Doğum Sonrası Anne İçin En Önemli Aktivite: EMZİRME

2797

Yeni doğan bebekler için anne sütünün ne kadar önemli olduğu her geçen gün uzmanlar tarafından bizlere duyuruluyor. Özellikle ilk 6 ay boyunca bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi eğer annenin sütü yetiyorsa ilk önerilen seçenek. Isıtma, soğutma, depolama, mikroptan arındırma için özel aletlere, biberon, emzik vb. aracılara ve temiz su kaynağına bağımlı değildir. Anne sütünde mikrop üremez, bozulmaz, hastalık kaynağı olmaz.

emzirmek 2

Bebekler için bu kadar faydalı olan anne sütü, kadınlar içinde çok önemlidir. Doğum sonrası emzirmenin çeşitli hastalıkların riskini düşürmekten doğum sonrası iyileşme sürecini hızlandırmaya kadar anneye sağladığı birçok yarar var.

Özellikle doğum sonrasında büyüyen göğüsler, alınan kilolar, değişen hormonlar sonucu oluşan yeni psikoloji artan sorumluluk hissi anneye zor anlar yaşatabilir. Yapılan araştırmalarda emziren annelerin bu tarz problemleri çok daha kolay aştığı anlaşılmıştır. Biz de sizler için bu olumlu etkileri biraz araştıralım istedik.

#1 Psikolojik Etkileri

Yukarıda da yazdığımız gibi bebekler için ilk altı ay sadece anne sütü içmek son derece önemli. Anne ile bebeğin arasındaki bağı en çok kuvvetlendiren etki emzirmektir. Bebeklerini düzenli olarak emziren anneler bebekleri ile arasındaki ilişkiyi kolayca güçlendirebilir. Bebeği daha kolay benimser ve bebek de daha sağlıklı bir kişilik kazanır. Bebeğine sütü yetmeyen annelerin bir çoğunda bebeğini iyi besleyemediği düşüncesiyle psikolojik olarak rahatsızlıklar görülebilir.

#2  Meme, Yumurtalık Kanseri ve Osteoporoz Riski

Emzirme süresince vucütta salgılanan östrojen seviyesinin düşük olması ve meme hücrelerine meydana gelen moleküler değişiklikler hücreleri kansere karşı daha dirençli hale getirir.

Yapılan araştırmalar 30 yaş öncesine doğum yapan ve bebeğini yaklaşık olarak bir yıl emziren kadınlarda yumurtalık kanserine yakalanma riskinde belirgin bir azalma olduğunu göstermiştir. Aynı zamana emziren annelerde osteoporoz (kemik erimesi) görülme sıklığı daha azdır.

emzirme 1

#3 Doğum Sonrası İyileşme Süreci

Emzirmeyle birlikte kadınlarda oksitosin hormonu salgılanır. Bu hormon kan dolaşımı ile birlikte rahme ulaşır ve rahime kasılmalara neden olur. Böylece doğum yapan annede kanama riski daha az olur. Emziren annelerde kanamanın daha az olması halsizlik, çarpıntı ve çabuk yorulma gibi etkileri de ortadan kaldırır.

#4 Emzirin Zayıflayın

Sağlıklı bir anne günde yaklaşık 700 – 800 ml süt salgılar. Bunun için yaklaşık 750 kaloriye ihtiyaç vardır. Doğum sonrası emziren annelerde kilo kaybı emzirmeyen annelere göre çok daha hızlıdır ve daha kısa sürede formlarına kavuşurlar.

#5 Doğal Korunma

Doğum sonrasında kadınların en büyük korkularından biri de doğumun hemen akabinde tekrar hamile kalmaktır. Düzenli olarak emziren kadınlarda doğum sonrası 10 hafta tam korunma evresidir. Aman dikkat 10 haftadan sonra siz siz olun nasılsa emziriyorum diye rahat davranmayın.

Kaynak

1
Kimler Neler Demiş?

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
sevil

Merhaba doktorum.ilk kızım zehra tam 3 yaşında anne sütünden kestim.ama bi bilseniz nasıl yalvarıyordu bana.anne noooooolur birazcık daha.ikinci kızım gülnur 2 yaşında kestim.şimdi 3cü kızımı emziriyorum onbir(11) aylık.bebeklerin süt emdiyi zaman destanlar yetmez yazmaya.tşkr