Elektronik Sigara Ve Elektronik Nargile Mevzusu Nedir?

739

Elektronik sigara ve elektronik nargile kullanımı günümüzde giderek yaygınlaşan bir sigara bırakma yöntemi ya da keyif alma cihazı olarak görünüyor. Kullanıcıların çoğu sigarayı bırakıyor, ancak bu sefer de elektronik sigara ya da elektronik nargile kullanıyorlar. Kısacası bir alışkanlığı başka bir alışkanlıkla yer değiştirmiş oluyorlar. Elektronik sigara likit ismindeki elektronik sigara sıvısının zararlı olup olmadığı sorusuna henüz net bir yanıt verilmese de bununla ilgili araştırmalar halen sürüyor. Elektronik sigara patlamalarının en büyük nedeni ise sahte elektronik sigaralar ve gümrüksüz kaçak bir şekilde ülkeye giren imitasyon elektronik sigara modelleri olarak gösteriliyor.

Elektronik sigara son dönemde giderek popüler olmaya başlarken, bununla ilgili olarak her gün farklı konular gündeme gelmeye başladı. Elektronik sigara kullanımı 2004 yılında Çin’de hızlı bir şekilde yayılan kitlesel akım olarak kendini gösterirken, geçmişi daha eskiye dayanan elektronik sigara ile ilgili ilk patent 1967 yılında alınmıştır.

1960 yılında Amerika’da çok yaygın olan sigaranın bazı basın yayın organlarında sağlığa faydalı olduğu söyleniyordu. Buna karşın sigara ve tütün ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki zararlı etkileri uzun zamandır biliniyordu. Girişimciler sigaranın zararlı etkilerini ortadan kaldıran ve normal tütün sigarasının keyfini onlara verecek bir ürün üzerinde araştırmaya başladılar. Elbette tütün sigarasına göre elektronik sigaranın daha az zararlı olup olmadığı konusunda gününde kesin bir bilgi mevcut olmayıp, bununla ilgili araştırmalar devam ediyor.

İlk elektronik sigara prototipi 1963 yılında Herbert A. Gilbert tarafından geliştirilmiştir. Aynı zamanda Herbert A. Gilbert tarafından 1967 yılında patenti alınan ilk elektronik sigara bugünkü elektronik sigaralardan çok daha farklıydı. Herbert A. Gilbert tarafından sürdürülen çalışmalar 1967 yılında ticari neticesini verdi.

Ancak geliştirilen bu ilk elektronik sigaranın kullanımı son derece zor olduğundan dolayı bunu zamanın teknolojisiyle böyle bir cihazı şarj etme oldukça zor olduğundan dolayı proje rafa kaldırıldı. Elektronik sigara günümüzde bir süre daha gündemi meşgul ederek zararlı olup olmadığı yönündeki çalışmaların sonuçları beklenecek görünüyor. Ancak her ne olursa olsun dışarıdan doğal olmayan her türlü maddenin insan bedenine elbette az veya çok bir zararı olduğu kesin.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir