Eğlenceli Elektrik Direği Tasarımları

3033

Yol kenarlarındaki kocaman, çirkin elektrik direkleri herkesin dikkatini çekmiştir eminim. Gelişen ve büyüyen bir ülkenin kaçınılmaz bir parçası da onlar. Firmalar da görüntünün çirkinliğinin farkında olsalar gerek ki, örneğin Avrupa’da bazı gsm şirketleri baz istasyonlarının nahoş görüntüsünü saklamak için ağaç görüntüsü veriyor.

2011 yılında İngiltere’de Enerji ve İklim Değişikliği Kurumu, elektrik ve gerilim direği tasarım yarışması düzenledi. Ortaya ilginç ve zekice tasarımlar çıktı.

clown-tower-1[2]

clown-tower-2[6]

Macaristan’da yapılan bu elektrik direkleri, sizi bir palyaço ya da bir soytarı gibi karşılıyor. Özellikle yol kenarlarına yapılan hoş tasarımlı elektrik direkleri, sadece bir demir yığını gibi görünmüyor.

mickey-tower-1[2] mickey-tower-2[7]

Mickey Mouse şeklindeki bu kuleler ise, ABD’de inşa edilmiş. Geceleri aydınlatılıyor ve özellikle çocuklar için eğlenceli bir görüntü ortaya çıkarıyor.

stained-glass-tower-1[2] stained-glass-tower-2[6]

Almanya’da bazı güzel sanatlar öğrencilerinin tasarladığı bu elektrik direği ise saydam ve rengarenk vitray çalışmalarından oluşuyor. Klasik bir elektrik direğinden bir sanat eserine dönüştürülmüş.

Bu konuda hala farklı ülkelerde yarışmalar düzenleniyor ve çalışmalar yapılıyor. Darısı ülkemizin başına olsun!

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir