Dünyanın En Ünlü Sanatçıları Hakkında Bilinmeyenler

5359

Dünyaca ünlü sanatçıların yaşamları asla bir sır olarak kalamıyor tabi. Onların sırları varsa da kulaktan kulağa dolaşıyor ve sonunda efsanelere dönüşüyor. Hala konuşulan güzelliği dillere destan olan bu ünlülerin yerini artık kimse tutamıyor. Çünkü estetik ameliyatın bile çok az yaygın olduğu bir dönemden bahsediyoruz. Bu doğal güzellikleri ve oyunculukları tüm dünya izledi ve çoğu hayran kaldı. Bunda televizyonda bir ya da iki kanal oluşunun da etkisi büyük tabi.

#1 Lucille Ball

1000509261001_1839168289001_BIO-Biography-36-Hollywood-Actors-Lucille-Ball-SF

Lucille Ball, tartışmasız son yüz yılın en etkili kadın yorumcularından biriydi. 1989’da 77 yaşında vefat eden ünlünün komşuları onun partileri çok sevdiğini söylüyor. Sanatçı, Hollywood’da uzun kariyer hayatı boyunca ABD’nin popüler ve etkili yıldızlarından birisi olmuştur. 1930’lu yıllarda B sınıfı filmler ile oyunculuk hayatına başlamış, 1940’lı yıllarda ABD’de daha fazla tanınmış, 1950’li yıllarda ise televizyon dizilerinde roller almıştır.

#2 Errol Flynn

desktop-1432308699

Flynn, Holywood’ un orjinal kötü çocuğu olarak biliniyordu. Çok para harcamasıyla ünlü olan sanatçı sıkı partiler düzenlerdi. Avustralya asıllı, ABD’li aktör, genellikle romantik filmlerde ve filmlerdeki rahat tavırlarıyla tanınırdı. 14 Ekim 1959’da vefat eden ünlünün önemli filmleri arsında, Captain Blood (1935), The Sea Hawk (1940), Santa Fe Trail (1940), They Died with Their Boots On (1941) sayılabilir.

#3 George Reeves

desktop-1432308714

Uluslararası sinema seyircisi, Süpermen’i Christopher Reeves’le özdeşleştirse de ABD’li seyirci için çelik adam yıllar önce aynı soyadlı başka bir aktörde, George Reeves’de cisimleşmişti. Ne var ki 1950’lerin hit televizyon dizisi “Süpermen’in Maceraları”nın Süpermen’i George Reeves’in hayatı da tıpkı halefi Christopher Reeves gibi talihsiz bir şekilde son buldu. Reeves, düğününden birkaç gün önce yatak odasında ölü bulundu. Reeves’in ölümü, resmi makamlarca intihar olarak kabul edildiyse de hâlâ Hollywood’un en gizemli vakalarından biri

#4 Al Capone

desktop-1432308712

İtalyan asıllı Amerikalı mafya lideridir. 1920-1933 yılları arasındaki ABD alkol yasağından yararlanarak güçlendi. 1929’da Amerikan ekonomosinin zor günler yaşadığı büyük bunalım dönemindeki fırsatlardan yararlanarak gücünü arttırdı ve neredeyse hükümet sahibi olan ünlü gangster Al Capone suç işlemeye çocukken başladığını şu sözlerle açıklamıştır;

“Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı’ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı’nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı’ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.”

#5 Marilyn Monroe

marilyn-monroe-18

(1 Haziran 1926 – 5 Ağustos 1962) Asıl adı Norma Jeane Mortenson ABD’li sinema oyuncusu, şarkıcı ve model. 20. yüzyılın en ünlü sinema yıldızlarından, seks sembollerinden ve pop ikonlarından biriydi.Yıllarca küçük rollerde kendini gösterdikten sonra Gentlemen Prefer, Blondes, How to Marry a Millionaire, Some Like It Hot ve The Seven Year Itch gibi filmlerde gösterdiği komedi yeteneği, seksi cazibesi ve ekrandaki görünüşü 1950’lerde ve 1960’lı yılların başında en popüler film yıldızlarından biri olmasını sağladı

 

#6 Mary Pickford

mary-pickford-4

Kanadalı sinema oyuncusu. İlk film yıldızlarından biri olmuş, sessiz sinema döneminde Amerika’nın sevgilisi olarak adlandırılmış ve sinema yaşamının doruğunda ABD’nin en ünlü ve en zengin kadınları arasında yer almıştır.

#7 Elvis Presley

Elvis-Presley-009

ABD’li şarkıcı, müzisyen, aktör. Dünya çapında kral olarak tanınır. Diğer lakabı olan Elvis The Pelvis ise 1950’li yıllarda kendisine takılmıştır. Böyle söylenmesinin nedeni ise ilginç dansı olduğu kadar argo bir ifade ile o zamanların tutucu toplumunda yakışıklı ve seksi olduğunu ifade etmek amaçlı uygun bir argo söylem daha doğrusu modern bir deyim olmasıdır. Presley’in sahip olduğu en büyük avantajlardan biri ise sesiydi. Zenci ve beyaz tonlarını rahatlıkla kullanabiliyordu

#8 Rudolph Valentino

134_style-icon-rudolph-valentino-flash

Asıl adı, Podolpo d’Antogualla’dır. İtalya’nın Castellanete şehrinde doğdu (1895), Valentino’nun sinema alemine girmesi pek zor olmadı, oynadığı filmlerde kısa zamanda tanınan sanatçının adı, birkaç yıl içinde Amerika sınırları dışında da duyuldu. Romantik rollerde sağladığı başarıları, kadınlar arasında fazla tutulmasına sebep oluyordu. Üstüste oynadığı filmlerden epey para kazandı. Amerikan sinemacılığının en gözde aktörü oldu. Genç yaşta, bir gazeteciyle yaptığı kavgada apandistinin patlaması sonunda öldü (1926).

 

#9 Sophia Loren

MTE1ODA0OTcxNzA0Mjg4Nzgx

1934 Roma doğumlu asıl adı Sofia Viilani Scicolone olan sanatçı, önemsiz rollerden sonra, kendinden 22 yaş büyük olan yönetmen Carlo Ponti ile tanıştı ve 17 Eylül 1957’de evlendi. Sofia Scicolone daha sonraları adını Sophia Loren olarak değiştirdi ve dolgun fiziğini ön plana çıkaran filmlerde oynadı. Oyunculuk yaşamı Vitterio de Sica ve Marcello Mastroianni ile 1954’te tanışmalarından sonra hızla parladı. 1950’lerin sonlarına doğru, Frank Sinatra ve Cary Grant ile başrollerini paylaştığı Boy on a Dolphin ve The Pride and The Passion adlı filmlerle Hollywood’da yıldızı yükselmeye başladı. Cary Grant, yazar Betsy Drake ile birlikte olmasına ve Sophia Loren’in de Carlo Ponti’ye olan sadakatini bilmesine rağmen, Sophia’ya derin bir aşk besliyordu ve evlenme teklifinde dahi bulunmuştu. Loren’in de bu aşka kayıtsız olmadığı biliniyordu. 1961’de Kızım ve Ben filmindeki rolüyle Akademi ödülü aldı.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir