Dünyanın En Hafif Metali İcat Ediliyor

1591

Tarih boyunca metalin hafifleştirilmesi için onlarca teknik üzerinde çalışıldı. Teknoloji ilerledikçe metalin hafifliğine daha fazla ihtiyaç duymaya başladık. Hava yolu ulaşımı tüm dünyada giderek artan bir ulaşım şekli haline geldi. Dünyanın küreselleşmesi ve uzakların yakın olmasıyla beraber hava yolu firmaları da uçuş maliyetlerini aşağılara çekmek için Ar-Ge yatırımları yapıyorlar.

boeing-lightest-metal-microlattice

Ünlü uçak üreticisi Boeing de uçuş maliyeti düşük uçaklar elde etmek için uçağın ağırlığını düşürmeyi hedefledi. Boeing’e ait Ar-Ge’den sorumlu HRL Laboratories dünyanın en hafif metali olarak Microlattice adlı prototipin tanıtımını yaptı. İnsan kemiğinden ilham alınan üründe içi boş tüpler kullanıldı.

Screenshot_18

Yüzde 99,99’u hava olan malzemeleri ortaya çıkarmak için insan saçından bin kat daha ince tüplerin kullanıldığı belirtildi. Ürün şimdilik prototip aşamasında olsa da metalin kullanımda olduğu her sektörde geleceği değiştirebilecek potansiyeli taşıyor. Özellikle ağırlıktan tasarruf etmek için ekstra eşya ağırlığından ücret istenilen hava yolu ulaşımında kullanılması halinde yakın gelecekte çok ucuza uçak biletleri bulabiliriz.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir