Diyarbakır’da Çatışma: Tahir Elçi ve 1 Polis Hayatını Kaybetti

1255

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde basın açıklaması yaptıktan sonra teröristlerin silahlı ve roketli saldırısına uğrayan grubun içerisinde bulunan ve ağır yaralanan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, kaldırıldığı Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Elçi’nin korumalığını yapan polis memuru da şehit oldu.

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi Balıkçılarbaşı bölgesinde bulunan ve daha önceki çatışmalarda zarar gören 4 Ayaklı Minare önünde Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, bir grup avukat ile birlikte bir basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından saat 11.00 sıralarında çevreden silah ve çatışma sesleri geldi. Çatışma sırasında 1 kişi başından vurularak yere yığıldı. Başından vurulan kişinin öldüğü belirtilirken, yaralı polisler hastaneye kaldırıldı. Çatışmada yaralananlar arasında Anadolu Ajansı muhabiri Aziz Aslan ile DHA muhabiri Ramazan Yavuz ve Baro yöneticilerinin de olduğu belirtiliyor.
Diyarbakır Valiliği’nden açıklama:

“28.11.2015 tarihinde saat 11.00 dolaylarında İlimiz Sur İlçesi Dört Ayaklı Minare civarında Diyarbakır Barosu tarafından bir basın açıklaması programı yapıldığı esnada güvenlik görevlilerimize saldırıda bulunulmuş; bu saldırıda 1 polis memurumuz şehit olmuş, 2 polis memurumuz da yaralanmıştır. Olay sırasında ve akabinde aynı yerde meydana gelen çatışmada, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını yitirmiştir. Konuyla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılmış olup konunun detayları incelenmektedir. Konuyla ilgili detaylı açıklama kamuoyuyla daha sonra paylaşılacaktır.”

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir