Dolar Nereden Nereye Geldi? Nereye Gidecek?

3390

İlgili yazı yatırım danışmanlığı lisanslı Forex Koçu analizinden alıntıdır. Dolar-nereden-nereye-geldi-1

Tarihe baktığımızda Dolar ülkeler tarafından farklı şekilde telafuz edildi. Hollandalılar ”daaler”, Slovenler ”tolar”, Eritreliler ”tallero” İngilizler ise ”dollar” olarak isimlendirdi.

1776 da İngiliz koloniler bağımsızlıklarını ilan ettikten sonra bir para birimi kullanmanın gerekli olduğunu anladılar. Önlerinde iki seçenek vardı sterlin veya dolar. İngiliz kolonileri dolar kullanmayı tercih ederek Amerikan dolarını ortaya çıkarmış oldular.

O günlerden bugüne Amerika’nın süper güç haline gelmesiyle birlikte dolar Dünya’nın en önemli para birimlerinin başında yer almayı bildi.

Dolar değerleniyor, USDTRY paritesi 2.70 oldu, yeni zirve geldi gibi cümlelere son zamanlarda küçükten büyüğe hepimiz aşinalık kazandık.

Peki bu doların değerlenmesindeki ana unsurlar neler?

ABD merkez bankasının (Fed) bu sene ilk faiz artışını yaparak diğer gelişmiş ülkelerden faiz politikası konusunda ayrışacağı beklentisi, doların değer kazanmasının ana nedenlerinden biri olarak gösteriliyor.

ABD ile Japonya ve Avrupa’nın para politikasında devam eden ayrışmanın uzun vade de doları desteklemesi bekleniyor.

İç piyasaya baktığımızda ise ABD’den geçen hafta gelen kötü ekonomik veriler sonucunda USDTRY 2.57 seviyelerine kadar geriledi. Fakat gelen bu verinin ABD ekonomisinde kalıcı bir yavaşlama anlamına gelmediğinin anlaşılmasıyla birlikte dolar yeniden Türk lirası karşısında değer kazandı.

USDTRY paritesinde yukarı yönlü baskının yaşanmasının ana sebebi yaklaşan seçim sonrası nasıl bir ekonomi ve siyasi bir tablo oluşacağına ilişkin belirsizlikler olduğunu söyleyebiliriz.

Bütün bu gelişmelerden sonra USDTRY paritesinde 2.73 seviyeleri tüm zamanların yeni zirvesi olarak tarihe geçti.

Bundan sonraki dönemde USDTRY nereye gider, kaç olur gibi sorular aklımıza gelebilir?

TCMB’den gelecek olan sözlü müdahaleler USDTRY’de kalıcı değer kayıplarının yaşanmasına neden olmayabilir. USDTRY 2.70 üzerinde kaldığı sürece orta ve uzun vade de yönün yukarı olabileceğini düşünüyoruz.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir