Dünya’nın En ilginç Eğitim Sistemi

2259

Eğitimi olmazsa olmaz kılan hayat şartları Finlandiya’da alışagelmiş durumun biraz daha dışında. Finli çocukların kısa ders saatleri içerisinde yüksek akademik başarılar elde etmesi ve aile bütçesi açısından oldukça düşük maliyetli olan eğitim sistemini duyunca sizde çok şaşıracaksınız.

#1 Finlandiya’da okula zorunlu başlama yaşı 7’dir. Ve aileler bizdeki gibi çocuklarını okula getirip götüremezler. Finli çocukların yaşı kaç olursa olsun okula ‘tek’ yürüyerek veya bisikletle giderler. Bunun sebebi ise Fin kültürü çocukların bağımsız yetişmesini önemsemesidir.

1.

#2 Fin eğitim sistemi basit ve genel bir çerçeveyi kapsar. Yani öğrenciler kendi ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda programlarını yapar ve uygularlar. Aynı şekilde öğretmenlerde.

2

#3 Finli öğrencilere ilk 6 ay kesinlikle not verilmez. 8. sınıfın sonuna kadar da not verme zorunluluğu yoktur. Finli öğrenciler 16 yaşına geldiklerinde ülke genelinde bir sınava giriyorlar. (Aradığımız eğitim sistemi kesinlikle bu)

3

#4 Öğretmenler gün boyu ortalama 4 saat ders verirler. Haftada iki saati ise mesleki gelişimleri için eğitimlere katılmak için ayırıyorlar

4

#5 İlk okulda öğrencilerin teneffüs olarak geçirdikleri zaman toplam 75 dakika. Amerika’da bu oran 27 dakikaya kadar düşüyor. Türkiye’de ise ortalama 45 dakikadır.

IMG_1447

#6 Tüm öğretmenlerin en az master derecesi var ve üniversite başarısı en yüksek %10’luk dilim arasından seçiliyorlar.

5

Öğretmenlik toplum gözünde statüsü en yüksek mesleklerden biri. Finlandiya öğretmenleri başarılı-başarısız olarak yargılamayan bir kültüre sahip.  Eksikleri bulunan öğretmenlerin, yeni eğitim-öğretim programlarıyla kendilerini geliştirmesinin önü açılıyor. Hiçbir öğretmenin performans nedeniyle işten atılma korkusu yok

#7 öğrencilere ödev verilmiyor, çünkü öğrenim yeri okuldur.

6

Her çocuğa bir birey olarak değer veriliyor. Çocuklardan biri yeterince iyi öğrenemiyorsa öğretmenler devreye girer ve öğrencinin anlayabileceği şekilde özel program hazırlar. İstatisliklere göre ilk dokuz sene öğrenciler özel program ile destekleniyor.

#8 Fin okullarında spora bol bol yer var ama spor karşılaşmaları yapacak takımlar yok. Rekabet, üstünlük kazanmak Fin kültüründe değer verilen bir şey değil.

7

#9 Finlandiya’da özel okul yok ve eğitim harcamalarının tümü devlet tarafından destekleniyor.

8

Finlandiya’da okullar birbirleriyle rekabet etmiyor, aksine dayanışıyor. Okulların hemen hemen tümünün başarı düzeyi aynı. Bu yüzden okulun bir diğerine göre ayrıcalığı yok.

Eğitim “herkes için eşit imkanlar sağlamak” demek. Eşitlik kavramına olağanüstü değer veriliyor. Tüm çocuklar zeka ve becerileri ne olursa olsun aynı sınıflarda okuyor.

#10 Pek çok Avrupa ülkesi ve Amerika’yla karşılaştırıldığında Finlandiya’da eğitime ayrılan bütçenin daha fazlası sınıf ortamına yansıyor. Çünkü öğretmenler de, yöneticiler de hemen hemen aynı maaşı alıyor. Bu yüzden Finlandiya’da eğitim maliyetleri çok  daha düşük.

9

Ancak 15 yıllık kıdemli bir öğretmen ortalama bir üniversite mezunundan daha iyi kazanıyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir