Dünya’nın En Büyük Buz Mağarasından Harika Fotoğraflar

1968

Dünya'nın En Büyük Buz Mağarasından Harika Fotoğraflar (5) Dünya’nın insan elinden çıkma en büyük buz tüneli, geçenlerde açıldı. Bu tünel İzlanda’nın en büyük buzullarından Langjokull’un batı yamacında bulunuyor. Tüneller 550 metre boyunca yayılıyor ve yüzeyin 30 metre altında. Bu da onu dünyanın en büyük buzdan eseri yapıyor. Bu proje, insanlara, karların giderek sıkışarak buza nasıl dönüştüğünü anlamada yardımcı oluyor.

Dünya'nın En Büyük Buz Mağarasından Harika Fotoğraflar (3)

Proje, insanları sıradışı buz örtüsünün kalbine götürüp, onlara yüzeyin altında gömülü olan mavi buz tabakasını göstermek isteyen iki İzlandalı tur operatörü tarafından “Buzul’a Doğru” olarak adlandırılmış.

Dünya'nın En Büyük Buz Mağarasından Harika Fotoğraflar (7)

Tünellerin yapımını 2010 yılında başlanmış. Projenin önceliği turistler olarak belirlenmesine karşın bu buzullar, İzlanda’da bulunan buz örtüsünün zamana göre hareketini inceleyen araştırmacıların ve öğrencilerin de uğrak yeri olmuş durumda.

Dünya'nın En Büyük Buz Mağarasından Harika Fotoğraflar (2)

Tünel gezisi 8 tekerlekli bir araçla deniz seviyesinin 1200 metre üzerinden girişe gelişle başlıyor. Buradan itibaren katılımcılar ayakları üzerinde bir saatlik bir tura çıkıyorlar. Bu tur sırasında buzdan yarıkları, nehirleri, buz tabakalarını ve altındaki boşlukları görmek mümkün. Ayrıca kar ve buzun farklı hallerini de inceleme imkanı bulunuyor.

Dünya'nın En Büyük Buz Mağarasından Harika Fotoğraflar (1)

LED’le aydınlanmış duvarlar , belli aralıklarla büsbütün oyulmuş ve kazılmış tabakalar insanlara küresel ısınma ve buzullar hakkında yerinde bir eğitim sunmuş oluyor. Tünelin içinde çiftlerin evlenebileceği küçük bir şapel dahi var. Tünelin yaz boyu açık kalması bekleniyor.
Dünya'nın En Büyük Buz Mağarasından Harika Fotoğraflar (6)

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir