Partisi’ne katıldı ve bu parti için Avanti gazetesinde yazılar yazdı. Fakat 1.Dünya Savaşı meydana gelince orduya yazılan Mussolini yazdığı gazete ile fikir ayrılıklarına düştü ve gazeteden uzaklaştırıldı. Mussolini’nin siyasi hayatı ilerleyen zamanlarda Adolf Hitler’in de ilham kaynağı olacaktır. Hitler gibi Mussolini de milyonlarca hayatın kararmasına, birçok katliama ve çok sayıda insanın acı çekmesine sebep olmuştur.Mussolini-1935-a

Mussolini’nin meşhur sözlerinden birisi olan “Aldatıldık, yine Almanlar tarafından aldatıldık.” demesinin üzerine gerçekleşen bu zincirli olaylar büyük bir devranın söndüğü, mumun sonuna gelindiği noktadır. Çünkü olay kitlesinin sonucu bu cümleden sonra noktalanmaktadır. Mussolini’nin amacı İspanya üzerinden uçak aracılığı ile tekrardan İsviçre’ye kaçmak olsa da bir sabah 25 kamyon ve 1 zırhlı aracı ile yola çıktığında Como Gölü denilen gölün yakınlarında Mussolini ele geçirilmiş ve ertesi gün alınan emir kararı ile de Mezzegra’ya getirilip gerçek adı Walter Audisio olan bir Albay komünist görüşlü komutan tarafından birkaç deneme sonra silahla vurularak öldürülmesinin ardından mezara gömülmüştür. Fakat 1946 yılında Domenico Leccisi adında bir şahsiyet ve 2 yandaşı Mussolini’nin mezarını kazıp cesedini kaçırmışlardır ve 11 sene boyunca da bir dolapta saklamışlardır.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir