Diyarbakırlı Kahraman Çocuklar İHA’ya Konuştu

1536

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı Fatih Ortaokulu’nda, bölücü terör örgütü yandaşları tarafından indirilen bayrağı öperek göndere çeken çocuklar İhlas Haber Ajansı’na konuştu. Tehlikeli bir şekilde direğe tırmanarak bayrağı asan Uğur Saraç, ”Ya Allah, ya Xwedé diyerek direğe çıktım. Bayrağı indirenler bize küfretti.” dedi.Adsız

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde kimlikleri belirlenemeyen bir grup terörist, Fatih Ortaokulu’nda asılı bulunan Türk Bayrağı’nı gönderden indirdi. Okulda oynayan 10-13 yaşlarındaki dört çocuk ise bayrağa büyük bir saygı gösterip, öpüp, alınlarına koyduktan sonra binbir güçlükle yeniden göndere astı. Kahraman çocuklar okulun güvenlik kamerasından paylaşılan görüntüyle beraber de Türkiye’nin gündemine oturdular.

“Direğin Yanına Gittim ve Ağladım”

İHA mikrofonlarına konuşan Uğur Saraç(13), “5-6 kişi gelip ve bayrağı indirdi ve yerde sürükledi. Ben de bayrağı ellerinden aldım. Direğin yanına gittim ve ağladım. Sonra bayrağı öpüp, ‘Ya Allah’ diyerek direğe çıktım. Bayrak tekrar yere düştü. Biz onu tekrar taktık. Bize küfür ettiler. Gururlu oldum ve duygulandım. Kendimi internette gördüm. Kendime baktım hatırlamıyorum zannettim. Aklımda kamera bile yoktu.” dedi.

Aynı okulda temizlik görevlisi olarak çalışan anne Aysel Saraç ise aldığı haber üzerine karakola gittiğini belirterek, ”Oğlumu neden aldılar bilmiyordum. Bu kez okulun önüne geldim. Polisleri gördüm. Memurlara ‘Hayırdır ne oldu?’ diye sordum. Onların bayrağı çocukların yere attığını söylemesi üzerine oğluma  ‘Sen mi yaptın?’ diye sordum. Oğlum bana kendisinin yapmadığını söylemesi üzerine, ‘Ben de parmak izi alınırsa ortaya çıkar.’ dedim. Böyle bir şey varsa ona avukat bile tutmayacağımı söyledim. Televizyona çıktığını bugün gördüm. Gurur duydum. Polisler bana, ‘Abla böyle bir evlat yetiştirdiğin için gurur duyman lazım.’ dediler. 3 tane kızım var, bir oğlum var. Eli temiz olduktan sonra ben onu çok severim.” dedi.

“Duygulandım, Zoruma Gitti”

Bayrağı direğe asanlardan Emirhan Rezbiç(10) ise “Vatanımız ve şehitler için yaptık. Bu bayrağın altında yaşıyoruz. Duygulandım ve zoruma gitti. Biz de onu astık. Ağlamaklı oldum.” dedi.

Röportajın videosu için

Kaynak

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir