Dubai’de Dünyadaki İlk Robot Polis Göreve Başlayacak

693

Yapay zekâ teknolojisi yaşanan hızlı gelişmelerle birlikte, insan gücü yerine robot teknolojilerini kullanmak eğilimi her geçen gün artmaya devam ediyor. Bilim dünyasında bazı kesimler robot ve otonom sistemlerin ileriki yıllarda insanoğlu için endüstriyel bir tehdit haline geleceğini iddia ediyor olsa da bu konudaki teknolojik araştırmalar ve çalışmalar durmadan devam ediyor. Buna son örnek ise; Robot polis.

Bu alanda dikkat çeken çalışmalardan birine imza atan Dubai Polis Departmanı, yeni uygulanacak robot polis duyurusunu yaparken, insansız karakol çalışmalarına ilişkin kamuoyunu bilgilendirdi. Bir petrol ülkesi olan Birleşik Arap Emirlikleri’nde akıllı şehre geçiş planları kapsamında yapılan çalışmalardan biri olan robot polisi kamuoyuna tanıtan Dubai Polis Departmanı, İspanya Merkezi PAL Robotics tarafından tasarlanıp geliştirilen 1.67 metre boyundaki REEM adındaki robotu kullanacak.

 

2030 yılına kadar şehirdeki polislerin sayısının %25’inin robot polislerden oluşmasını amaçlayan Dubai, insanların görev almadığı ilk akıllı polis karakolunu hizmete sokmak istiyor. Geçen yıl Dubai’de düzenlenen GITEX fuarı kapsamında sergilenen ve üzerinde bulunan dokunmatik ekran ile kiosk gibi görev yapan robot polis, vatandaşların suçluları haber vermesine, evrak ibraz etmesine ve trafik cezalarını ödemesine olanak tanıması ile dikkat çekmişti. Geçtiğimiz yıldan bugüne robot polis projesinin nasıl bir gelişim kaydettiği henüz açıklanmazken, sadece sesli komut tanıma teknolojisi konusunda IBM firması ile çalışıldığı biliniyor.

Diğer yandan, robot teknolojilerinin gelişmiş örneklerine Boston Dynamics‘i gösteren uzmanlar, özellikle 1,2 metre yüksekliğe kadar sıçrayabilme yeteneğine sahip Handle isimli robot ve benzerlerinin yakın gelecekte sıkça karşımıza çıkabileceği yorumunda bulunuyorlar. Dubai polis şefi Brigadier Khalid Nasserl Al Razouqi ise, Dubai polis hizmetleri ile ilgili her şeyi akıllandırmak amacında olduklarını açıkladı. 1980’lerin bilim kurgu filmlerinden RoboCop örneğini hatırlatan robot polis projesi, robot teknolojilerinin son yıllarda ne kadar ilerlediğini gösteren önemli bir gelişme olarak kaydediliyor.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir