Dünyadan ve Türkiye’den Başarılı 10 Spin-Off Örneği

4830

Sizlerle televizyon ve sinema sektöründen bir kaç başarılı spin-off çalışması paylaşmak isteriz.

Tabii bilmeyenler için önce şunu önce şunu açıklamak lazım; spin-off da ne?

Spin-off’un sözlük anlamı, bir şirketin belli bir kolunun ayrılarak başka bir işi görmesidir. Televizyon ve sinema sektöründe de aynı şekilde kullanıldığını söylememiz mümkün. Sevilen bir dizi veya filmin yine sevilen karakter veya karakterleri ile başka bir proje ortaya çıkarılır.

İşte sizlere önde gelen spin-off lar!

#1  Madagascar  –  Penguins of Madagascar

Madagascar

2005 yılında vizyona giren Madagascar animasyon filminde, hayvanat bahçesindeki sıradan hayvanlardan olan penguenler, çok sevilince Penguins of Madagascar olarak önce 2008 yılında dizi olarak, sonra 2014 yılında animasyon film olarak karşımıza çıktı.

#2 Death Note – L : Change The World

l change the world

Japonya’da anime olarak yayınlanan Death Note’un 2006 yılında beyaz perdeye aktarılmasının ardından, gizemli dedektif L çok sevildi ve 2008 yılında tüm olayları L’in gözünden anlatan, L: The Change World beyaz perdeye taşındı.

 

#3 The Vampire Diaries – The Originals
the originals

2009 yılında yayınlanmaya başlayan The Vampire Diaries’ın spin-off’u The Originals 2013 yılında yayın hayatına başladı,

 

#4 Chicago Fire – Chicago P.D.

chicago pd

2012 yılında yayınlanmaya başlayan, Chicago İtfaiye Departmanı’nın başından geçenleri anlatan Chicago Fire’ın çok sevilmesinin ardından, aynı ekip 2014 yılında Chicago Polis Departmanı’nı anlatan Chicago P.D. ile karşımıza çıktı.

 

#5 Arrow – Flash

flash

Dc Comis evreninin süper kahramanlarından Arrow, 2012 yılında ekranlara taşınmıştı, dizide karakter olarak yer alan Barry Allen, namı diğer The Flash, Arrow’un ekranlardaki başarısının ardından, 2014 yılında “The Flash” dizisi ile ekranlara taşındı. İkili zaman zaman ortak bölümler ile de karşımıza çıkıyor.

 

#6 Breaking Bad – Better Call Saul

better caul saul

Tüm zamanların en iyi dizisi olarak kabul edilen, 2008’de yayınlanmaya başlayan Breaking Bad’in umarsız ve başarılı avukatı Saul Goodman çok sevildi ve dizi 2013 yılında ekranlara veda ettikten sonra, 2015 yılında avukatın dizideki sloganı “Better Call Saul” adıyla ekranlara taşındı. İlk bölümü ile izlenme rekoru kıran dizinin şimdiden 2. ve 3. sezon onayı aldığı söyleniyor.

 

#7 Dikkat Şahan Çıkabilir – Recep İvedik

recep ivedik

Şahan Gökbakar’ın Dikkat Şahan Çıkabilir adlı Skeç/Show programının alelade bir karakteri olan Recep İvedik, ekranlardaki başarısını beyaz perdeye taşıyarak fenomen haline geldi, Türkiye’de en çok izlenen film ise Recep İvedik serisinin 4. filmi oldu.

 

#8 Arka Sıradakiler – Öğretmen Kemal

kemal

Garip insanlarla dolu sınıfın kendi aralarındaki çatışmalarını ve idealist bir öğretmenle arasındaki bağı anlatan Arka Sıradakiler adlı dizi 2012 yılında final yapınca, 2014 yılında o idealist “Öğretmen Kemal” karşımıza çıktı. Ancak dizi reyting sebebi ile 18. bölümde final yapmak zorunda kaldı.

 

#9 Kurtlar Vadisi Pusu – Muro: Lanet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine

muro

Aslında kendiside bir spin-off olan Kurtlar Vadisi Pusu dizisine ilk başta sert, azılı bir düşman olarak dahil olan Muro, daha sonraları şivesi, diyalogları ve çevresi ile olan iletişimi ile sevilen sempatik bir karakter haline geldi ve 2008 yılında Muro: Lanet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine ismi ile beyaz perdeye taşındı.

 

#10 Adını Feriha Koydum – Adını Feriha Koydum: Emir’in Yolu

emirin yolu

Türk televizyon ve sinema tarihinin en bilinen spin-off’u olarak tarihe geçti. Adını Feriha Koydum dizisindeki oyuncuların bir takım sebeplerden diziden ayrılması yüzünden Emir karakteri ile dizi bambaşka bir boyuta taşındı. Eski kitlesini kaybeden dizi çok fazla ayakta duramayarak ekranlara kısa sürede veda etmek zorunda kaldı.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir