Dünyanın En Büyük 11 Futbol Derbisi

2388

Bir ay içinde iki büyük derbiye sahne olan İstanbul, bu maçlardan ilkini – beklenilenin aksine – olaysız atlatırken, geçtiğimiz haftasonu oynanan Fenerbahçe – Beşiktaş derbisi ise yaşanan olaylarla akıllarda kaldı. Takım sporlarında “derbi(derby)” kavramı aynı şehrin rakip iki takımının kendi aralarında yaptıkları maçlarını tanımlasa da, Real Madrid – Barcelona gibi istisnai farklı şehir rekabetleri için de kullanılmakta. Biz ise tanımın anlamına uygun olacak şekilde aynı şehrin iki rakip takımını bir araya getiren 11 ateşli derbiyi ele aldık.

Hak eden kazansın!

#11 Lazio – Roma

166074358

Bu derbinin temeli, iki kulübün ve taraftarlarının farklı ve de keskin politik görüş ayrılıklarına dayanıyor. Juventus ve Milan’ın genel hegemonyasına dur demek için, üç farklı kulübün Mussolini tarafından birleştirilmesiyle kurulan “faşist” Lazio ile tam karşıtı görüşlerle özdeşleşmiş “sol görüşlü” Roma’nın yıllara yayılan rekabetleri zaman zaman çığırından çıkan olaylarla da gündeme geliyor. Tıpkı 2004 yılında çıkan olaylarda 170 polis ve çok sayıda taraftarın yaralandığı maç gibi…

#10 CSKA Moskova – Spartak Moskova

hi-res-0c5688b458bd3bda158476a674c92f6c_crop_north

“Halkın takımı” Spartak ile eski sahiplerinden biri, şimdiki Chelsea kulübü sahibi Roman Abramovich olan ve
her zaman Sovyet ordusu ve devleti ile adı anılagelmiş CSKA arasındaki rekabet, aslında bir “sahip olma” ve “olmama” kavgası. Her türlü imkana sahip CSKA’ya karşı duran, deyim yerindeyse kendi yağı ile kavrulan halkın takımı Spartak.

#9 Celtic – Glasgow Rangers

CelticRangers_042910

Politik ya da sosyal farklılıkların haricinde insanlar arasında keskin çizgiler çizen bir başka konu da tabiiki
din. Bu noktada karşımıza ise bu meşhur İskoçya derbisi çıkıyor. İrlanda göçmenlerinin takımı, katolik Celtic ile İskoçya’nın üst sınıfına mensup, protestan Rangers arasında “Old Firm” olarak bilinen derbi, Rangers’ın aldığı ceza ile alt liglere düşürülmesinden dolayı 2.5 yıldır ligde oynanamıyor. Bu “rakipsizlik” durumunun Celtic’in formunu olumsuz yönde etkilediği söyleniyor kimi futbol çevrelerince. E futbol ezeli rakibinizle güzel zaten…

#8 AC Milan – Inter Milan

AC-Milan-Inter-Milan-hospitality-2015

Diğerlerine oranla daha sakin bir derbi Milano derbisi. Rekabeti keskin hale getiren çok önemli bir unsur bulunmamakta. Bir zamanlar belirleyici olan politik ayrılık – Inter’in sağ,  AC’nin sol kesime yakın olması – son zamanlarda önemini yitirmiş görünüyor. Bu derbi daha çok görselliği ve iki takımın da aynı stadyumu(San Siro Stadyumu) kullanması gibi ilginç bir durumla öne çıkıyor. Yine de futbola yön veren bir ülkenin iki başat takımını bir araya getirdiği için listemizde yer alıyor.

#7 Arsenal – Tottenham

hi-res-163009345_crop_north

Nam-ı diğer “Kuzey Londra Derbisi”… Futbolun beşiğinde gerçekleşmesinden dolayı, 118 yıllık tarihi ile listemizdeki en eski derbilerden biri olma özelliğini taşıyan Arsenal – Tottenham rekabeti, az da olsa taraftarların etnik çeşitliliğine dayanan bir rekabet. Arsenal’in çok çeşitli etnisitelere sahip taraf kitlesi ile Tottenham’ın genelde Yahudi ağırlıklı taraftar profili çok fazla ateşli ve zarar verici boyutta olmasa da, yine de büyük bir rekabet içindeler. Ama bu rekabeti daha çok bir bölge hakimiyeti savaşı olarak nitelemek gerekiyor.

#6 Benfica – Sporting Lizbon

sporting_benfica

Avrupa’nın en batı noktasına ait bir derbi “Lizbon Derbisi”. Stadları arasında yalnızca 3 km.’lik bir mesafe bulunan iki  takımın mücadelesinin başlangıcı 1907 yılına dayanıyor. Portekiz’in ilk futbol yıldızı kabul edilen Eusebio’nun Benfica formasını giydiği yıllarda fark yaratması, rekabette psikolojik dezavantajın o yıllardan beri Sporting’de kalmasını sağlamış. Çok olaylı bir derbi olmasa da Lizbon derbisi, dünya futboluna yön vermiş bir yıldızın belirleyici rolü nedeniyle listede yer bulmayı hak ediyor.

#5 Liverpool – Everton

ever-1413360756

Derbiler içinde çok fazla olay barındırmayan bir derbi de “Merseyside Derbisi”. Bunun sebebi Liverpool’da yaşayan hemen her ailede hem Liverpool hem de Everton taraftarlarının bulunması, dolayısıyla keskin bir ayrımın olmayışı. Bu duruma bir de  1989 yılında Liverpool ile Nottingham Forest arasında oynanan federasyon kupası maçında, Hillsborough Stadyumu’nda tribünlerin çökmesi sonucu meydana gelen faciada ölenler için Everton kanadından gelen büyük destek eklenince Liverpool derbisi belki de derbiler içinde en dostça olanı ünvanını kolayca alıveriyor.

#4 Fenerbahçe – Galatasaray

n_64583_1

Hakkkında çok fazla söze gerek olmayan, bizden bir derbi var sırada. İki takım arasındaki rekabet herkesin malumu. rekabetin tarihindeki en can alıcı noktalar ise sinirleri en çok gerenler; 1996 yılında oyanan maçta, dönemin Galatasaray teknik direktörü Graeme Souness’in maçın ardından Şükür Saraçoğlu stadının başlama vuruşu noktasına diktiği Galatasaray bayrağı ve Fenerbahçe’nin 6 Kasım 2002 yılında Galatasaray karşısında aldığı 6-0’lık tarihi galibiyet… En yakından şahit olduğumuz derbi olması nedeniyle listede ilginç bir noktada duran bu derbi daha uzun süre ateşli halini koruyacak gibi görünüyor.

#3 Olympiakos – Panathinaikos

Olympiakos-Piraeus-vs.-Panathinaikos-

“Sonsuz düşmanlık derbisi” ya da “Tüm savaşların anası”… Her iki takım taraftarlarınca bu nahoş isimlerle adlandırılan Atina derbisinin ne denli ateşli bir rekabet olduğunu anlatmak için daha fazla söze gerek olmasa da biz bir kaç bilgi daha verelim. Bir “yüksek sosyete” ve “işçi sınıfı” rekabeti olması çoğu şeyi açıklıyor olsa da olaysız maçın olmadığı bu derbi kimi zaman her iki taraftan da kan dökülmesiyle gündeme geliyor. Yunan taraftarların Avrupa maçlarında birbirlerinin rakiplerini(rakip Türk takımı olsa bile!) ateşli bir biçimde desteklemeleri her şeyin özeti gibi aslında…

#2 Boca Juniors – River Plate

indir
Listemize Avrupa dışından giren tek derbi olan “Superclasico”, diğer bir çok derbide olduğu gibi rekabet kaynağı olarak sınıf farklılığına dayanıyor. İtalyan göçmeni olan işçi sınıfının takımı Boca ile “milyonerler” olarak adlandırılan yüksek sınıf takımı River arasındaki mücadele zaman zaman olaylara da sahne olmakta. “Arjantin’in yarısı Boca diğer yarısı River taraftarıdır” sözü rekabetin ne kadar keskin ve amansız olduğunu açıklar nitelikte. Ancak Maradona ve Tevez gibi yıldızları çıkaran Boca’nın genelde biraz daha fazla bir popülariteye sahip olduğu söylenebilir.

#1 Real Madrid – Atletico Madrid

hi-res-e9b986c756342204ca3b5a11bfb1e41c_crop_north

Listemizin sonunda yine politik ve sınıfsal ayrılıklardan beslenen bir derbi var. Kralın ve zenginlerin takımı Real ile muhalif ve işçi sınıfının takımı Atletico arsındaki rekabet aynı zamanda etnik ayrılıklar içeren bir yapıya da sahiptir. Bask asıllıların kurduğu Atletico’nun  karşısında, “has” İspanyol milliyetine mensup, parayı ve gücü elinde bulunduran Real… Son yıllarda Atletico’nun yaptığı atılım rekabeti daha  başa baş hale getirdi. Öyle ki iki takım geçen yılki Şampiyonlar Ligi finalinden sonra bu yıl da aynı kupada çeyrek finalde karşılaşacak.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir