Dünyanın En Zengin İkilileri ve Hayat Hikayeleri

1697

Ne zenginlik ne itibar ne de kültür, bir şeyin çok çok fazlası sizde ise bu ancak çok çalışmakla mümkün olabiliyor. Benim babam kim sen biliyor musun? diyen mirasyedilere değil tabi sözümüz. Ancak sizi konum olarak diğer insanlardan çok çok farklı bir noktaya ulaştıran şey ancak emekle ve azimle elde edilebilir. Aslından dikkat edilirse alınacak ilk ders: İnsanların sözlerini fazla önemsemeyin! Olmalı. Bir lisede, üniversitede üst sınıflara bir ders hakkında soru sorarsınız, “o ders çok zor, şu hoca çok takıntılı, bu konu geçilmiyor” gibi sizin önünüze görünmez bir tuğla örüp cesaretinizi kıracak cümleler koyarlar. İş hayatında şu sektör nasıl diye sorarsınız, “aman hiç bulaşma” şu nasıl dersiniz “o işte para yok”; kısacası klişe olacak ama insanlar kendilerinin yapamadığı şeyleri sizin de yapamayacağınızı söyler durur. Hatta kendi becerebildiği şeyler konusunda sizin hevesinizi kırar. Olumsuzluğa kapıldığınız anda rutin bir işinizi bile aksatırsınız. Başarıyı yakalayan insanlar zeka olarak dünyanın belki %30’unda olan zekaya sahip. Ancak onlarda hayal gücüyle cesaretin ve kendine olan güvenin mükemmel birleşimi var…

#1 Apple’ın Steve’leri

“11.1 Milyar Dolar”: Steve Jobs ve Steve Wozniak ikisinin ilginç bir hikayesi var. Üniversite döneminde okulu bırakan bu ikili dünyanın en büyük ve en karlı bilgi teknolojisi içeren şirketlerinden birinin kurucuları oldular. Wozniak 1976 yılında ilk bilgisayarı geliştirdi. Aynı yıl Jobs ve Wozniak, Ronald Wayne ile birlikte Apple Computer’ı kurdu.

0.80740300_1444007469

 

#2 Google’ın Kurucuları

“63.5 Milyar Dolar”: Dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesini tasarlayan çiftin listemizde yer almasına şaşırmamışsınızdır. 1996 yılında Sergey Brin ve Larry Page, Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisiyiken, Google’ı başlattılar. Çift yıllar içinde, Gmail, Google Chrome, Google, GoogleDocs ve Google Earth ile dünyaya ismini duyurdu. AOL, Nokia, Ericsson ve Microsoft ile oluşturulan kazançlı ortaklık daha da büyümelerini sağladı.

FILE - In this Jan. 15, 2004 file photo, Google co-founders Larry Page, left, and Sergey Brin pose for photos at their company's headquarters in Mountain View, Calif. Google’s IPO 10 years ago launched the company on a trajectory that continues to reshape its business and much of the world in its orbit. (AP Photo/Ben Margot, File)

 

#3 Warren Buffet ve Charlie Munger

“78.4 Milyar Dolar”: Berkshire Hathaway, dünyanın en başarılı holding şirketlerinden biridir. Bu şirketin başkan ve CEO’luğunu yapan Warren Buffett, 74.4 milyar dolarlık serveti ile dünyanın üçüncü en zengin adamıdır. Şirket, Dairy Queen, Fruit of the Loom, GEICO, Helzberg Diamonds, Lubrizol, BNSF, Flight Safety International ve NetJets gibi önemli kuruluşları kapsamaktadır. Ayrıca Heinz, Coca-Cola, IBM, Wells gibi şirketlerin de hisselerinin bir kısmı onlara aittir.

Şirketin başkan yardımcısı Buffett’ın iş ortağı ve sağ kolu Charlie Munger’dır. Çift 1962 yılında güçlerini birleştirdi ve sadece üç yıl sonra Berkshire Hathaway’i kontrol etmeye başladı. Daha sonra da çocukları birleşti.

0.74096600_1444007478

 

#4 Bill Gates ve Paul Allen

“97.7 Milyar Dolar”: Bloomberg’in milyarderler listesine göre Mayıs 2013 yılından bu yana Bill Gates, 82.7 milyar dolar net serveti ile dünyanın en zengin kişisidir. Gates ve Paul Allen, 1975 yılında Microsoft’u kurdu ve Microsoft şimdi dünyanın en karlı yazılım şirketidir. Gates şirketin kuruluşundan bu yana CEO ve Baş Yazılım Mimarı olarak görev yapıyor. Ama bu yılın Şubat ayında o başkanlıktan istifa etti ve teknoloji danışmanı pozisyonuna geçiş yaptı.

Paul Allen ise Microsoft Yönetim Kurulundaydı ancak 2000 yılında istifa etti. Paul halen şirkette yaklaşık 138 milyon dolarlık hisse sahibi ve 15 milyar dolarlık servete sahiptir.

0.65790100_1444007481

 

#5 Koch Kardeşler

“102.4 Milyar Dolar”: Koch Industries üretim, yatırım ve ticaret dahil çok uluslu bir Amerikan şirketidir. Dünya çapında 100.000’den fazla kişi çalıştırır. Emtia ticareti, petrol, kimya, enerji, gübre ve mineral üretimi ve dağıtımı gibi 12 farklı sektörlerde çalışmaktadırlar. Forbes’a göre dünyanın ikinci büyük özel şirketidir ve 115 milyar dolarlık yıllık ciroya sahiptir.

Şirket 1940 yılında Fred C. Koch tarafından kuruldu ve 1983 yılında 2 kardeşin oğulları Charles ve David şirketin ana sahipleridir. Ağabeyi Charles şirketin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su, David ise başkan yardımcısıdır. İkisinin şirketteki hisseleri % 42 olarak eşittir ve ikisinin de 51.2 milyar dolarlık net serveti var.

0.74156200_1444007484

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir