Dolar 4 TL Olur Mu?

11601

Doların Türk Lirası karşısında değer kazanması hızla devam ediyor. Bir diğer deyişle Türk Lirasının Dolar karşısında değer kaybı devam ediyor da diyebiliriz. Zira Türk Lirası son dönemlerde neredeyse tüm para birimlerine karşı değer kaybetmeye hızla devam ediyor. Kriz yaşayan Güney Amerika ülkelerinin para birimleri de Türk Lirasına karşı değer kazanıyor.

Gün itibariyle de Dolar/TL paritesi 3.94’ü görmüş durumda ve hemen her gün bu rekor tazelenerek devam ediyor. Trump’ın konuşması sonrası Doların ateşi biraz söndü ve 3.85’lere kadar kısa süreli bir düşüş yaşandı. Ancak 13 Ocak Cuma gecesi FED Başkanı Janet Yellen konuşması ve ardından saat 15.00 sularında ABD’den gelecek verilere bağlı olarak sert yükselişler yaşanabilir. Doların 4 TL’yi geçtiğini birkaç gün içinde görme ihtimalimiz var.

Son zamanlarda ABD’den gelen iyi veriler sayesinde Dolar tüm dünyada değer kazanıyor. Ancak ülkemizde neredeyse her hafta rutin haline gelen bombalı saldırılar ve yabancı yatırımcılar tarafından endişeyle beklenen anayasa görüşmeleri nedeniyle Türk Lirası da tüm para birimleri karşısında değer kaybediyor. Geçen hafta Merkez Bankası tarafından yapılan müdahalenin etkisi de çok kısa süreli oldu. Artık Merkez Bankası’ndan gelecek ciddi bir faiz arttırımı dışındaki müdahalelerin de etki etmeyeceği ortaya çıktı. Kısa süre içerisinde muhtemel bir faiz arttırımı ve uzun vadeye yayılacak ekonomik ve sosyal reformlar sayesinde Türk Lirasının değer kazandığı günleri tekrar görebiliriz.

 

 

 

 

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir