Dünyanın En Eski Tahta Heykeli: “Shigir Idol”

2091

Shigir Idol ismi verilen ahşap heykel 11.000 yıl önce yapılmış ve bir çiftçi tarafından tesadüfen bulunmuş. Bulunduğunda 2.7 metre civarında olan heykel aslında bundan daha uzun. 20. yüzyılda Rusya’da yaşanan karışıklar yüzünden tahrip edilmiş ve kısalmış.

shigir-idol-7[6]

Çiftçi heykeli 1894 yılında, Orta Urallar bölgesinde buluyor. Pek çok parçası kırık olsa da büyük oranda korunmuş haldeydi. Parçalar birleştirildiğinde bir adam heykeli ortaya çıktı ve yüzeyinde Mezolitik Dönem’den semboller taşıyordu.

shigir-idol-1[6]

Uzmanlar heykelin karaçam ağacından yapıldığını ve insan şeklinin verilebilmesi için de taş kullanıldığını düşünüyor. Heykelin kafa kısmı yuvarlak, gövde kısmı dikdörtgen ve üzerinde kaburgaları temsil ettiği düşünülen çizgiler var. Araştırmacılar, kalkık elmacık kemikleri ve düz bir burnu olan heykelin ‘insanlığın yaratılışı’ ile ilgili sırları ortaya çıkaracağını düşünüyor.

shigir-idol-7[6]

Shigir Idol da, Giza Piramidi ve Şanlıurfa’daki Göbeklitepe yerleşim yeri gibi insanlıkla ilgili en eski yapılardan birisi ve bu yüzden önemli bir yere sahip.

shigir-idol-8[7]

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir