Dünyanın En Yaşlı Hayvanına Merhaba Deyin: 200 Yaşındaki Çin Semenderi

2474

Dünyanın en yaşlı hayvanı

Çin Semenderi

Çin’in güneybatısında yer alan Çongking’deki bir mağarada bilim adamlarını hayrete düşüren bir hayvan bulundu. Yerli bir balıkçı tarafından saklanmış halde bulunan Çin semenderi yaklaşık 200 yaşında. Bu hayvan bilim insanları tarafından “yaşayan fosil” olarak nitelendiriliyor. Bu sıfatın koyulmasının nedeni ise milyonlarca yıl öncesinden günümüze kadar ulaşan antik bir yaşam formu olması. Bu hayat belirtisini gösteren dev Çin Semenderi türünün belki yaşayabilmeyi başaran ender örneklerinden ancak nesli tükenmiş ve tükenmekte olan pek çok hayvan halen duyarlı eller tarafından kurtarılmayı bekliyor.

Semenderlerin doğal ortamlarında yaklaşık 80 yıl yaşar. Bu bilgiyi göz önünde bulundurunca kafada tek soru işareti beliriyor: Bu hayvan nasıl oldu da 200 yıl yaşadı? Bilim insanları  52 kg ağırlığındaki ve 1.4 metre uzunluğundaki semenderi incelemek üzere araştırma merkezine götürdü.

200 yaşında Çin Semenderi

Araştırmalar sonucu Çin semenderi 200 yaşında çıkarsa, yaşayan en yaşlı hayvan ünvanı ile yeni sahibi olacak. Küresel ısınma, iklim değişiklikleri, çevre kirliliği ve bilinçsiz avlanma sebebiyle soyları tükenme tehlikesi altında bulunan semenderler, aynı zamanda Çin’de ilaç sektörü tarafından kullanılıyor.

Kaynak

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir