Dünyaca Ünlü 10 Bilardo Oyuncusu

24086

Dünyada en iyi bilardocu 

En ünlü 10 bilardo oyuncusu

Avrupa’da en çok ilgi gören sporlar arasında olan bilardo, Türkiye’de çok revaçta olmasa bile bir spor dalı olarak kabul görüp bir federasyona bağlı sporcu lisansı veren bir milli bir daldır. Bu kabulün temel sebebi ülkemizde yetişmiş çok ünlü dünya çapında profesyonel ünlü bilardo sporcularının varlığıdır. Bilardo matematik tabanlı bir spordur. Topun hızını ve gideceği yönün açısını ayarlamakla iyi bir oyuncu olunabilir. Sadece bunu bilmek yeterli değildir, bilardonun birçok tekniği de vardır. Aşina olduğumuzdan daha fazla çeşidi olan bilardonun, Türkiye’de en bilindik olanları, 8-Top(American), 3-Top(3-Bant) ve Snookerdır.

Ülkemizde bilardo denilince, akla gelen tek bir isim ve bilardoyu sevdiren, Semih Saygıner tartışmasız dünyada en iyi bilardocu ünvanını bileğinin hakkı ile hak etmektedir. Kazandığı şampiyonluklar ve kupalarla ülkemizin ismini duyuran ve gurur kaynaklarımızdan biri olan Semih Saygıner, ünlü bilardocular arasında başka hangi isimlerle anıldığını da burada listeledik.

#1 Semih Saygıner

1964, Adapazarı doğumlu Semih Saygıner, 16 yaşından beri bilardo sporuna gönül vermiştir. En iyi oynadığı bilardo dalı ise, 3-Top(3-Bant) çeşididir. Türkiye’de bilardonun federasyon haline gelmesini sağlayan Saygıner, çok ünlü bir bilardocu olması yanında çok efendi, sempatik ve maçları esnasında görsel şovlara yer vererek genç bilardoculara ve bilardo severlere bu sporun inceliklerinin profesyonel şovmenlik kısmına da ağırlık veren müsabakalar çıkarmaktadır. Dünyada bilinen pek çok ünlü bilardocu tarafından saygı ve takdirle takip edilen Semih Saygıner bilardocu profilinin bazı özellikleri vardır. Semih Saygıner ünlü bilardocular arasında, dünyada “Mr. Magic” ve “The Turkish Prince” lakapları ile anılır. Toplamda bilindik 41 adet şampiyonluk kupası vardır.

semih saygıner-sonbisey

#2 Torbjörn Blomdahl

1962 İsveç doğumlu ünlü bilardocu Torbjörn Blomdahl, bilardonun 3-Top dalında profesyonel bir oyunculuk sergiliyor. Saygıner ile karşılaştığı maçlarda iki zıt karakter olarak görünürler. Semih Saygıner, oyununda şov yapmaya da yer verirken, Blomdahl’ın ciddi ve kendinden emin duruşu gözle ayırt edilir derecede belli olur.

torbjörn blomdahl-sonbisey

#3 Florian Kohler

1988 yılı ve Fransa doğumlu Florian Kohler, ailesinin 18. yaş günü hediyesi, bilardo masası ve seti ile bu spora başlamış. Etkilendiği ve takipçisi olduğu oyuncular, Semih Saygıner ve Mike Massey. “Venom” lakaplı Kohler’in çok artistik bir tekniğinin olduğunu youtube videolarından izleyebilirsiniz.

florian_kohler_unlu_bilardocular.JPG

#4 Paul Hunter

1978 yılında İngiltere, Leeds’de doğan Paul Hunter, bilardoda olan muhteşemliğini maalesef uzun süre sergiliyememiştir. 2006’da mide kanserinden dolayı vefat eden profesyonel snooker oyuncusunu, futbolcu Davic Beckham’a benzettikleri için “Beckham of the Baize” lakabı ile anılırdı.

paul hunter-sonbisey

#5 Ronnie O’Sullivan

1975 yılı doğumlu ve İngiliz asıllı olan Ronnie O’Sullivan, profesyonel snooker oyuncusudur. Hızlı teknikleriyle adından söz ettiren O’Sullivan ” Rocket” lakabı ile anılır. Snooker’da yapılabilecek maksimum sayı 147’dir. Ronnie O’Sullivan, 13 kez 147 sayısını elde etmiş ve en çok 147 sayısına ulaşan bilardo oyuncusu ünvanını almıştır.

Ronnie O'Sullivan-sonbisey

#6 Stephan Hendry

1969, İskoçya doğumlu Stephan Hendry, en çok Dünya Snooker Şampiyonu olma ünvanı olan eski snooker oyuncusudur. Lakabı “Iceman” olarak bilinen Stephan Hendry’nin snookerdan emekli olduğunu açıklaması ise, 2012 Dünya Snooker Şampiyonası’nda çeyrek final maçında, Stephen Maguire’a 13-2 kaybettikten hemen sonra gerçekleşmiştir.

Stephen Hendry-sonbisey

#7 John Higgins

İskoçya’lı 1975 doğumlu John Higgins, profesyonel snooker oyuncusudur. 1992’den beri bilardo oynayan Higgins’in lakabı “The Wizard of Wishaw”. 4 kez Dünya Snooker Şampiyonasını kazanma şansını, kendi yaratmıştır.

John Higgins-sonbisey

#8 Steve Davis

İngiliz profesyonel snooker oyuncusu, Steve Davis, 1957 doğumludur. Lakapları “The Nugget”, “Ginger Magician” ve “Interesting”tir. Aynı zamanda sıkı bir poker oyuncusu olan Davis, 6 kez Trick-Shot turnuvalarında Dünya Şampiyonu olmuştur.

Steve Davis-sonbisey

#9 Jimmy White

1962, Londra doğumlu Jimmy White, profesyonel snooker oyuncusudur. 1980’li yıllarda ayını duyurmaya başlayan White’ın lakabı “Whirlwind”dir. 18 yaşında Dünya Amatör Snooker Şampiyonasını kazanmanın yanında birçok kupası ve şampiyonluğu da mevcuttur.

Jimmy-White-sonbisey

#10 Raymond Ceulemans

1937, Belçika doğumlu Raymond Ceulemans, bilardonun babası sayılacak profesyonel oyunculardan biridir. Bilardoyu göz kararı atışlarla değil, hesaplayarak atış yapmayı aşılayan oyuncu’nın lakabı “Mr 100″tır. Profesyonel 3-Bant oyuncusu Raymond Ceulemans’ın toplamda; 35 Dünya Şampiyonluğu, 48 Avrupa Şampiyonluğu ve 61 Belçika Şampiyonluğu vardır.

Raymond Ceulemans-sonbisey

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
aykut sezer

Caudron?