Dünyada Gezebileceğiniz 15 Peri Masalı Tadında Yer

2208

“Hayat kısa, kuşlar uçuyor” Cemal Süreya

Hayat kısa, kısa olmasına ve renkli tarafını da gitgide kaybediyor. Yaş aldıkça daha da renksizleşen dünyalarımızın çocukluğumuza özlemle bakma sebeplerinden biri o kurduğumuz hayaller herhalde. Uçsuz bucaksız hayallerden biri de dinlediğimiz, okuduğumuz peri masallarındaki gibi dünyalarda yaşamak olsa gerek. Tabii o zamanlar masalların korkunç sonlu hallerini de bilmezken, peri masallarını olduğu gibi kabul etmek ve bu dünyalara yolculuk etmek istemek çok da anlaşılır bir durum idi. Bu yazı sizi elbette zamanda ya da uzayda yolculuk ettirecek iddiaya sahip değil. Fakat yine de yaşadığımız şu gezegende de peri masallarından fırlamış yerlerin olduğunu görmemize bir anahtar oluşturacaktır.

#1 Provence, Fransa’da küçük bir kasaba

Bu küçük kasabanın ismi Haut de Cagnes. Nice’in batısında yer almakta.

#2 Bibury, İngiltere

Stardust (Yıldız Tozu) adlı fantastik filmin de geçtiği bu köy, İngiltere’nin köylerinin ne kadar olabileceğini kanıtlar nitelikte.

#3 Rothenburg, Almanya

#4 Gasadalur, Faroe Adaları

Balinaların avlandığı bu bölge, belki de bir hayvansever olarak hoşunuza gitmeyecektir. Bölge şiir gibi olmasına karşın, insanlar her yerde kötü olabiliyor ne yazık ki.

#5 Bagnone, İtalya

#6 Hallstatt, Avusturya

[irp posts=”259″ name=”Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 39 Nefes Kesen Yer”]

#7 Manarola, İtalya

Manarola, aslında “Cinque Terre”nin (Beş Toprak) bölgelerinden yalnızca bir tanesi. Diğerlerinin ismi de Vernazza, Corniglia, Monterosso ve Riomoggiore. Hepsi de birbirinden güzel, görülmeye değer.

#8 Gokayama, Japonya

#9 Hamnoy, Norveç

Soğuğu “pek de” sevmeyen bünyeler için burası çok da cazip olmayabilir. Ama yine de büyüleyici bir görüntüsü olduğunu sanıyorum kimse reddedemez.

#10 Terk edilmiş bir balıkçı köyü olan Shengsi, Çin

#11 Renndølsetra Norveç

#12 Eguisheim, Fransa

#13 Shirakawa, Japonya

#14 Monemvasia, Yunanistan

gezilecek yerler

#15 Çin’de bir dağ köyü

Çin’in bir sürü dağ köyünden yalnızca bir tanesi, ismi Pingan.

Kaynak

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir