Elektronik Ses Fenomeni: Ölülerle İletişim

2094

Yazıya öncelikli olarak bu karışık konunun soyut ve somut başlıkları arasında kaybolmamanız için; 2005 senesinde vizyona girmiş olan Paul Brooks yapımı “Hayalet Sesler” filmini izlemenizi öneriyorum. Film EVP (Elektronik Ses Fenomeni ) hakkında çok derin noktalara değinmiyor olsa da başlangıç leveli için ideal bir yapım. Tabii filme geçmeden önce sizleri EVP konusunda kısmen de olsa elimizden geldiğince bilgilendireceğiz. Öncelikle şunu belirtelim ki; bu konu öyle her Amerikan filminde rastladığımız klişeleşmiş bir korku filmi sahnesi değil. Yani olay 4 gencin bir masada toplanıp ruh çağırma girişiminde bulunmasıyla falan ilgili değil. EVP prensibinde kurulan iletişim birebir şekilde gerçekleşmiyor. Bir ölüyle doğrudan iletişim kurma şansınız yok. Fakat bu fenomene göre onların söylemiş olduklarını duyma şansınız yüksek. Tabii gerekli çevresel düzenlemeleri sağladıktan sonra.

Gerekli çevresel düzenlemeler ise farklılık gösterebilmekte. Örneğin; 1930’larda geçen bir EVP vakasında, Wigmore Hall’da sahnede bir medyum ve izleyici olarak katılan 600 kişi vardır. Medyumdan ve sahne ekibinden uzak bir noktada konumlandırılmış olan mikrofondan aniden 40 ila 50 arasında tesbitlendirilmiş ses duyulmaya başlanır. Sürdürülen araştırmalar sonucunda bildiri yayınlayan iki yetkili; salonda yankılanan seslerin insan dışı varlıklara ait olduğuna dikkat çekti.

Fakat 1959’da gerçekleşen bir vakada ise;  belgesel sanatçısı olan Friedrich Jurgenson İsveç’teki evinin bahçesinde kuş seslerini kayıt etmeyi amaçlarken, tesadüf eseri olarak başka sesler de kaydetmiş olduğunu duyar.

Filmde de genellikle ses kayıt cihazının üzerinde durulur. Konuyla ilgili gerçekleştirmiş oldukları deneyleri paylaşan ise çoğu kez ilk denemelerinde başarısız olduklarını ifade ederler. Verimlilik sağlayabilmek için konsantre bir şekilde ard arda kayıtlar alınmalı. Ortamın tamamıyla sessizliğinden de emin olunmalı. Sonrasında elde edilen kayıtlar dikkatli bir şekilde tekrar tekrar dinlenmeli. Yaygın olarak inanım gösterilen bir kanıya göre de eğer elde edilen kayıtlarda isminizin söylendiğini işitirseniz; bir daha kayıt almayın ve tüm verilerinizi silin.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir