Dolar Yükselişe Devam Edecek Mi?

1244

Dolar Yükselişi nereye kadar

Faiz tartışmalarına paralel hareketli günler geçiren dolar geçen hafta 2.5270 ile tarihi zirveyi görmüştü. Dolar bugün ise 2.5060’ı gördü. Dolar gün içinde en yüksek 2.5230’a kadar çıktı. Şu an dolar 2.50 seviyelerinden işlem görüyor. Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi ise haftanın ilk işlem gününde yüzde 9,02’ye çıkarak yaklaşık 4 ayın en yüksek seviyesini gördü.
Başçı’nın Cuma günü görevinin başında olduğunu açıklaması ve ardından döviz satım ihale tutarlarında değişiklik yapan bir adım atması, tarihi zirveyi gören dolar/TL’nin yönünü sınırlı da olsa aşağı çevirmesini sağlamıştı.
Dolar/TL geçen hafta bu endişelerle 2.5275 seviyesini test etmiş ancak TCMB adımları ve açıklamalarıyla yönünü çevirmişti. Dolar/TL bugün ise güne TSİ 0852’de 2.5114/2.5148 ile Cuma akşamı kapanış seviyelerine yakın başladı.

Suudi Arabistan’a giderken uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, faiz politikası nedeniyle eleştirdiği Başçı’nın kendisiyle görüşme talebi olduğunu belirterek, Başçı’yı çağırıp konuşacağını söyledi.

Kaynak

Yatırım şirketlerinde yapılan dolar analizlerine baktığımızda ise orta vadede dolar için riskler hala yukarı yönlü olduğu yönünde.

” Dolar 2.5150’leri geçerek tüm zamanların zirvesini tazeledi ve şu an daha da yukarıları zorluyor. Peki dolardaki yükselişin nedenleri ne? Üç önemli faktör ön plana çıkıyor;
  • Siyasilerin daha fazla faiz indirimi talebi.
  • Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminde değişiklikler olabileceği endişeleri.
  • Fed’in Haziran ayında faiz artıma seçeneğinin hala masada olması.
Dolardaki çıkış devam edecek mi?
Zaman zaman gevşemeler gelecektir tabi ki fakat iki merkez bankası politikaları arasındaki ayrışma, içeride seçim belirsizliği, TCMB istifa tartışmaları ve son olarak özellikle Euro Bölgesi ile Çin kaynaklı global büyüme üzerindeki riskler nedeniyle orta vadede dolar için riskler hala yukarı yönlü. “
Dolar 2016-2017 yılı boyncada hızlı artışına devam ederek 2017 yılında 4 TL seviyesini görüp 2018 yılı başında 3.75 TL düzeyinde şimdilik sakin ve stabil seyir kazanmış gibi görünüyor.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir