Dünyanın En Zeki İnsanı: William James Sidis

2149

Dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı kim diye soracak olsalar muhtemelen çoğumuz Albert Einstein ya da Nikola Tesla deriz. Ama gelmiş geçmiş en zeki insan William James Sidis’tir.

indir

William Rus Yahudisi muhacir bir ailede dünyaya gelmiştir. Babası Boris Sidis, Harvard Üniversitesi’nde psikoloji ve psikiyatri eğitmenliği yapmıştır. Annesi Sarah Sidis ise tıp doktorudur.

William James Sidis 6 aylıkken alfabeyi çözmüş, 18 aylıkken New York Times Gazetesi’ni okumaya başlayıp 2 yaşındayken Latince’yi, 3 yaşındayken Yunanca’yı söküp anatomi üzerine yazılar yazmaya başladığında sadece 4 yaşındaydı. 18 aylıkken okumaya başladığı New York Times Gazetesi’nde kendisi hakkında yazılara rastlıyordu. 8 yaşına kadar İngilizce, Latince, Yunanca, Rusça, İbranice, Fransızca ve Almanca’yı öğrenip bu dillerde ana dili gibi okuyup yazılar yazmaya başlamıştı. İlkokul çağına gelinceye kadar da Vindergood adında bir dil üretmiştir.

dünyanın-en-zeki-İnsanı-william-james-sidis-02

Sidis’in ilkokul hayatına bakacak olursak.

1.Sınıfı 1 günde

2.Sınıfı birkaç günde

3.Sınıfı 3 ayda

4.Sınıfı 1 haftada

5.Sınıfı 15 haftada

6 ve 7. Sınıfı 23 haftada bitirip 8 yıllık eğitimini yaklaşık 51 hafta gibi bir sürede bitirmiştir.

8 yaşındayken, babasının psikoloji ve psikiyatri eğitmenliği yaptığı Harvard Üniversitesi’ne başvurup tüm yazılı ve sözlü mülakatlardan geçen William, duygusal olgunluğa ulaşamadığı gerekçesiyle alınmamıştır. 11 yaşında tekrar başvuru yaptığında ise ancak alınmıştır. Aynı sene Harvard Üniversitesi’nden bağımsız bir şekilde 4 boyutlu objeler hakkında yaptığı konferansa Harvard Üniversitesi’nden birçok profesörde katılmıştır. Kendisini bilimden daha çok hukuka, adalete ait hisseden William 16 yaşına geldiğinde Harvard Hukuk Fakültesi’ne geçmiştir. 20 yaşına geldiğinde ise katıldığı 1 mayıs gösterileri yüzünden hapse atılmıştır. Ama ailesinin nüfuzunu kullanarak cezasını ertelemeyi başarır. Bu olaydan sonra, küçükken ona övgüler yağdıran medya, Marksist bir görüşe sahip olduğu için her fırsatta eleştirmeye ve küçük düşürmeye başlamıştır. Halkın ilgisinin tersine dönmesi ve halktan yoğun tepkiler görmesi nedeniyle William hayatının geri kalanını gözden uzak, sıradan sürdürmeye karar verir.

Geri kalan sıradan ömründe geçimini sağlamak için küçük işlerle uğraşan William, bilim dünyasına 4 adet kitaptan ve 1925 yılında yayımladığı The Animate and Inanimate adlı kara deliklerden bahsedip kara deliklerin buluşunun kendisine atfedilmesini sağlayan makaleden başka bir şey bırakamamıştır.

17 Temmuz 1944 yılında dünyaya gözlerini yuman William James Sidis’in 40’a yakın dil bildiği söylenmektedir. William James Sidis’in ölümünün ardından eşiyle yapılan röportajda eşi, William ile beraber gizlice gittikleri psikologda IQ testi yaptırdıklarını ve William’ın IQ değerinin 280’in üzerinde çıktığını, ancak bunları sakladıklarını söylemiştir.

Dünyanın en zeki insanının birkaç sözüne bakacak olursak:

“Asıl fark, dahilerin gayret ve konsantrasyonundadır.”

“Bilge olmak, nelere göz yumacağını bilmektir.”

“Birçok insan düşündüğünü sanır, aslında yaptıkları sadece ön yargılarını yeniden düzenlemektir.”

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir