Dolar Daha Fazla Düşer mi?

5256

Not: Forexkocu.com analizidir.

 

doalrtlDün açıklanan perakende satışlar raporu sonrası dolar kan kaybetmeye devam ediyor. Fed en son para politikası toplantısında birinci çeyrekteki hayal kırıklığına geçici ve mevsimsel faktörleri bahane olarak göstermişti ve sonrasında bir çok Fed başkanı da yılın geri kalanında büyümenin toparlanarak yıl genelinde trend üzeri bir hız yakalayacağı beklentilerini paylamıştı.

Bu tez ilk olarak geçtiğimiz Cuma günkü istihdam verileriyle teste tabi tutuldu. Tarım dışı istihdam değişimi Nisan’da tekrar 200 bin üzerine çıkarken işsizlik oranı kriz öncesi seviyelere gerilemiş fakat maaşlardaki artış tatmin etmemişti. Birinci testte vasat bir performans vardı diyebiliriz.

İkinci büyük test ise dün açıklanan Nisan ayı perakende satışlarıydı ve başta büyüme hesaplamasında kullanılan kontrol grup kategorisi olmak üzere büyük bir hayal kırıklığı var. Amerikan tüketicilerinin ilk çeyrekteki durgunluğunun ikinci çeyreğe de sarktığını gördük. Yani ikinci sınavdan çok fena çaktı.

Tüketici harcamaları için bir parantez açalım. Harcamalar ile ilgili dikkate alınması gereken önemli bir nokta var, o da 2014 son çeyrekte harcamaların son yılların zirvesine çıkmış olması. Yani düşen petrol fiyatlarının da hız kattığı tüketim bonanzası sonrası tüketiciler biraz daha temkinli son aylarda.

‘Birinci çeyrekteki zayıflama mevsimsel ve geçiciydi’ tezinin ilk sınavda vasat bir not alması, ikinci sınavdan ise kalması dolara kan kaybettirmeye devam ediyor.

dolaralmali miBüyük resme baktığımızda 2014 Ağustos – 2015 Mart arasındaki dolar rallisine gevşeme geldiğini görüyoruz. Dolar endeksinde 80 seviyelerinden 2015 ilk yarıda ilk faiz artışı gelecek beklentileriyle başlayan ralli 100 seviyelerine kadar taşınmıştı ve şu an 93 seviyelerine kadar gevşemiş durumda. Bir sonraki önemli teste kadar da gevşeme devam edebilir.

Bu öğleden sonra açıklanacak haftalık işsizlik başvuruları ve ÜFE gibi verilerin bu baskıyı alma ihtimali düşük. Cuma günü gelecek olan New York imalat endeksi, sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı ve Michigan tüketici güven endeksi verileri ise önümüzdeki hafta açıklanacak olan FOMC tutanakları öncesi kritik başka bir sınav olacak.

EURUSD önünde 1.15’lere kadar önemli bir direnç yok. GBPUSD ise dünkü enflasyon raporuna rağmen 1.58 ve sonrasında 1.60 hareketine devam edecek gibi.

Diğer yandan USDTRY’de 2.65 – 2.6250 bölgesinin kırılması ile son aylardaki en önemli gevşeme hamlesi var. ABD’den gelen zayıf veriler ile faiz artışlarının ötelenme ihtimalinin doğmasından TRY destek bulmaya devam edebilir ve şimdilik 2.60’ların test edilmesi beklenebilir. Fakat kalıcı bir rahatlama için seçim riskinin kazasız bir şekilde geride bırakılması ve makro ekonomik göstergelerde iyileşme gerek.

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir