Efsane Haline Gelmiş 9 Mobil Oyun

4381

Cep telefonları hayatımıza girdiğinden beri mobil oyunlarda insanoğlunun vazgeçilmezi oldu. Öyle oyunlar oynadık ki, neredeyse dünya üzerinde adını duymayan, oynamayan kalmadı. İşte o oyunlardan 9 tanesi..

 

#1 Snake

nokia snake

Yılan… Mobil oyunlarının atası. Yılanı yönlendirerek yemleri yiyip, yılanı olduğunca büyütmeye çalıştığınız bu oyun zamanla gelişti, bir çok farklı versiyonu vs. çıktı. iOS ve Android platformuna da uyarlanan bu oyun hala oynanmakta.

 

#2 Space Impact

space impact game

Nokia’nın hayatımıza kattığı bir başka efsane Space Impact. Başka bir evrende geçen bu oyunda, bir doğrultuda giden uzay gemimizin karşısına çıkan engellerden kurtulmaya çalışıyorduk. Bazı düşmanların içinden çıkan ekstra güçlerle silahlarımızı geliştiriyorduk. Oyun aynı adıyla piyasada bulunmuyor lakin, neredeyse aynısı olan bir sürü oyun mevcut.

İşe Yarar Mobil Uygulamaları Görmek İçin Tıklayın!

 

#3 Prince of Persia

prince of persia mobil

Siemens telefonlar ile hayatımıza giren Prince of Persia’nın mobil versiyonu mobil oyun sektörünün başka bir boyuta taşınmasına vesile oldu. Neredeyse her platformda oyunu bulunan Pers Prensi’ni küçücük ekranda kontrol etmek yine de güzeldi..

 

#4 Bounce

nokia bounce

Nice parmakları harap eden oyunumuz.. Nokia’nın renkli ekran telefonlar ile bizlere sunduğu Bounce, döneminde yılandan sonra en çok oynanan oyun oldu. Amaç kırmızı topu, engelleri aşarak hedeflere ulaştırmaktı.

 

#5 Angry Birds

angry birds

Dokunmatik ekranlı telefonlar yaygınlaşınca, oyun şirketleri de mecburen dokanmatik oyunlar yapmalıydı. Bir çok oyun piyasaya sürdüler ama Angry Birds bir fenomen haline geldi. Kızgın kuşların, domuzlara karşı savaşını konu alan oyun, oyun olmaktan çıktı ve dünyanın dört bir yanında lisanlı ürünleri satılmaya başlandı.

 

#6 Temple Run

temple run

Koşu oyunlarının atası olan bu oyun. Uzun haftalar en çok indirilenler listesinde üst sıralarda yer aldı. Oyun o kadar iyiydi ki, kendisi baz alınarak Subway Surfers gibi oyunlar dahi indirilme rekorları kırdı. Amaç koşan adamımızı karşısına çıkan engellerden kurtarmak.

 

#7 Candy Crush

candy crush saga

Aslında hayatına Facebook oyunu olarak başlayan ve orada kendi kitlesini oluşturan Candy Crush, mobil platforma geçince önlenemez bir yükselişe sahne oldu, hem iOS hem Android platformunda en çok kazanan oyun olmayı başaran Candy Crush, tahttan kolay kolay ineceğe benzemiyor.

 

#8 Flappy Bird

flappy birds

Tipsiz bir kuşun boruların içinden geçmesini hedef alan oyun çok kısa bir sürede tüm dünyaya bir virüs gibi yayıldı. Kuşu kontrol etmenin zor olması ve oyunda çok ilerleyememek, insanlarda hırsa sebep oldu ve oyunu bırakamadılar. Bunun önüne geçemeyen oyun yapımcısı oyunu platformlardan kaldırma kararı aldı ve oyun kaldırıldı. Bunun üzerine ikinci el ilan sitelerinde, “Flappy Bird’lü iPhone 5 4000 TL” gibi ilanlar yayınlandı. Çılgınlık biraz dindikten sonra, oyun tekrar marketlerdeki yerini aldı ama ilk zamanındaki kadar ilgi görmedi.

 

#9 Aa

aa game

İsmi bile basit olan, sadece 2 renkten oluşan oyun yavaş yavaş yükselerek zirveye oturdu ve tüm platformlarda Whatsapp’tan daha fazla indirme oranına ulaştı. Amaç elinizdeki mızrağımsı şeyleri, ortada bulunan büyük top hedefe birbirine değdirmeden saplamak. Bu arada hedefin canının istediği gibi döndüğünü unutmamak lazım.

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir