Dukan Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

2849

Dukan diyeti nedir ?

Dukan diyeti kimler yapmalıdır ?

Dukan diyeti son dönemlerde popülerliğini koruyan ve etkili olan bir diyettir. Fransız doktor Pierre Dukan tarafından ortaya konan dukan diyeti; protein diyeti özelliği taşımaktadır.

Günümüzde kilo problemi gencinden yaşlısına herkesin gündeminde yer alıyor. Özellikle yaz günlerinde sıcaktan bunalırken bir de kilonuz fazlaysa sıkıntınız daha da büyük oluyor ve zayıflama diyeti tarifleri daha da ön plana çıkıyor.. Bunun dışında tabi öz güveninizi sarsarak bikini ve mayo çeşitleri bangır bangır ben yeni sezon ürünüyüm al beni al beni diye bağırırken siz, bu göbekle bu bikiniyi nasıl giyerim derdine düşüyorsunuz. Elbette kilonun yazı kışı olmaz sağlık açısından her mevsim spor ve diyet şarttır. Ancak eğer güzellik ve öz güven probleminiz kilo vermek isteme sebeplerinizde ilk sırada yer alıyorsa bu işi kış ve sonbaharda yapın ki yaza bomba gibi bir başlangıç yapın.

Evet konuyu çok dağıtmadan Dukan diyeti nedir? Dukan diyeti nasıl uygulanır soruları hakkında konuşalım. Obezite probleminiz almış başını yürüyorsa buna dur demek için ek olarak spor yapmalısınız. Spor yağlarınızı kasa çevirdiği için kilo vermeden bile bir kaç beden incelmenizi  sağlar, ayrıca nefes alış verişinizi düzenleyerek daha sağlıklı bir insan olmanızı sağlar.

Öncelikle Dukan diyeti dört aşamada yapılır, hemen kilo verilir. İstikrarlı olup dukan diyeti uygulayanların hiç bir şikayeti olmadığı gibi kalıcı kilo verdikleri için oldukça memnun kalmışlardır. Dukan diyetini kaç kilo vermek istediğinize bağlı olarak uygulamalısınız. 10-20 kilo arasında kilo vermeyi hedefliyorsanız ortalama 5 gün, 10 kilodan az kilo vermeyi hedefliyorsanız ortalama 3 gün ve 5 kilodan az kilo kaybı hedefliyorsanız 1 gün yapmanız yeterlidir.

Dukan Diyeti Aşamaları

#1 Dukan Diyeti için ilk aşama hızla kilo verdiğiniz aşama, ağırlıklı olarak protein tüketilerek metabolizmayı şaşırtmak amaçlanır:

Bu aşamada yüksek proteinli besinlerle besleniyorsunuz. Atak aşaması da denen bu aşamada yiyeceğiniz protein ağırlıklı besinler şöyle: Yağsız dana eti, sakatatlar, balık, yağsız ve derisiz tavuk eti, hindi, yumurta, yağsız süt, yağsız peynir, yağsız yoğurt, yulaf kepeği gibi. Bunları elbette öğün öğün uygunluğuna göre bölebilirsiniz. Kahvaltıda yumurta, Öğle yemeği yağsız jambon, akşam yemeği balık gibi. Bunun yanında elbette size acımasızlık yapılmıyor. Ben eti kolay tüketemiyorum diyenler için sınırsız baharat tüketebileceklerini belirtelim. Ben çay içmeden duramıyorumcular için de şekersiz çay ve yeşil çay tüketebilirler ayrıca bir parantez açalım. Günde 2 yemek kaşığı yulaf da sizi tok tutarak diyetinize katkı sağlar. Son olarak tüketmenize izin verilen diğer protein ağırlıklı gıdalar şöyle: yengeç ve midye gibi deniz ürünleri, yağsız peynir ve yağsız süt.

timthumb

 

#2 Dukan diyeti için ikinci aşamada protein ve sebze diyetini ard arda uyguluyorsunuz, bazen ikisini birlikte tükettiğiniz de oluyor.

Ancak en etkili olanı ilk günler sırf protein diyeti yapmak sonraki günler ise (gün sayısı vereceğiniz kiloya göre değişir ancak en etkilisi 5 gün- 5 gündür) protein + sebze diyeti uygulamaktır. Hedeflenen kilo kaybı ne kadar azsa sebzeli günler o kadar arttırılabilir. Seyir aşaması da denen bu ikinci aşamada tüketilebilecek olan besinler şöyle: Atak aşaması dediğimiz birinci aşamada bahsedilen saf protein ağırlıklı besinler ve buna ek olarak domates, salatalık, kabak, patlıcan, taze fasulye, ıspanak, pırasa, kereviz, havuç, maydonoz, roka, dereotu, lahana, mantar, turp gibi sebzeler. Eğer sebze gününüzde iseniz sınırsız sebze yeme hakkınız var.

dukan-diyeti-testi

 

#3 Dukan diyeti içinüçüncü aşama: Her gün protein ve sebze yiyebildiğiniz aşama.

Her gün tükettiğiniz protein ve sebzenin yanında meyve de yiyebiliyorsunuz. Ayrıca ek olarak 2 ince dilimlerden tam buğday ekmeği ve sabahları yağsız peynir de yiyebilirsiniz. Eğer bu diyet istediğiniz gibi ilerediyse ve kilo kayıpları da yüzünüzü güldürüyorsa size ödül olarak haftada 1 ya da 2 gün karbonhidrat tüketmeniz serbest. Tabi bu iki günde kırk fırın ekmeğe abanmayacağınızı umut ediyoruz. Ayrıca haftada iki öğüncük ise size bırakıyoruz ne istiyorsanız yiyebiliyorsunuz. Umarız bu aşamaya gelecek kadar iradelisinizdir gerçekten çok kolay olan bu diyette üçüncü aşamayı kaç gün yapacağım diye soranlara: Verdiğiniz kilo başına 5 gün uygulayacaksınız.

ramazan-diyeti-440x294

 

#4 Dukan diyeti için dördüncü aşama: İstikrarlı ilerlediysen artık serbestsin aşaması:

Evet dalga geçmiyoruz bu aşamada artık ne istiyorsanız onu yiyebiliyorsunuz. Ancak sizden sadece küçük bir şey istiyoruz. Haftada belirlediğiniz bir gün sadece protein ile besleniyorsunuz. Zaten bu aşamaya kadar kurallara uyarak ilerlediyseniz dukan diyetinin neye yaradığını görmüşsünüzdür ve istediğiniz kiloya inmişsinizdir. Bu aşamadan sonra kilonuzu korumanız daha önemli hale geliyor. Bu da elbette dukan diyetinden önceki beslenmenize hızlı dönüş yapmamanız gerekmekte demek. Ayrıca buraya dikkat! Terketmemeniz gereken en önemli şey yulaf kepeği. Günde 3 kaşık yulaf kepeği tüketmeniz zorunludur. Dukan diyeti nedir? Tam olarak anlattığımız beslenme yöntemi dışında her 4 aşamada da vücudunuzun en önemli gıdası olan en az 2 litre suyu içmelisiniz, bu böbreklerinizi de rahatlatacaktır ayrıca günde en az 1 saat yürümelisiniz.

ramazanda-dukan-diyet-listesi-ile-ayda-10-kilo-zayiflayin-1465164994

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir