Doğu Türkistan’da Neler Oluyor Haberiniz Var Mı?

8064

Bu yazıya başlamadan önce yaşananlardan, medya organlarının ve hükumetlerin kayıtsız kalışlarından ötürü özür dilemek isteriz. Geçtiğimiz günlerde onaylanan eşcinsel evlilik yasası ya da Çin’de yapılan Köpek Festivali haberleri kadar üzerinde durulmasa da Asya’da Doğu Türkistan’da bir vahşet yaşanıyor. Ve bu vahşetin yegane sebebi ise orada bulunan halkın Müslüman olması.

Çin İslamiyete Olan Düşmanlığının Acısını Uygurlardan Çıkarıyor

Doğu Türkistan Katli (2)

Çin, bölgedeki hakimiyetine karşı en büyük düşmanı İslam olarak görüyor. Bunun içinde orada bulunun Müslüman Uygurlara yıllarca çeşitli yaptırımlar uyguluyor. Bu zamanların en zorluları da komünist diktatör Mao’nun 1966-1976 yılları arasındaki Kültür Devrimi esnasında yaşanmıştı.

Çin, Doğu Türkistan’daki yaptırımları ise şöyle:
  • Camileri yıkıp, toplu ibadeti yasaklamak.
  • Kuran kurslarını kapatmak.
  • Bölgede bulunun Müslümanları gerek sözlü gerekse fiziksel olarak taciz etmek.
  • Dinin öğrenilmesini ve öğretilmesini tüm ülkede yasaklamak.
  • Okullarda din dersi programlarının esası ateizm üzerine bina edilmiştir.
Yaptırımlar Din Dışında Çeşitli Yollarla Da Süregeliyor

Doğu Türkistan Katli (5)

Çin baskılarına yalnızca din yönüyle devam etmiyor. Ülkeye eğitim sistemiyle de zarar vermeyi hedefleyen Çin, Doğu Türkistan’da üniversitelerdeki eğitimi zorunlu olarak Çince yapmış durumda. Buna ek olarak alfabeyi de son 30 yılda 4 kere değiştirmiş olması da cabası. Mao, kültür devrimine rağmen Çin alfabesine dokunmazken, Uygur alfabesini İslam harflerinden Kirilce’ye çevirmiştir. Bir müddet bu alfabe kullanıldıktan sonra Latin harflerine geçilmiş, ancak bu defa da Türkiye ile kültür köprüleri kurulmasın diye tekrar İslam harflerine dönülmüştür. Alfabe ile bu kadar sık oynamanın nesiller arası anlaşmayı ne kadar zor bir hale getireceği ise açıktır.

Doğu Türkistan’da Tansiyon Durulmuyor

Doğu Türkistan Katli (1)

Çin her geçen gün ülkeye yaptığı baskının şiddetini arttırıyor. Çin Devleti, bölgeye başörtüsü, namaz ve oruç gibi kısıtlamaları ardı arkası kesilmeksizin getiriyor.

İslam’ın Şartlarından Olan Orucu Engellemek İçin Her Şeyi Yapıyorlar

Doğu Türkistan Katli (3)

Oruç kısıtlamalarının ardından ise ülkede oruç tutanları tespit etmek için halka bedava yemek dağıtılmış.

Ramazan ayıyla beraber tavan yapan baskılar sonucunda lokantaların oruç saatleri boyunca açık kalmaları zorunlu hale getirildi.

Hayatını Kaybedenlerin Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

Doğu Türkistan Katli (4)

Ramazan ayında Sincan’da polis ile Uygurlar arasında çıkan olaylarda şimdilik 18 kişi hayatını kaybetti. Ama yerel kaynaklara göre bu sayı 28’e ulaşmış bile.

Dünya Sebepsizce Yapılan Bu Soykırıma Maalesef Sessiz Kalıyor

dogu-turkistan

Birleşmiş Milletler’in soykırım için yaptığı tanım, Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’daki duruma tam olarak uymaktadır. Buna rağmen Doğu Türkistanlılar, Birleşmiş Milletler’in koruyucu şemsiyesi altına girememektedir. Birleşmiş Milletler’e yapılan tüm başvurular geri çevrilmektedir. 25 milyon Doğu Türkistanlı Müslüman, halen Çin baskısı altındadır ve dünya bu zulme göz yummaktadır. Binlerce siyasi tutuklu vardır ve bazıları hapishanelerde “kaybolmuş” durumdadır. Tutuklulara işkence yapılması ise artık sıradan bir olay haline gelmiştir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir