Eğitim Hayatınızda Verimliliğinizi  Artıracak 5 Program

1474
Teknolojinin ilerlemesi sadece eğlence anlamında değil aynı zamanda eğitim ve çalışma hayatına da çeşitli yönlerde büyük katkılar sağlamakta. Özellikle organize olmak, kağıtsız bir çalışma ortamına sahip olabilmek (paperless) ve verimlilik artırmak adına pek çok öğrenci yüzlerce seçenek arasından kendi ihtiyaçları doğrultusunda pek çok programdan faydalanmakta. Bu noktada kişilerin işlerini tek bir noktadan yönetebilmeleri dağınıklıktan kurtularak daha odaklı bir çalışma çerçevesine sahip olunması adına da önemli. Örneğin bir öğrencinin notlarını derlemesi toplaması ve tek bir yerde muhafaza etmesi ya da bir proje üzerinde çalışırken yaptığı araştırmaları değerlendirirken kağıtlar arasında kaybolmaktansa bir iki tıkla her şeyi halledebilmesi mümkün. Bu konuda pek çok tercih yapılabilecek olsa da özellikle olmazsa olmaz şeklinde adlandırabileceğimiz bazı programlardan bahsetmekte fayda var.
#1 Evernote
Web-Evernote-Tutorial
Evernote artık pek çok kişinin aşina olduğu bir not alma programı ve yine pek çok kişiye göre bu konuda en iyi program niteliği taşımakta. Program ücretsiz olarak da kullanılabilirken aynı zamanda plus ve premium olmak üzere yıllık ödemeler yapılarak da daha gelişmiş özelliklerle kullanılabiliyor. Evernote’un cloud sistemi üzerinden çalışması sayesinde tüm cihazlarınızdan, yani ister IOS bir telefondan, Ipad’den ya da Android bir tablet ya da akıllı bir telefondan ve aynı zamanda da hem Windows hem de Mac bilgisayarlarınızdan tüm notlarınıza senkronize olarak ulaşabiliyor ve düzenleyebiliyorsunuz. Evernote için bu aleme girişte ilk olarak edinilmesi gereken program diyebiliriz rahatlıkla.
#2 Onedrive – Dropbox – Google Cloud
microsoft-onedrive
Esasında birer program olmayan bu hizmetler her türlü dosyanızı her yerden eş zamanlı olarak organize edebilmenizi ve depolamanızı sağlamaktalar. Yine bu hizmetler premium seçeneklere de sahip olmakla beraber ücretsiz de kullanılabilmekte. Yine olmazsa olmaz diyebileceğimiz bu hizmetlerden faydalanmak her türlü çalışmanızı aynı zamanda kayıplara, silinmelere karşı da korumanın en iyi yolu.
#3 Omnifocus – Todoist
omnifocus
Yapılacaklar listesi şeklinde özetleyebileceğimiz bu iki program kendi alanlarındaki programların en başarılıları olarak kabul edilmiş iki program. Yine farklı platformlar arasında senkronize çalışabilen bu programların esas artısı organize olmak ve aklınıza gelen her türlü görevi pek çok kıstasa göre düzenleyebilmenizi sağlamak.
#4 Devonthink
dtpo
Biraz karışık olduğunu kabul etmekle beraber benim için olmazsa olmaz ve kullanımı kavrandıktan sonra en çok işime yarayan program. Program özünde veri yönetimi ve analizi konularında profesyonel çözümler üretmek amacıyla tasarlanmış Devon ailesinin dört üyesinden bir tanesi. Ücretsiz bir seçenek sunulmamasına karşın deneme sürümü ile giriş yapabilir ve programın sunduğu olanaklara göz gezdirebilirsiniz. Özellikle tez çalışması yapan ve yüzlerce PDF dosyası arasında kaybolmaktan yakınan aradığını bulamayan kişiler tarafından tercih edilebilir.
#5 Ulysses
Ulysses-iOS

Tam manasıyla bir yazı yazma programı olan Ulysses bir noktadan sonra alet çantanızın en önemli ve vazgeçilmez parçası haline geliyor. İnanılmaz sade tasarımı ve minimal yapısı gerçekten kullanıcıyı doğrudan ve sadece yazı yazmaya odaklamayı başarıyor. Yine ücretli bir program olan Ulysses özellikle işinin bir parçası yazı yazmak olan araştırmacılar, öğrenciler ve tez hazırlayan kişiler için en iyi yol arkadaşı denilebilir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir