Dünya Emoji Kullanım Haritası

4132

Irc, Icq, Msn derken akıllı telefonlarla birlikte emojiler iyice günlük hayatımıza yerleşti. Özellikle Whatsapp’ın bütün dünyada SMS’i bile bitiren girişimi ile birlikte emojiler hayatımızın büyük bir parçası haline geldi. Gelenekselciler hala duygularını kelimelerle ifade etse de bir çoğumuz duygularımızın bir kısmını emojilerle ifade ediyoruz.

Emojilerin bu kadar yaygın olarak kullanılması akıllı telefon klavye uygulamalarıyla tanınan SwiftKey firmasını 16 farklı dilde tercih edilen emojilerle ilgili araştırma yürütmesini sağladı.

Ekim 2014 ile Ocak 2015 arasında yapılan araştırmada bütün dünyada en çok kullanılan emoji güler yüz emojisi oldu. Güler yüzü sırasıyla üzgün surat, kalp ve el hareketleri izledi.

Araştırma genel olarak insanların olumlu duygularını emojilerle ifade ettiğini, %86 ile Fransa’nın pozitif emojı kullanımında birinci olduğunu ortaya çıkardı.

İngiltere, ABD, Kanada ve Avustralya’daki İngilizce yazışmalarda emoji kullanımına dair grafik:

emoji grafik

İşte bine yakın emojinin ülkeler arası kullanımı şöyle;

 

  • Türkiye’de en çok gülen yüz ve insan emojileri kullanılıyor.
  • En çok kalp ve evlilik emojisi romantiklikleriyle ünlü Fransızlar’da.
  • Eşcinsel evliliğin bu sene tüm eyaletlerde yasal olduğu Amerika’da ortalamaya oranla daha fazla LGBT emojisi kullanılıyor. ABD’yi takip eden ülkeler ise Kanada ve Malezya. Vietnam’da ise LGBT emoji kullanımı bütün dünya listesinde en sonda yer alıyor.
  • Fransa’dan sonra Rusya ‘da yazışmalarda romantik emojiler ve öpücük figürleri oldukça fazla kullanılıyor. Kadın nufüsunun yoğun olması bunda bir etken olabilir.
  • Arapça konuşulan ülkelerde ise en fazla çiçek ve saat emojisi kullanılıyor.
  • Eğlenceli kişilikleri ve partileriyle meşhur İspanya’da ise parti emojileri diğer emojilerden öne çıkıyor.
  • Brezilya dünya ülkeleri arasında en hayvansever ülke. Kedi emojilerinin kullanımı diğer emojilerden ön planda.
  • Avustralya’da ise öne çıkan emoji alkol temalı emojiler. Alkol emojiilerini izleyen ise tatil emojileri. Malum Avustralya’lılar için tatil demek alkol demek.
  • Dünyanın en güvenli ülkeleri arasında olan Kanada’da ise şiddet ve vücudun çeşitli kısımlarına dair figürlerin ön plana çıkması biraz garip. Demekki şiddet eğilimlerini emojilerle bastırıyorlar.
  • Mantar figürü ise Hollanda’nın aksine en çok Arapça ve Vietnam’daki yazışmalarda kullanılıyor.

Kaynak

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir