Doğu-Batı Sentezine Örnek Olabilecek 6 Şarkı

3161

Müzik diğer sanat eserleri gibi evrenseldir. Kimi zaman sıkıntılarımız giderip rahatlatır, kimi zamansa tam tersine, sıkıntılarımızı kat be kat arttırıp bizi bunalıma sokacak derecede hüzünlü olan bir yapıya sahiptir. Fakat bazı şarkılar vardır ki bazen her ikisini bir arada barındırır. Bazen de dünyanın farklı yerlerine ait kültürleri birleştirerek ortaya kulağa hoş gelen, doğu-batı sentezine örnek olacak derecede güzel harmanlanmış müzikler ortaya çıkar. Bunlardan bazılarını bugün sizler için derledik.

6-Rachid Taha-Barra Barra

Rachid Taha’nın, savaşı, acılarını ve sonuçlarını anlattığı bu güzel parçada, doğu ve batı enstrumanları o kadar iyi harmanlanmıştır ki hayran kalmadan edemezsiniz. Ud ve bass gitarın birleştirildiği şarkıyı dinlerken yerinizde duramazsınız, gaza gelirsiniz. Birçok filmin soundtrack olarak kullandığı “Barra Barra”nın anlamı “dışarı dışarı”dır.

5-Rachid Taha-Rock El Casbah

Bu şarkının çok ilginç bir hikayesi vardır aslında. İran Şahı zamanında İran’da batı tarzı müzik yasaklanır. The Clash grubu da Cezayirli sanatçı Rachid Taha’dan etkilenerek “Rock The Casbah” şarkısını yapar. Yıllar sonra aynı şarkıya Rachid Taha cover yaparak albümüne koyar. Tarihte yapılmış en iyi coverler listesine girmiş olan bu şarkı yine çok güzel bir doğu-batı sentezi örneğidir.

4-Khaled-Hiya Hiya

 

Yine başka bir Cezayirli Khaled’in “Hiya Hiya” adlı şarkısı, Mustafa Ceceli tarafından kullanılmıştır geçen günlerde. Rai kralı olarak anılan ve Bülent Arınç’a benzerliğiyle dikkat çeken usta sanatçı Khaled’e bu şarkıda Pitbull da eşlik eder.

3-Baby Brown – Oriental Poison

Baby Brown’ın bu şarkısında bağlamayı ve doğu ezgilerini duymak mümkündür. Şarkının yapımcısı Dj Rasimcan adlı bir Türk’tür. Şarkıdaki doğuya ait ezgiler de muhtemelen bundan kaynaklanmaktadır.

2-Björk – Crystalline (Omar Souleyman Remix)

Tarihin belki de gördüğü en ilginç düetlerden biridir. Suriyeli Omar Souleyman ve dünyaca tanınırlığı olan İzlandalı Björk’ün bu düeti o kadar ilginçtir ki dinleyenler uzun süre inanamaz ve müziğin güzelliği, orjinalliği nedeniyle de defalarca dinlemeden edemezler. Kimileri Omar Souleyman’ı düğün sanatçısı olarak nitelese de onun Avrupa’da ne kadar ilgi gördüğünün göstergesidir.

1-Fatih Bogalar(Dj Wirtual) – Te Ma Etmaje

Son zamanlarda Türkiye’de oldukça popüler olan ve her yerde sık sık dinlediğimiz bu hareketli parçayı, bu listeye koymamak olmazdı. Türkiye’nin dört bir yanından halay videolarında müzik olarak kullanılan bu şarkıyı beğeninize sunuyoruz.

 

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir