Disleksi İle İlgili 10 Şey

4494

Disleksi

konuşma, okuma, yazma, matematiksel işlemler gibi yeteneklerin kazanılması sırasında karşılaşılan öğrenme bozukluğudur.Fakat disleksi sanılanın aksine disletik olan kişinin zeka düzeyi ile ilgili bir durum değildir. Hatta bir çok dislektik kişi üstün zekalı veya dahidir. Örnek vermek gerekirse ; Albert Einstein, Thomas Edison, Mozart , Leanardo Da Vinci…

Disleksi

başta görme sistemi ile ilgili bir bozukluk olduğunu düşündürdüyse de yapılan bir çok araştırmalar sonucu dil sistemi ile ilgili bir bozukluk olduğu bulunmuştur.
people-316506_640

Disleksiyi basit anlamda bir öğrenme bozukluğu olarak nitelendirilebilir. Dislektik kişi okumakta, harfleri ve rakamları tanımakta ve yazmakta zorlanır. Ama bu bir engel kesinlikle değildir dünyaca ünlü yazar Agatha Christie’ de aslında bir dislektiktir. Kitaplarını kendi yazmak yerine başkalarına dikte ederek yazdırmıştır.

Disletik olan kişiler yüksek hayal gücüne sahip insanlardır. Disletik çocuklar özellikle resim çizmekten çok hoşlanırlar.

Hiperaktivite

ve dikkat sorunları , görsel işitsel algı sorunları, konuşma problemleri ve benzeri durumlar dislektik çocuklarda görülebilen diğer sorunlardandır.
student-1258137_640

Disleksi nadir görülen bir rahatsızlık değildir. Aksine tanı konulması ve fark edilmesi zor bir rahatsızlık olduğu için disletik olduğunu bilmeden bir çok insan yaşamaktadır.

Disleksinin gelişimsel bir gerilik olduğu ve zamanla geçeceği yaygın bir şekilde düşünülen yanlışlardandır.

Disleksi rahatsızlığını çok iyi anlatan bir film önerecek olursak bu Yerdeki Yıldızlar isimli filmdir. Asıl adı Taare Zameen Par’dır. Başrolde Hint filmlerinin olmazsa olmazı Aamir Khan vardır. Bir film için disleksi konusunda bilgi verme adına oldukça tatmin edici düzeydedir.
student-315028_640
Dislektik ünlülerin geçirdikleri zor zamanları anlamak adına çocuklukları hakkında söyledikleri sözlere örnek verirsek ;

”Öğretmenlerim aklımın yavaş çalıştığını, asosyal olduğumu ve ölene kadar rüyalarımın peşinde sersemce savrulacağımı söylüyorlardı. ”
Albert Einstein

studying-951818_640

”Okul yıllarında kendimi oldukça bezgin ve cesaretim kırılmış hissederdim. Kendini sınıftan tamamen dışlanmış veya yarışın en sonunda hissetmek berbat bir duyguydu.”
Winston Churchill

Ülkemizde disleksi rahatsızlığının görülme oranı % 5 ile % 15 arasında değişiklik gösterdiği düşünülmektedir. Hala bu konuda araştırmalar sürmektedir.

Kimler Neler Demiş?

  Subscribe  
Bildir