Dünya Devi 33 Marka ve İsimlerinin Anlamları

8423

Herkesin bildiği ve bir şekilde hayatında olan ve sürekli kullandığımız markalar var. Uzun yıllardır kaliteli çizgisini bozmadan büyümeleri ise ayrı bir tebrik sebebi.

Markaların isimleri ve logolarının nereden geldiğini pek önemsemesek de, okuyunca çok şaşıracağınız garip şeylerden feyz aldıklarını göreceksiniz…

#1 Pepsi

Sindirimi kolaylaştırıcı enzimden, “pepsin”den esinlenerek, koyulmuş markanın ismi.

pepsi-sonbisey

#2 Lego

Danimarka kökenli markanın, kendi dilinde; “legt godt” demek, “iyi oyna” anlamına geliyor. İki kelimenin birleşiminden çıkan Lego markası, Latince’de “birleştiriyorum” demek.

lego-sonbisey

Herkesin Yabancı Sandığı 10 Türk Markayı Görmek İçin Tıklayın!

#3 Intel

Teknoloji devi Intel ise ismini, “Integrated Electronics”in kısaltılmasından meydana gelmiş.

intel-sonbisey

#4 Coca Cola

İçecek sektörünün öncülerinden Coca Cola ise; “coca” yaprakları ve “kola” fıstığından yapıldığı için, sonrasında da logonun ve ismin daha iyi gözükmesi için, şirketin kurucusu “k” harfini “c”ye çevirmiş ve daha şık bir logo elde etmişler.

cocacola-sonbisey

#5 Adobe

Şirketin ismi, kurucusu John Warnock’un, evinin arkasındaki Adobe Koyu’ndan alıyor ismini.

adobe-sonbisey

#6 Adidas

Adidas’ın kurucusu; Adolf Dassler’in takma adı “Adi” ve soyadının ilk üç harfinden meydana gelmiş, şirketin ismi.

adidas-sonbisey

#7 Google

Logo tasarımcısı, Ruth Kedar, logoyu çok renkli olarak ve sadece ana renklerden tasarlamış. Renklerden vazgeçmeden küçük de olsa bir fark yaratarak, sadece “l” harfinde ara renk, yeşili kullanmış. Ara renk olan yeşili kullanmanın ana fikri ise; “Google kuralları takip etmez” sözü.

“Googol” sözücüğü üzerinde oynamalar yapılarak “Google” kelimesine ulaşılan şirket ismi, Amerikalı bir matematikçinin buluşu. “Googol”, 1 ve onun ardından 100 sıfır gelmesiyle oluşan, matematiksel bir kavram aslında. Bu da Google’ın internetteki  bilgi dünyasını organize etme misyonunu anlatıyor.

google-sonbisey

#8 Toyota

Firmanın Japon kurucusu; Kirchiro Toyoda, 3 elips ile oynayarak logoyu ortaya çıkardı. 3 elipsin anlamı ise; araba ile müşteri arasındaki sıcaklık, ekip ruhu ve modernizasyon.

toyota-sonbisey

#9 Volvo

İsveç kökenli markanın çeliğini, bir daire ve ok tamamlıyor. Markanın sağlamlığını belirtmek amaçlı, logonun yaratıcısı; demir silahlarla donatılmış Savaş Tanrısı Merih’i simgeliyor.

volvo-sonbisey

#10 Suzuki

1961 yılından beri kullanılan amblem, Güzel Sanatlar Akademisi öğrencilerinden, 300 kişinin katılımı sonucunda yüzlerce “S” harfinin arasından seçilmiş bir yarışmanın birincisi.

suzuki-sonbisey

#11 Subaru

Subaru markası, 6 Japon araba üreticisinin birleşmesi ile ortaya çıktı. Amblem içindeki 6 yıldız, onları simgeliyor.

subaru-sonbisey

#12 Seat

1990’lı yılların başından beri VW ile birlikte hareket eden Seat; ilericiliği, dinamikliği ve prestiji simgeleyen büyük “S” harfini kullanıyor.

seat-sonbisey

#13 Saab

İsveç kökenli markanın, şirket merkezi Schonen Eyaletinde. Eyaletin amblemindeki taç giymiş anka kuşunu, markasının logosunda kullanarak milliyetçiliğini yansıtıyor.

saab-sonbisey

#14 Peugeot

Piyasaya girdiği ilk yıllarda; testere ve testere levhaları üreten bir firmaydı ve sonrasında araba sektörüne geçince aynı isim ve marka ile testere kadar güçlü ve tehlikeli olduğunu anlatmaya çalışıyor. Sloganı ise; “Bir aslan gibi güçlü”.

Peugeot-sonbisey

#15 Porsche

Amblemdeki siyah at, Almanya’nın Stuttgart şehrinin armasındaki at. Geyik boynuzları ve siyah-kırmızı çizgiler ise Württemberg köyünün armasından esinlenerek ortaya çıkarılmış.

porsche-sonbisey

#16 Volkswagen

1948 yılından bu yana kullanılan VW amblemi, Porsche mühendisi tarafından bulundu.

volkswagen-sonbisey

#17 Vodafone

İngiliz kökenli firma, 3 kelimenin kısaltmalarından oluşturduğu ismi kullanıyor. Bu kelimeler; voice, data ve telephone.

vodafone-sonbisey

#18 Opel

İlk çıktığı yıllarda sadece dikiş makinesi üreten firma, 1899 yılından itiraren otomobil sektöründe. Amblemdeki tekerlek, güveni temsil ediyor. Şimşek ise hızı temsil ediyor.

opel-sonbisey

Birbirinden Komik Çakma Markaları Görmek İçin Tıklayın!

#19 Nissan

Logoda Nissan yazısı özellikle daire içine alınmış, bu markanın güvenilirliğini ve global anlamda tanınırlığını belirtiyor.

nissan-sonbisey

#20 Starbucks Coffee

Herman Melville’in ünlü romanı Moby-Dick’teki, ‘starbuck’ isimli karakterden yola çıkarak ortaya çıkarıldı.

starbucks-sonbisey

#21 Mitsubishi

Firma iki Japon iş adamının önderliğinde. Amblemdeki 3 kanatlı baklava şekillleri ise; Samuray armasından esinlenilmiş. Anlatılmak istenen ise; sorumluluk bilinci, centilmenlik ve cemiyetler arası uyum.

mitsubishi-sonbisey

#22 Mercedes-Benz

Daimler Chrysler ile birlikte çalışıp ortaya şahane bir araba çıkaran, Carl Benz; arabaya isim bulamayınca; çok sevdiği ve tek çocuğu olan kızı; Mercedes-Benz ismini koymuş. Amblemdeki yıldız ise markanın; hava, kara ve sudaki gücünü simgeliyor.

Mercedes-sonbisey

#23 Sony

Latince’de “sonus” yani ses ve İngilizce’de “sonny” yani evlat anlamına gelen sözcüklerin birleşiminden ortaya çıkmıştır.

sony-sonbisey

#24 Ford

Nostaljik ve güçlü bir geçmişi anımsatan yazılış şekliyle Ford, 1903 yılından beri otomobil sektöründe. İsmini kurucusu Henry Ford’un soyadından alıyor.

ford-sonbisey

#25 Ferrari

1923 ylında İtalyan Kontesinin, firma kurucusu Enzo Ferrari’ye hediye ettiği atı, amblemde kullanmış. Sarı ve kırmızı renkleri ise kurucunun yarışa olan tutkusunu belirtiyor.

ferrari-sonbsiey

 #26 Citroen

1919 yılında otomobil sektörüne giriş yapan Fransızlar, daha önce aynı marka ve logo ile dişli çark üretimi yapıyordu. Araba üretimine geçtikten sonra da, çift açılı çavuş amblemini kullanmaya devam ettiler.

citroen-sonbisey

#27 Nokia

Fin kökenli marka, ismini Finlandiya’nın Nokia şehrinden alıyor.

nokia-sonbisey

#28 Chrysler

İsmini firmanın, kurucusunun soyadından, Walter Chrysler’den alan marka, Chrysler’ın isteği üzerine; 1998 yılından itibaren üretilen arabaların üzerine 1920’li yıllarda kullanılan amblemi kullanılmaya başlanmış.

Chrysler-sonbisey

#29 Nike

Carolyn Davidson 1971 yılında Portland Üniversitesinde, Grafik Tasarım öğrencisi iken, 35 Dolara tasarlamış.

nike-sonbisey

#30 BMW

Mavi ve beyaz renkler Almanya’nın, Bavyera eyaletini simgeliyor. 1929 yılından itibaren, motor ve uçak üreten BMW, amblemde daire içinde bir pervane kullanmayı tercih etmiş. Otomobil sektörüne geçtikten sonra da aynı logoyu kullanmaya devam ediyor.

nike-sonbisey

#31 Audi

Amblemdeki 4 yüzüğün iç içe geçmiş hali, ittifak kuran 4 firmayı simgeliyor. Eski yöneticilerinden, mühendis August Horch ise firmaya adını veren kişi.

audi-sonbisey

#32 Amazon

Sitenin alfabetik sıraya göre en önlerde çıkmasını sağlamak için, “a” harfi ile başlamasını tercih eden Jeff Bezos; sözlükte “a” harfi ile ilgili güzel bir kelime ararken, dünyanın en büyük nehiri kabul edilen “Amazon” u buldu. Logodaki “a”nın altından “z”ye kadar uzanan ok ise; “a”dan “z”ye her şeyin var olduğunu simgeliyor.

amazon-sonbisey

#33 Alfa Romeo

Amblem, İtalya’nın Milano şehri ile, ülkenin köklü ailesi Visconti’den oluşmuş. Taç giymiş engerek yılanı, Visconti ailesinin armasından alıntı. Kırmızı haç ise soyluluğu, beyaz zemin ise köylüleri ve halkı simgeliyor.

alfaromeo-sonbisey

 Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir