Dünyanın İlk 3D Kıyafet Yazıcısı

1565

Üç boyutlu yazıcıların geleceğimizi etkileyeceğini tahmin ediyorduk ancak bu kadar hızlı ve işlevsel olmaları için biraz daha zaman geçeceğini düşünüyorduk. Moda dünyası için önemli bir gelişme olan dünyanın ilk üç boyutlu kıyafet yazıcısı, popüler bağış platformu Kickstarter’da destek arayan Electroloom tarafından tanıtıldı. Hiç terzilik bilgisi gerektirmeden şablon üzerinde çalışan cihaz, sıvı kumaş hammaddesi kullanarak dikişsiz kıyafetler ortaya çıkarıyor.  Elektromanyetik alan sayesinde nano fiber sıvı çözeltisi metal şablon üzerinde birleşerek kumaş ve modelin şeklini alıyor. Aslında dokuma mantığı ile benzer bir işlem, tek fark bu baskı yönteminin tek bir basamakta sona ermesi.

5e7a2a98dddb290063c8ac8a00f338a3_original

Electroloom’dan 4500$ karşılığında 7 adet başlık, 4 adet tshirt ve 3 adet etek basabileceğiniz 1,5 litrelik polyester çözeltisini ve geliştirici kiti satın alabilirsiniz. Bu yazıcıyı kullanmak için ne kadar terzilik bilgisi gerekmese de CAD, illüstratör gibi programları kullanabilmeniz gerekli.

Bu projenin olgunlaşma sürecini ve yapılan baskıyı izlemek tıpkı proje gibi heyecan verici. Daha fazla bilgi isterseniz buradan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir