Dünyanın En Kalabalık Şehri

53083

Dünyanın en kalabalık şehirleri listesi ?

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin,   dünyanın en kalabalık şehri ünvanına da bir şehri ile sahip olabilecek mi?

Çoğu çok meşhur bu kalabalık şehirler aynı zamanda yaşanması da en zor şehirler. Dünya nüfusunun en yoğun olduğu ve dünya nüfus sıralaması olarak da dünyanın en kalabalık ülkelerinin yarıştığı bu nüfusa göre kalabalık şehirler listesi oldukça ilgi çekici detaylar içeriyor. Şöyle ki kalabalık dünya ülkeleri, nüfuslarının getirdiği bir çok sorunla mücadele etmekte zorlanan ekonomik yapıları ile milyonlara ev sahipliği yapabilecek modern, iş imkanı çok olan, toplu taşıma, alt yapı sorunları çözülmüş büyük metropolleri halen vatandaşlarına hizmet olarak sunamıyorlar.

Dünya nüfus sıralaması içinde en tepelerde olan bu ülkeler devasa sorunlar altında inleyen  en kalabalık şehirleri içinde mutsuz, sağlıksız ve ruhi dengesi bozuk milyonlara da ev sahipliği yapan birer modern zaman hapishanesi oluşturuyorlar. Örneğin her türlü medeni konforun ve hayatı kolaylaştıran detayın olduğu ve belli düzeyde yaşam kalitesini sağlayan en kalabalık şehir olan Tokyo bir başka açıdan en mutsuz insanların yaşadığı bir megapol ki yılda 40 bin intihar ile büyük bir tımarhane görünümünde veya  güzel İstanbul’da yaşayanlar oldukça iyi biliyor ki bazen insan keşmekeş içinde gerçekten hayattan soğuyor, kalabalıktan bıkıyor, sakin bir sokak arası bile bulamamaktan yoruluyor ve halen bu karmakarışık keşmekeş yumağı şehirde neden yaşadığına kendisi de hayret ediyor. Nereye gitseniz kalabalık, eviniz dışında kafanızı dinlemeniz neredeyse imkansız. Sırf bu yüzden cuma akşamı apar topar şehirden uzaklaşıp pazar akşamına kadar dönmeyenler var. Tabi ki tek sorun da kafa dinleyememek değil, genelde daha ciddi problemler de nüfus miktarı nedeniyle oluşup genel refah seviyesini düşürebiliyor. Dünyanın en kalabalık şehirleri başta bu dertler olmak üzere bir çok toplumsal ve çevre sorunundan muzdarip. Kalabalık şehirler; altyapıdan doğal afetler sırasında yaşanacak felaket senaryolarına kadar bir çok konuda daha fazla planlama ve harcama yapmak zorunda kalıyor. Çoğunlukla ülkelerin en büyük bütçe ayırdıkları ve dev yatırımları ile sürekli bir şantiye görünümünde olan bu dev megapol şehirler sürekli yapılan hayatı kolaylaştıracak yatırımlar nedeniyle oluşan kronik karmaşasından hiç huzur bulamayan bir trafik, kirlilik ve gürültü sorunu içinde bocalayan kitlelere ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla dünyanın en kalabalık şehirleri de bundan etkileniyor.

Dünyanın En Kalabalık Şehirleri  2018 Güncel Listesi

Peki insan görmekten kafayı yedirtecek, yoğunluktan şehrin en büyük caddesinde nefes almayı bile zorlaştıracak, “Biraz gider misiniz acaba lütfen, nefes alamıyorum” diye bağırtacak kadar fazla insanın bulunduğu dünyanın en kalabalık şehri ve diğer dünyanın en kalabalık şehirleri hangileri ? Hep beraber bakalım.

 •  Dünyanın en kalabalık şehri Tokyo, Japonya 

2017 verilerine göre 23 çevresel şehirle birlikte büyük şehir alanında ki 9 milyon nüfusu ekleyince Japonya’nın en büyük nüfus sıkışıklığına sahip 38 milyon nüfuslu Tokyo şehri 2017-2018 yılında açık ara dünyanın en kalabalık şehri olma özelliğini kimselere bırakmayacak gibi gözüküyor. Tokyo şehri  bu büyük nüfus yoğunluğunun zorluklarını yüzlerce farklı istikamette birbirlerine aktarmalar ile bağlı mükemmel metro tren sistemine ve disiplinli Japon halkının nerede ise tutku ile bağlı oldukları dakik olma saplantıları ile biraz olsun aşabilmektedir.

tokyo
En kalabalık şehir Tokyo kullanışlı metrosu ile hayatı yaşanılır kılıyor

Tokyo gün içinde bazı merkezi istasyonlarında her gün 4-5 milyon insanın aktarma yaptığı Shinjuku veya Shibuya veya Kitasenju gibi devasa metro istasyonları ile büyük bir insan akımının yer değiştirmesi ile sanki damarlarında hızla akan kan ile yaşamını sürdüren bir canlı organizma gibidir.

Milyonlar her gün sabahın erken saatlerinde yaşamın ucuz olduğu Tokyo çevresindeki küçük yerleşim birimlerinden trenlerle iş yaşamının kalbi olan Tokyo merkezinde ki Shinjuku, Shibuya, Nishifunabashi, Nihonbashi, Ochanomizu, Ueno, Akihabara gibi cazibe bölgelerine akın etmektedirler. Burada gecenin geç saatlerinde mesailerini bitiren bu maaşlı insanlar tekrar Tokyo merkezinden ev kirası ve gündelik alış verişin hesaplı olduğu Saitama, Kawasaki, Kanagawa gibi dış merkezlere dönmektedirler. Bu yaşam döngüsü nerede ise 365 gün bu şekilde gel git ile devam etmektedir.

 • Dünyanın en kalabalık şehirleri arasında 2. sırada Delhi, Hindistan

28 milyonluk nüfusa sahip Delhi yüksek nüfus yoğunluğu oranıyla insanı adeta bunaltan cinste şehirlerden. Hindistan nerede ise rüşvetin, ağır kast sisteminin, eşitliksiz gelir dağılımının başkenti ve tabi İstanbul gibi nüfus yoğunluğu dayanılmaz seviyelere ulaşmış durumda maalesef.

en-kalabalık-sehir

 • Dünyanın en kalabalık 3. şehri Şangay, Çin

Dünyanın en kalabalık şehri listesinde 3. Çin’den. Listenin ilk sırasında Çin’den bir temsilcinin bulunmamasına şaşırdık mı? elbette Evet. Şangay Komünist Çin Cumhuriyeti zamanında reklam amacıyla dizayn edilmiş batılı toplumlara Çin imajı oluşturmak için planlanmış bir mega şehir ve 26 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehri listesinde 3. olma özelliğini taşıyor. Şangay nüfus yoğunluğu bazında o kadar da yükseklerde değil. Hatta nüfus yoğunluğu olarak İstanbul’un yarısı kadar bunun temel sebebi baştan itibaren şehrin yapılanması disiplinle planlandığı için nüfus yoğunluğu hiçbir zaman dayanılmaz bir seviyeye çıkmamıştır. Bu sayede dünyanın en kalabalık şehri olmanın sıkıntılarından bir nebze de olsa kurtulmaya çalışmışlardır.

dünyanın en kalabalık şehri
Dünyanın en kalabalık şehri listesinde Şangay
 • Dünyanın en kalabalık ülkesinden 4. en kalabalık şehir Pekin, Çin

Karşımızda yine Çin. 22 milyon 880 bin nüfusa sahip Pekin nüfus yoğunluğu açısından diğer yüksek nüfuslu şehirlere göre çok daha yaşanılabilir bir seviyede burada pek çok kişinin burun kıvırdığı komünizmin rant temelli olmayan insan odaklı politikaların planlamada öne alınmasına bağlı büyük oranda.

dunyanın-en-kalabalık-sehirleri

 

 • Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan ve Mumbai 

22 milyonluk nüfusa sahip bu şehir nüfus yoğunluğu oranıyla bile insanın nefes almasını zorlaştırıyor. Bakmayın siz bu güzel mavi manzaraya. Dikkat ederseniz dünyanın en kalabalık şehirleri listemizde Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’i sıkça görmekteyiz. 20. yüzyılın ikinci yarısından önce Hindistan altında bulunan Pakistan ve Bangladeş’te de kalabalık nüfusu görebiliyoruz.

mumbai

 • Güney Amerika kıtasından Sao Paulo, Brezilya

Brezilya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Sao Paulo’da nüfus 21 milyona yakın. Aman diyelim Sao paulo turistler için güvenlik problemleri en tepe noktada olan şehirlerden biri gitmeden bir kez daha düşünmenizi öneririm.
sao paulo

 

 • Arap coğrafyasından en kalabalık şehir Kahire, Mısır

Mısır’ın başkentinde nüfus 20 milyonun biraz aşağısında, şimdilik fakat bereketli Nil kıyısında kurulu bu güzel şehirde dünyanın en kalabalık şehri olması yanında önemli bir tarihi mirasa sahip olan dinlerin ve tarihin iç içe geçtiği bu şark şehri dikta yönetimleri, rant ekonomisi ile bir kaos şehri olup kalabalık ve yaşanmaz, altyapı sorunları ile dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde fakat turistik birkaç günlük bir ziyaretten öte gidip konfor ile yaşanılacak bir durumu yok maalesef.

kahire
Dünyanın en kalabalık şehir listesinde Kahire
 • Pakistan gibi kalabalık nüfusu olan bir ülkeden Karaçi

18 buçuk milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olan Kahire ile amansız bir mücadele içerisinde olan bu şehir nüfus yoğunluğu bakımından Kahire’yi ikiye katlamış durumda. Burada İstanbul’da da gördüğümüz az gelişmiş toplum özelliği olan plansızlık, rantiye kültürü, disiplinsizlik, popülizm, rüşvet temelli imar tadilatı ve insana saygısızlık temelinde nüfus yoğunluğunun dünyanın en kalabalık şehri olan Tokyo’ya göre iki kat olduğunu maalesef görmekteyiz. Aynı sağlıksız yapı İstanbul’da zaten içinde yaşadığımız bir gerçeklik.

 

dunyanın-en-kalabalık-sehri-hangisi
Işıklar altında Karaçi çok güzel ancak kalabalık ve yolsuzluk konusunda dünyada hatırı sayılır bir yeri var
 • Bir diğer kalabalık İslam ülkesi Dakka, Bangladeş

19 milyonluk nüfus ve korkunç nüfus yoğunluk oranı ve rüşvet indeksinde 139. sırada yer alan Bangladeş’in başşehri aynı zamanda dünyanın en kalabalık şehri listesinde kendine yer edinmiş bir başka karmaşık megapol olarak karşımıza çıkıyor.
dunyanin_en_kalabalik_sehri_dakka.jpg
Bangladeş Dakka en kalabalık şehirler arasında aynı zamanda altyapı ve hijyen çevre sorunları ile boğuşuyor

 

 • Kuzey Amerika en kalabalık şehri New York, ABD

18 milyon 500 bin nüfusuyla New York şehri dünyanın en kalabalık şehri listesinde olması yanında dünya finans merkezi olması, pahalı emlak piyasası, ışıltılı gece yaşamı ile önemli bir cazibe, moda merkezi olarak da kendini öne çıkaran bir yapıya sahiptir. kalabalık ile keşmekeşin bir arada olmadığı nadir şehirlerden biri olan New York yüzyıllık metrosu ile hayatı metropolde yaşayanlara kolaylaştıran bir toplu taşıma altyapısına sahiptir. Kozmopolit yapısı ile her ırktan,dilden ve dinden göç alan Çin mahallesi, İtalyan mahallesi ve hatta New Jersey Türk toplumu ile her alt kültürün kendi küçük gettolarını kurduğu çoklu yaşam kültürüne sahip bir şehirdir.

Dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde bir Amerikalı
 • Afrika ülkeleri arasında en kalabalık şehir Lagos, Nijerya

14  milyon 800 bin nüfusuyla Lagos Nijerya’nın en kalabalık şehri. Nüfus yoğunluğu ise korkunç derecede yüksek olan Lagos, Nijerya aynı zamanda dünya rüşvet listelerinde de 136. sırada yer alan yolsuzluklar ülkesi gibi kabul edilebilecek kadar altta yer almaktadır. Buda yaşanmayacak derecede yüksek olan nüfus yoğunluğunun temel sebebini açıklamaktadır. Afrika’dan bir ülkenin en kalabalık şehirler listesine girmesi biraz şaşırtıcı değil mi? Üstelik Nijerya gibi gelişmemiş bir ülke. Her ne kadar Nijerya’da olsa da Afrika’daki en kalabalık şehir Lagos.
lagos
 • Göz bebeğimiz kalabalık şehirlerin sultanı İstanbul

Sultan of Anatolia
14,600,000 kişilik nüfusuyla İstanbul, Lagos’la yarışır durumda. Halkımız iyi bilir ki dünyanın en kalabalık şehirleri listesinin tepelerinde yer alan İstanbul’da yaşamak bir hayli zordur. İş imkanlarının fazla olması nedeniyle tercih edilmiş ve kalabalıklaşmış olmakla beraber yaşam pahalılığını da beraberinde getirmiştir.
dünyanın en kalabalık şehirleri istanbul
 • Guangzhou, Çin

14,200,000 nüfusuyla ilkler arasında yerini alan bu sanayi şehri dünyanın her tarafına üretimini satarken bu üretim için gereken iş gücü de bu kalabalık şehrin nüfusunu oluşturuyor. Çoğalıyorlar efendim, durduramıyoruz. Dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde Çin egemenliği devam ediyor.
guangzhou
 • Rusya kalabalık şehirler listesinde Moskova

12 milyonu  geçkin  nüfusuyla Rusya’nın en güzide şehirlerinden Moskova yüksek binaları şantiye gibi mahalleleri, Türk müteahhitleri ve yerli Rus mafyası ile şarklı tipi bir Avrupa şehri fakat kendine özgü kültürel ve yaşam özelliklerini unutmamak lazım örneğin çok köklü ve kullanışlı Moskova metrosu şehirde bir yerden bir yere gitmenin belki en pratik ve ucuz yolunu oluşturuyor.
moskova
 • Tianjin, Çin

Çin’den bir katılımcı daha. 12 milyona geçkin nüfusuyla Tianjin. Tianjin ile beraber Çin, dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde 4 büyük şehri ile giriyor.
en-kalabalık-sehirler
 • Seul, Güney Kore

10,388,000 nüfusu ile Güney Kore’nin başkenti Seul büyük bir megapol olmak yanında Gangnam gibi popüler mekanları ve İmparatorluk sarayı gibi tarihi mekanları ile sanki 1950 yılında büyük bir iç savaş geçirmemiş bir ülke gibi hızla sanayileşmiş ve refah seviyesini dünya birinci ligine çıkarmış olmanın haklı gururunu taşıyorlar.
Seul gece manzarası
dünyanın en kalabalık şehri
Dünyanın en kalabalık şehri listesinde en sonda Güney Kore Seul şehri var 
 • Shenzhen, Çin

11 milyon nüfusu ile bir başka sanayi ve tarım şehri olan Şenzen yüksek katlı toplu yerleşim alanları ile milyonları barındıran mega şehirler arasında bir başka Çin şehri.

shenzhen
Dünyanın en kalabalık şehri ünvanlı bir diğer Çin şehri Shenzhen

kaynak

 

7
Kimler Neler Demiş?

5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Anonim

Tokyo nerede

Anonim

Japonyada Tokyo az 1 yerde 20 milyon insanın yşaması nedeniyle zor 1 şehirdir

Anonim

burada kent nüfusları dikkate alınıyor, metropol nüfusları değil. Tokyo nun kent nüfusu 10 milyon civarında…

doğrudur Tokyo geçişken bir nüfusa sahip çevresinde yer alan Saitama, Urawa, Kawasaki gibi uydu kentlerde yaşayanlar gün içinde çalışmaya Tokyo metropole gelip gece dönüyorlar

Hasan

Newyork unutulmuş sanırım

asıl Tokyo unutulmuş onuda ekledim

Listeyi en kalabalık şehirler açısından istatistik güncellemeler ile ele aldık ve 2017-2018 yılı için dünyanın en kalabalık şehri Tokyo olacak şekilde bilgilerimizi tazeledik