Birbirinden Tuhaf 13 Farklı Gelenek

5575

Baharın gelişini ateş üstünden atlayarak kutlamak, yeni doğan bebeğin sarılık olmaması için ilk yıkandığı banyo suyuna altın atmak, ölen kişinin ayakkabısının bir hafta kapının önünde tutulması gibi bizim kendi yaşadığımız kültürümüzde bile garipsediğimiz geleneklerimiz varken bir de dünyayı düşünün.

Bambaşka kültürler, bambaşka hayat tarzları ve bambaşka gelenekler…

Okuduğumuzda bize de tuhaf gelen hatta kimisinin nedenini anlamakta zorlandığımız dünyadan farklı tuhaf gelenekleri sizler için sıraladık.

# 1  Bir kuzey batı Afrika ülkesi olan Moritanya’da evlilik yaşına gelen kızların şişman olması adeta başlıca koşul. Bizlerin zayıf olmak uğruna denemediğimiz yol kalmadığı bugünlerde Moritan kızlarının evlenmek için 60 – 100 kg arasında olması gerekiyor. Dünya Moritan kızlarına güzel ne diyelim : )

# 2 Kuzey Kore lideri Kim Jong-il öldüğünde halkın cenazede nasıl ağladığının görüntüleri herhalde hepimizin hafızasındadır. Kuzey Kore’deki vatandaşlar kadar devletini seven başka bir ülke vatandaşı olmasa gerek! Devlete hizmet en birincil görev. Hatta öyle ki erkeklerin 27, kızlarınsa 25 yaşına kadar evlenmeleri yasak. Ancak devlet ve askerlik görevlerini tamamlayıp, yaşını dolduranlar evlenebiliyor.

kuzey kore

# 3 İskoçya’da kutlanan en büyük festivallerden birisi yeni yılın kutlandığı Hogmanay festivali. Günümüze kadarda en geleneksel şekliyle devam ediyor diyebiliriz. İskoçlar bugünde geleneksel kıyafetlerini giyip, alkolün küpüne giriyorlar. Festival boyunca içi zift dolu fıçılar yakılıyor ve ateş sönene kadar da eve gitmek yasak.

# 4 Bugüne kadar duyduğum en garip gelenek Hintliler’e ait. Özellikle Solapur bölgesinde yaygın olan bu gelenek günümüzde de bir çok aile tarafından hala uygulanıyor. Bir kule üzerinden yere atılan bebekler aşağıda çarşaf geren akrabalar tarafından tutuluyor. Böyle yapılan çocukların ömrünün uzayacağına inanılıyor.

hindistan bebek fırlatma

# 5 Bizim geleneklerimizde erkekliğe adım töreni davullu zurnalı olarak kutlanan, erkek çocuğun her dediğinin yapıldığı bir törenken Amazon’da yaşan Satere Mawe kabilesindeki erkek çocukları için ise tam bir işkence. Bir eldivenin içinebölgede yaşayan ne kadar zehirli karınca türü varsa dolduruluyor ve çocuğa giydiriliyor sonuna kadar da bu acıya dayanmaları isteniyor.

karınca

# 6 Garip geleneklerin en baş ülkesi olan Hindistan’dan bir garip gelenek daha. Tanrıça Shiva’ya tapan son derece sapkın olan tarikatlardan bir tanesi ritüel olarak insan eti yiyor hatta kıyafetlerini de insan derilerinden sağlıyor.

yamyam

# 7 Filipinler’deki Limestone Mağarası en tuhaf geleneklerden birine ev sahipliği yapıyor. Mağara ölülerin evi olarak görülüyor. Ölüler mağarada yakıldıktan sonra tabutları da mağaranın dışına asılıyor.

# 8 Tanzaya’da yaşayan Masai Kabilesi’nin selamlaşması biz de resmen hakeret. Birbirlerinin suratına tükürme onlarda sıcacık bir karşılamayken biz de sonu kötü bitebilecek bir kavgaya bile sebep olabilir.

Masai-women

# 9 Tanrılara ibadette yapılan bir çok tuhaf gelenek var hatta uğruna hayatın feda edilmesine kadar gidebiliyor bu gelenekler. Ainu Kabilesi de tanrılarını yemeleri ile olaya farklı bir boyut katıyor. Doğaya tapan Ainu kabilesinin tanrıları ayılar. Kabile ibadet olarak ayıları öldürüyor, kanlarını içip, etlerini yiyor. İnsan böyle bir ibadet karşısında pes demekten kendini alamıyor.

ayo yeme

# 10 Bir çok insanın dileğidir yaşlanınca, elden ayaktan düşmeden, kimseye muhtaç kalmadan ölmek. Fiji’de ise bu baya ciddi bir konu. Fiji’nin yerel kabilesinde yaşlılar kendi ölecekleri güne kendileri karar veriyor. Yöntem ise biraz canice. Karar verdiğiniz günde evlatlarınız tarafından diri diri gömülüyorsunuz.

fiji

# 11 Bu zamana kadar bana en sevimli gelen gelenek. Tibet’te misafirliğe gittiniz, yediniz içtiniz, muhteşem bir şekilde ağırlandınız ve geldi veda zamanı. Bilin bakalım ev sahibine teşekkürü nasıl edeceksiniz? Veda ederken ev sahibine dil çıkararak : ) Aksi halde ev sahibine yapılmış çok büyük bir saygısızlığa imza atabilirsiniz.

# 12 Endonezya’da yaşayan Torajan kabilesinde cenaze töreni yaşamın en önemli anı. Yokluk içinde yaşayan bu kabilenin bir cenazeye hazırlanması bazen aylar bile sürebiliyor. Cenaze törenine kadar en güzel kıyafetleri giydirilmiş ölü kendi evinde tutuluyor. Gerekli para toplanıldıktan sonra da cenazeler mağaraya götürülerek burada gömülüyor.

Pictures in the News: Tana Toraja, Indonesia

# 13 Göreceli dediğimiz güzellik kavramı kadınların yaşamları boyunca en büyük derdi. Kimi zayıf olmanın, kimi sarışın olmanın kimi de uzun boylu olmanın kendilerini güzel yaptığını düşünüyor. Afrika’daki bazı kabilelerde ise güzellik kavramı bizim anlayışımızdan çok çok çoook farklı. Kadınların dudaklarına, kulaklarına, yanaklarına yerleştirdikleri tabaklar ile güzelleştiklerine inanıyorlar. Hatta bu tabaklar ne kadar büyükse kadın o kadar güzel oluyor.

afrika tabak

KaynakKimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir