E-ticaret nedir ve nasıl yapılmalı?

1679

Öncelikle e ticaret nedir ondan bahsedelim. İnternet ile bağlantılı tüm elektronik servisler üzerinden satın alma ya da ürün satışı gerçekleştirilmesine e-ticaret adı veriyoruz. Mevcut işinizi internete taşımanın ne gibi faydaları olacak konumuz içerisinde bunlardan bahsedecez. İlk önce şöyle söyleyelim e-ticarete giriş yapmanız sanıldığı kadar maliyetli bir girişim değildir. İllaki bir e-ticaret paketi satın alarak e-ticarete giriş yapmanız gerekmiyor. Hepsiburada, n11 ve gittigidiyor gibi pazaryerlerinde kendi markanız altında satış gerçekleştirebilirsiniz bu alanlarda satışa başlamanız için cüzi bir giriş ücreti ödemeniz yeterlidir. Sadece bu alanlarda satış gerçekleştirirken ufak bir komisyon ödemeniz gerekiyor sadece bu kadar.

Tabiki çoğu kişi bu duruma bu kadar olumlu yanaşmaz neden kendi sitem üzerine satış yapmak varken başka bir site üzerinden satış yapayım ki diye kendine soru yöneltebilir. Kendi siteniz üzerinden satış yapabilirsiniz ancak markalaşmanız biraz zaman alacaktır reklam maliyetleri ve diğer masraflar zararına satış yapmanızı sağlayabilir. Yani şu şekilde yapacağınız her 100 tl reklam ile sitenize ziyaretçi gelecektir ancak satış gerçekleşeceğinin garantisi yoktur. Pazaryerlerinde reklam bütçesi ayırmamızı gereken bir durum yok neden mi çünkü zaten onlar sürekli olarak televizyon, gazete ve radyo gibi medya kanallarında bilinirlik oluşturuyorlar ve günlük milyonlarca kişinin sitelerini ziyaret etmesini sağlıyorlar onlara vereceğimiz maksimum %7 komisyon ile biz reklam bütçemizi tamamlıyoruz hem de satış yaptıktan sonra bu komisyonu ödüyoruz diğer şekilde düzenli bir şekilde gider oluşacak ancak düzenli bir gelirin olacağının garantisi yoktur.

e ticaret nedir

Neden pazaryeri sitelerinde satış yapma konusunda ısrarlı olduğumuzu yukarıda ki yazımızla birlikte anlamlaştırmışınızdır. Evet e-ticaretin faydalarında bahsetmeden doğabilecek en basit sonuç üzerinde durduk ve gerekli yönlendirmeyi yaptık. Kendi sitemizi bir alternatif olarak düşünmeliyiz ve markalaştıktan sonra yani güvenli bir platform oluşturduktan sözlük ve forumlarda olumlu düşünceler paylaşılmaya başlanıldığı zaman kendi sitemiz için reklam bütçesi ayırmamız daha doğru olacaktır. Evet şuan bir e-ticaret sitesi açsak bize ne gibi faydaları olacak onlara bakalım.

  1. Daha Fazla Kazanç

Mevcut işimiz daha da genişlemiş olacak 24 saat boyunca işyerimiz satış yapmış olacak. Peki müşteriyle kim muhatap olacak düşüncesindeyseniz onunda cevabı oldukça basit. Artık sohbet botları günümüzün en popüler teknolojik özelliği arasında yer alıyor ister facebook sayfanız üzerinden isterseniz e-ticaret sayfanız üzerinden müşteriler sizinle iletişime geçtikleri zaman onlara sohbet botları sizin belirlediğiniz hazır kalıplarla müşterilerinizi yönlendirecek ve onların ürün satın almalarına yardımcı olacaklardır. Basit bir şekilde toparlayacak olursak daha fazla satış daha fazla kazanç demek.

  1. Daha Az Maliyet

Kazancımız artarken maliyetlerimizde azalacak bu şekilde kar oranımızda yukarı yönlü olarak değişecektir.  Maliyetlerimiz nasıl azalacak hemen onlardan bahsedelim ilk olarak 24 saat satış yapan bir dükkanımız olduğundan bahsedelim gece boyunca çalıştırdığımız eleman ücretleri, elektrik tüketimi gibi maliyetleri gece yaptığınız satışla çıkaramıyorsunuz. Gece dükkanınızı kapatabilirsiniz sonuçta artık gece hiçbir maliyeti olmayan satış yapabilen yeni bir dükkanınız bulunuyor. Tabiki bu anlattığımız durum sadece gece satış yapan işyeri sahipleri için geçerli biraz daha genel düşünürsek bir markette iki vardiya düzeninde 10 eleman çalıştırıyorsunuz fiziksel bir mağaza için böyle bir duruma mecbursunuz çünkü müşterinin isteklerine hızlı bir şekilde cevap veremez ve müşteriyi kaybedebilirsiniz. Sanal bir mağaza için aynı işi 3 elemanla tamamlayabilirsiniz mağazanızın genişliği de küçük olabilir hatta hiç mağazanız olmayabilir çünkü stok tutmak zorunda değilsiniz sonuçta anlık satış yapmıyorsunuz tedarikçileriniz aracılığıyla ürünleri belirli bir sürede tedarik eder ve kargolarsınız.

  1. Vergi Avantajları

E-ticaret devlet tarafında da desteklendiğinden dolayı belirli bir süre vergiden muaf olabilirsiniz. E-ticarete giriş yaparken doğrudan devlet tarafından konuyla ilgili eğitim desteğinin yanı sıra belirli bir tutar geri ödemesiz hibe ve ekstra olarak belirli bir süre vergi avantajından yararlanabilirsiniz. Bu işlem hakkında KOSGEB yetkililerinden doğrudan destek alabilir ya da fikir proje ofislerinden bilgi alabilirsiniz.

  1. Sürekli Müşteri

Artık sadece bir mahalle ya da ilçe içerisinde sıkışıp kalmayacaksınız. Tüm dünyaya açılacak ve satış yapabileceksiniz. İnternette var olduğunuz sürece sürekli olarak farklı kişiler sizle iletişim kuracak ürün satın almak isteyecek. Telefon trafiğiniz artacak, düzenli olarak mail alacaksınız. Bilinirlik oluşturduğunuz zaman ağızdan ağıza yayılacak ve sadece internet üzerinden sizinle iletişime geçilmeyecek daha çeşitli kanallardan da sizin takip edilmeniz ve satış yapmanız sağlanacaktır.

 

E-ticarete başlangıç aşaması bahsettiğimiz gibi zor değildir ancak internet üzerinden satış yapmak sanıldı kadar kolay değil sürekli yeni teknolojileri takip etmeniz ve aktif olmanız gerekmektedir. Mobil ticaret konusunda hassas olması diğer kanallar ile ürünlerinizin satışını gerçekleştirmeye devam etmelisiniz. Müşterilerinize e-ticaret sayfasından sizinle mutlaka iletişime geçebileceği telefon numarası göstermelisiniz, güvensizlik oluşturacak her türlü durumdan kaçınmalısınız. WhatsApp ve Instagram gibi satış gerçekleştirebileceğiniz kanalları da kullanmayı mutlaka ihmal etmeyin bu şekilde satışlarınız daha fazla artacaktır.

Pazarlama konusunda mutlaka uzman desteği almanız sizin açınızda faydalı olacaktır. Ayrıca reklamlarınızı kampanyanız ile destekleyerek ziyaretçileri müşteriye dönüştürmeye çalışın. İlk alışverişinizde ücretsiz kargo fırsatı gibi temel kampanyalar uygulamaya çalışın.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir